Pora roku narodzin może mieć wpływ na całe życie

Czy wiecie, że pora roku narodzin w pewnym stopniu determinuje charakter dziecka, oraz to, do jakich poważnych chorób może mieć większą skłonność?

pora roku urodziny


Podziel się na


Aby ustalić jaki wpływ na życie ma pora roku narodzin przeprowadzano do tej pory sporo badań. Niestety, naukowcy wciąż nie do końca są w stanie ustalić dlaczego zachodzą podobne zależności.

Jak to możliwe?

Dlaczego pora roku narodzin może wpływać na całe życie? Otóż to żadna astrologia, nie chodzi o pozycje planet ani znak zodiaku, lecz o takie wskaźniki towarzyszące porze narodzin, jak sezonowe warzywa i owoce, ilość światła słonecznego, czy temperatura. Niestety, naukowcy nie potrafią jeszcze do końca wyjaśnić pewnych zależności, gdyż mechanizmy kryjące się za nimi są bardzo skomplikowane.

Poniżej znajduje się zbiór ustaleń i wyników różnego rodzaju badań. Nie trzeba jednak wpadać w panikę, jeśli dana pora roku okaże się pechowa, gdyż oznacza np. większą skłonność do zachorowania na cukrzycę. Pamiętajmy, że badania ustaliły jedynie, że osoby urodzone przykładowo latem mają większą skłonność do zapadnięcia na daną chorobę. Nie oznacza to automatycznie, że na nią zapadną, a jedynie, iż w badanej grupie osób chorych więcej urodziło się właśnie wtedy.

Dziecko urodzone wiosną – jakie jest?

Urodzeni wiosną mają więcej wiary w to, że wszystko się ułoży. Optymiści wierzący w siebie – tacy są częściej ludzie urodzeni od kwietnia do czerwca. Może być to związane z wyższym poziomem serotoniny, czyli hormonu szczęścia w ich mózgach. Osoby urodzone wiosną mają jej bowiem więcej niż ci urodzeni np. w zimie. Dzieci, których dzień urodzenia przypadł na miesiące wiosenne są też częściej wyższe od rówieśników. To z kolei jest spowodowane ilością światła stymulującego hormon wzrostu.

Niestety, z drugiej strony osoby urodzone wiosną są w większym stopniu narażone m.in. na:

  • stwardnienie rozsiane (powodem może być niedobór witaminy D u matki dziecka w II i III trymestrze),
  • anoreksję (przyczyny nie są do końca znane, ale możliwy wpływ mają produkcja witaminy D, poziom nasłonecznienia, na jakie była wystawiona matka i temperatura),
  • depresję,
  • chorobę afektywną dwubiegunową.

Skłonność do chorób na tle psychicznym ma, według naukowców, związek z faktem, że w przypadku urodzonych wiosną kluczowe momenty rozwoju przypadały na okresy, w których dni były krótkie.

 

Jakie jest dziecko urodzone latem

Latem częściej rodzą się osoby, które… lubią późno chodzić spać. To także odkrywcy, szukający nowych doznań, nowych przeżyć. Według badań są także szczęśliwsi od tych urodzonych zimą. Może to wynikać z faktu, że lato oznacza ładniejszą aurę, częstsze spacery i po prostu… piękniejszy obraz świata niż ten zimowy. Okazuje się też, że są silniejsi i bardziej odporni.

Jeśli natomiast chodzi o zapadalność na różnego rodzaju choroby, dzieci, których narodziny przypadły w lecie mają większą skłonność do:

  • cukrzycy typu 1 (winne mogą być infekcje o podłożu wirusowym pojawiające się w życiu płodowym lub zaraz po narodzinach);
  • chorób żołądka;
  • problemów z trawieniem;
  • wrzodów.
pora roku jakie dziecko

Dziecko urodzone jesienią – cechy

Ci, którzy urodzili się jesienią, mają spore szanse na długowieczność. Może to być związane z faktem, że matki takich dzieci przechodzą w najważniejszej fazie ciąży mniej sezonowych infekcji. Dzieci są dzięki temu silne i mniej podatne na choroby.

Dziecko urodzone zimą – jakie jest?

Urodzeni zimą mogą się w pewnym sensie uważać za szczęściarzy. Badania dowodzą, że takie dzieci mają najlepszą odporność. Powód jest dość prosty – w czasie ciąży matka miała styczność z niskimi temperaturami, dziecko jest więc zahartowane. Są też miłośnikami przygód, mają wiele zainteresowań, ciągle szukają nowych zajęć.

Niestety, osoby urodzone zimą są też najbardziej zagrożone schizofrenią. Zauważył to już w 1929 roku psychiatra ze Szwajcarii – Moritz Tramer. Ponad 250 późniejszych badań potwierdziło jego tezę. W naszym kraju najwięcej schizofreników przychodzi na świat w grudniu i styczniu. Wykazały to badania przeprowadzone w latach 1999-2001. Co może być przyczyną? Być może infekcje, które kobieta przechodzi pod koniec ciąży.

Warto pamiętać, że wpływ pora roku narodzin na całe życie jest tematem nadal badanym i nie ma jednoznacznych odpowiedzi. Istnieje wiele czynników, które mogą wpływać na rozwój jednostki, takich jak genetyka, środowisko, styl życia i wiele innych.