Dla wszystkich planujących urlop w Polsce mamy poradnik dotyczący miejsc, w które warto udać się z dziećmi i atrakcji, które zadowolą najmłodszych!
Pandemia pokrzyżowała wiele planów – także tych urlopowych czy wyjazdowych. Wiele osób tęskni już za wypoczynkiem po męczących tygodniach, ale nie wyobraża sobie spędzenia wakacji poza Polską – czy to ze względów bezpieczeństwa czy też sentymentu i entuzjazmu dla naszych rodzimych krajobrazów.
Dla każdego coś miłego!
Wakacje z dziećmi to z pozoru prosty temat, jednak kiedy przyjrzeć się mu bliżej… są pewne kryteria, które dane miejsce musi spełniać i które będą różnić się w zależności od wieku naszej pociechy. Przy kilkulatkach i dzieciach szkolnych oprócz wyboru miejsca wypoczynku, należy się nastawić się również na szukanie coraz nowszych i ciekawszych rozrywek na miejscu. Niestety, cisza, spokój, śpiew ptaków, leżak i książka to luksusy, których nasz maluch jeszcze nie doceni.
A jak będzie wyglądał sezon urlopowy w dobie COVID-19? Mamy wytyczne i wiemy także, że turystyka w Polsce w teorii może funkcjonować bez przeszkód przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa. Ale jeśli już jechać… to gdzie? Przedstawiamy kilka rekomendacji!
Roztocze – sielsko, anielsko
Roztocze to bezsprzecznie jeden z piękniejszych regionów Polski, pełen niezwykle urokliwych miejsc, spokoju i wszechobecnej natury. Jadąc w te rejony najlepiej lokalizację blisko lasu – np. agroturystykę lub osobny domek. Taki ofert na szczęście jeszcze trochę zostało.
Co robić na Roztoczu z dziećmi? Polecamy wycieczki rowerowe gdyż tamtejsze trasy są bardzo urokliwe. Spacery po Roztoczańskim Parku Narodowym będą zarówno świetnym odpoczynkiem dla rodziców, jak i rozrywką dla dzieci. Oto kilka propozycji spędzenia tam czasu:
- Stawy Echo – mamy do dyspozycji plażę położoną nad pięknymi, rozległymi stawami oraz ścieżkę na piesze wycieczki.
- Szlak Szumów nad Tanwią – rezerwat przyrody, w obrębie którego wytyczono pieszą ścieżkę prowadzącą urokliwym szlakiem obok rzeki z licznymi niewielkimi wodospadami. Jest też miejsce, w którym można odpocząć, zrobić piknik i popluskać się w wodzie.
- Spływy kajakowe – jeśli dzieci są nieco starsze, spływ kajakowy podczas wizyty na Roztoczu powinien być jednym z koniecznych punktów programu!
- Zalew w Krasnobrodzie – urokliwe, duże kąpielisko z plażą i „infrastrukturą rozrywkową” (kawiarnie, restauracje i dodatkowe atrakcje) obok.
Polskie morze – klasyka
Wczasy nad Bałtykiem to absolutna wakacyjna klasyka, jednak polskie wybrzeże to nie tylko plaża morze i statki! Tamte rejony oferują masę dodatkowych atrakcji i obfitują w miejsca godne zwiedzenia.
Słowiński Park Narodowy – to jedne z największych w Europie wydm ruchomych, krajobraz niesamowity, pustynny, fascynujący. Podziwiać je można także z wież widokowych. Kolejnym godnym zwiedzenia miejscem jest również Woliński Park Narodowy.
Miłośnicy morskich stworzeń znajdą dla siebie co najmniej kilka atrakcji. Fokarium na Helu – a konkretnie Fokarium Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego na Helu słynie z przeuroczych mieszkańców, których warto odwiedzić w porze karmienia. Warto odwiedzić „morski ogród zoologiczny”, czyli Gdyńskie akwarium, a także Sea Park Sabrbsk. Ten ostatni to jednocześnie park rozrywki i centrum edukacyjne o bardzo bogatej ofercie.
Fani nauki powinni z pewnością odwiedzić Centrum Nauki Experyment w Gdyni oraz Centrum Hevelianum.
Jeśli pogoda nie sprzyja, albo dla urozmaicenia warto sprawdzić atrakcje Aquaparku w Sopocie oraz w otwartym w 2016 Aquaparku w Redzie.
Gdzie szukać noclegów gdy naszym celem są regiony nadmorskie? Jeśli zależy nam na ciszy, spokoju i braku tłumów na plaży, oczywiście lepiej omijajmy największe kurorty – szczególnie w szczycie sezonu. Warto być może zwrócić uwagę na mniejsze miejscowości, które mają dobre opinie, jak Grzybowo, Sarbinowo, Rewal, Niechorze, Dźwirzyno, Poddąbie, Rusinowo, Białogóra, Dziwnów… Jednak liczmy się z tym, że typowych „plażowych” atrakcji nie będzie tam zbyt wiele.
Z drugiej strony jeżeli nastawiamy się na atrakcje dla dzieci i hotel, który je oferuje, mamy z pewnością w czym wybierać. Hotele idealne dla rodzin z dziećmi mające bardzo dobre opinie to m.in. Primavera w Jastrzębiej Górze, Szlak Bursztynowy w Jarosławcu, Hotel Lidia w Darłówku, Saltic w Grzybowie, Neptuno Resort & SPA w Dźwirzynie, Columbus w Rowach czy Baltin Hotel SPA w Mielenku.
Wakacje… w drzewach
Oprócz bardziej „standardowych” pomysłów na zakwaterowanie, w naszym kraju pojawia się coraz więcej niestandardowych hoteli i kwater. Jednym z przykładów są noclegi… w drzewach. I to dosłownie, bo domki są położone kilka metrów nad ziemią, a okna otacza tylko zieleń liści. Gdzie znajdziemy takie cuda? Niedaleko Nałęczowa (choć powstaje więcej podobnych inicjatyw!).
To niesamowity, oryginalny pomysł na spędzenie co najmniej kilku wolnych dni na łonie natury. Oprócz ciszy, spokoju i pięknego otoczenia, dostępne są także różne atrakcje dla rodzin z dziećmi.
… albo na wodzie!
Jeśli nie w drzewach to może… na wodzie? Taki rodzaj zakwaterowania oferują Apartamenty HT Houseboats w Mielnie. Każdy domek jest położony dosłownie na wodzie, z widokiem na jezioro Jamno i bardzo blisko morza. Same domki są wyposażone w udogodnienia dla rodzin z dziećmi, ale także część wspólna i rekreacyjna jest świetnie zagospodarowana – m.in. w basen, plac zabaw, boiska do gier zespołowych, mini park linowy, plażę z zabawkami. Jako atrakcje gościom proponowane są wycieczki kajakowe oraz wodne rowerki.
Dwa razy „B” – Biebrza i Białowieża
Dwa ogromne przyrodnicze skarby północno-wschodniej Polski, które być może warto odwiedzić podczas jednego wyjazdu. Nie dzieli ich od siebie daleka droga, a zarówno jeden jak i drugi to absolutne skarby natury!
Biebrzański Park Narodowy, który tak niesamowicie ucierpiał w niedawnych pożarach, to przepiękne miejsce, które oferuje masę przyrodniczych atrakcji. Jedną z ciekawszych jest… spływ tratwą. Można wybrać opcję jednodniową, a nawet taką z jednym lub dwoma noclegami! Warto także zorganizować wycieczkę z przewodnikiem, który pomoże nam tropić ślady zwierząt. Oferta wycieczek nakierowana na najmłodszych jest bardzo szeroka.
Białowieski Park Narodowy to miejsce jedyne w swoim rodzaju, które tchnie spokojem i pozwala na prawdziwy relaks. Dzieci również znajdą dla siebie wiele atrakcji. Oprócz wycieczek po parku narodowym, będzie to z pewnością wizyta w Rezerwacie Pokazowym Żubrów – choć oprócz tych zwierząt można zobaczyć m.in. wilki, rysie, łosie, sarny, dziki… Warto też przejść urokliwą ścieżkę edukacyjną „Żebra żubra” (ma 3 km) – podczas tego spaceru można mieć wrażenie, że idzie się naprawdę głęboko w puszczę. Podobną długość ma równie ciekawa trasa – rezerwat Wysokie Bagno. W PTTK Białowieża można wykupić wycieczkę z przewodnikiem.
A jakie są Wasze wakacyjne plany?