Poród naturalny po cesarskim cięciu. Poród vbac – co to takiego?

Czy po cesarskim cięciu kolejny poród ma szansę odbyć się siłami natury? Czym jest poród vbac? Odpowiadamy!



Podziel się na


Spis treści
1. 
Poród naturalny po cesarskim cięciu
2. 
Kiedy poród naturalny po cesarskim cięciu może się nie udać?
3. 
Jakie czynniki mają wpływ na poród drogami natury mimo wcześniejszej cesarki?
3.1. 
Powody wcześniejszego cesarskiego cięcia
3.2. 
Czas pomiędzy porodami
3.3. 
Ciąża bez problemów
3.4. 
Blizna po cesarskim cięciu
3.5. 
Masa płodu

Poród vbac, choć brzmi skomplikowanie, to nic innego, jak poród siłami natury po uprzednim cesarskim cięciu (od angielskiego Vaginal Birth After Cesarean Delivery). Mitem jest bowiem, że jedna przebyta cesarka sprawia, że kolejne dzieci także musimy rodzić w ten sposób. Co trzeba wiedzieć o vbac? Jakie są szanse na poród naturalny po CC?

Poród naturalny po cesarskim cięciu

Czy jeden poród przez cesarskie cięcie niejako wymusza, że kolejne porody także muszą odbywać się w ten sposób? Absolutnie nie – to, że jedno CC determinuje kolejne jest, niestety, wciąż powielanym mitem.

Po przebytym cesarskim cięciu istnieje duża szansa, ze następny poród będzie mógł się odbyć drogami natury. Jednak, co ważne, nie w każdym przypadku to się uda. Szacuje się, że na vbac ma szansę 60-80% kobiet po CC. Dlaczego nie zawsze jest to możliwe?

Kiedy poród naturalny po cesarskim cięciu może się nie udać?

Co sprawia, że nie każda kobieta będzie mogła po poprzednim cesarskim cięciu urodzić siłami natury? Co stoi na przeszkodzie? Przede wszystkim sytuacja, w której poprzednie cesarskie cięcie wynikało z konkretnych wskazań medycznych, które powtarzają się w kolejnej ciąży  – mogą to być np. kwestie anatomiczne, choroby przewlekłe (cukrzyca, choroby serca),  choroby płuc, niektóre wady wzroku, wcześniejsze urazy.

Należy także wspomnieć, że po dwóch cesarkach kolejny poród naturalny nie jest bezwzględnie zakazany, według rekomendacji m.in. Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników – w takiej sytuacji zalecana jest indywidualna ocena szans i zagrożeń.

poród naturalny po cc

Jakie czynniki mają wpływ na poród drogami natury mimo wcześniejszej cesarki?

Powody wcześniejszego cesarskiego cięcia

Jeśli cesarskie cięcie wynikało z nagłych powodów, nie było zaplanowane – wtedy szanse, aby kolejny poród był naturalny wzrastają, przy czym ważnym czynnikiem jest także czas. Owe nieprzewidziane powody mogą obejmować m.in. pośladkowe ułożenie płodu, jego dużą wagę lub zaburzenia tętna czy brak postępu porodu. Nie przekreślają szans na kolejny poród naturalny, ponieważ nie jest powiedziane, że muszą się powtórzyć.

Czas pomiędzy porodami

Przyjmuje się, że macica po cesarskim cięciu przed porodem siłami natury powinna mieć około 1,5 roku na pełną regenerację.

Ciąża bez problemów

Jeżeli ciąża przebiega bez problemów, kobieta jest pod stałą opieką lekarza, który wie, że ta planuje vbac i nie widzi on przeciwwskazań – istnieje duża szansa, że się uda. Lekarz musi indywidualnie ocenić szanse, zagrożenia i wziąć pod uwagę wiele czynników, aby w takiej sytuacji zarekomendować albo odradzić poród naturalny.

Blizna po cesarskim cięciu

Ważnym parametrem, który bierze się pod uwagę przy podejmowaniu decyzji czy naturalny poród po cesarce jest możliwy jest grubość mięśniówki macicy w okolicy blizny po cesarskim cięciu.  W najcieńszym miejscu musi mieć minimum 2 mm. Zbyt cienka może oznaczać zagrożenie pęknięciem mięśnia macicy. Istotne jest także, czy blizna zagoiła się prawidłowo.

Masa płodu

Szacowana masa płodu poniżej 4000 g zwiększa szanse na poród naturalny.

poród naturalny po cc

Dowiedz się więcej: