Czym jest poród rodzinny? Jak przygotować się do porodu rodzinnego? Jaka jest rola partnera podczas porodu? Sprawdź nasz artykuł!
Czym jest poród rodzinny? Jak przygotować się do porodu rodzinnego? Co zabrać na poród rodzinny? Jaka jest rola partnera podczas porodu? I wreszcie czy mąż może być przy cesarskim cieciu? W artykule omówimy zalety porodu rodzinnego, rolę partnera podczas porodu oraz kwestie związane z obecnością ojca przy cesarskim cięciu.
Poród rodzinny – jak przygotować się do porodu rodzinnego?
Poród rodzinny polega na aktywnym uczestnictwie osób trzecich podczas narodzin dziecka, wspieraniu kobiety rodzącej przez bliskie osoby. Najczęstsze porody rodzinne to porody, podczas których przyszłej matce towarzyszy mąż czy partner. Obecność ojca przy porodzie może przynieść wiele korzyści zarówno dla rodzącej, jak i dla samego dziecka.
Można jednak również zdecydować się na wsparcie matki, siostry czy przyjaciółki. Powinna być to osoba zaufana, w której towarzystwie rodząca będzie czuć się komfortowo i bezpiecznie. Ich obecność musi działać na nią pozytywnie, łagodząco. Osoba taka równie dobrze może uczestniczyć z tobą w szkole rodzenia. Wasza więź będzie jeszcze głębsza, a porozumienie całkowite.
Poród rodzinny w szpitalu odbywa się w specjalnie przystosowanej do tego celu sali. Jest ona najczęściej urządzona na wzór zwykłego pokoju i dlatego przybliża domowy klimat, stwarzając poczucie intymności. O możliwość porodu rodzinnego należy dużo wcześniej zapytać lekarza – może się bowiem okazać, że szpital, w którym zamierzasz rodzić, nie posiada specjalnych pomieszczeń do porodów rodzinnych.
Zalety porodu rodzinnego – wsparcie bliskich w trakcie porodu
Decyzja o porodzie rodzinnym niesie za sobą szereg korzyści:
- wsparcie emocjonalne: mąż przy porodzie może być ogromnym wsparciem dla rodzącej, pomagając zredukować stres i lęk. Bliskość partnera daje poczucie bezpieczeństwa.
- zacieśnienie więzi rodzinnych – ojciec przy porodzie i wspólne przeżywanie porodu może umocnić relacje między partnerami.
- zwiększenie zaangażowania ojca – wspólne przeżycie porodu często sprawia, że ojcowie czują się bardziej zaangażowani w rodzicielstwo od samego początku.
Jak widzimy – rola partnera podczas porodu może być nieoceniona i przynieść wiele korzyści zarówno rodzącej mamie, wspierającym ją w tym wydarzeniu – ojcu, jak i dziecku.
Rola partnera podczas porodu rodzinnego
Poród wraz z bliską osobą ma wiele plusów. Przede wszystkim można liczyć na realną pomoc. Towarzysz ma pewno zadba o twój spokój. Będzie zwracał uwagę na oddychanie, masował plecy, trzymał za rękę i przytulał. Bardzo ważne będzie również duchowe wsparcie, uspokajanie, ale również mobilizacja do dalszego wysiłku i doping w kulminacyjnej chwili.
Osoba, która towarzyszy kobiecie na sali porodowej, jest również bardzo dobrym łącznikiem miedzy nią a personelem. Często tłumaczy lekarzom zachowanie rodzącej, dba o jej dobrą komunikację z służbą medyczną. Mąż, partner, mama czy przyjaciółka doskonale zna przyszłą matkę, widzi, kiedy niezbędne jest podanie znieczulenia. Łatwiej mu (jej) obiektywnie spojrzeć na całą sytuację i zadbać o wygodę i komfort przyszłej matki.
Poród rodzinny a cesarka – czy mąż może być obecny przy cesarskim cięciu
Wiele szpitali umożliwia obecność ojca przy cesarskim cięciu. Czy mąż moze byc przy cesarskim cięciu? Tak, choć zależy to od polityki konkretnego szpitala i stanu zdrowia rodzącej. Partner musi zazwyczaj przejść krótkie przygotowanie i założyć odpowiednią odzież ochronną. Jego obecność ogranicza się zwykle do przebywania przy głowie matki, gdzie może wspierać ją emocjonalnie.
W niektórych szpitalach podczas cesarskiego cięcia może być obecna inna osoba bliska pacjentki.
Co zabrać na poród rodzinny?
Aby poród przebiegł sprawnie, warto:
- wspólnie omówić plan porodu – ustalcie, czego oczekujecie od porodu i jak partner może pomóc.
- uczestniczyć w zajęciach szkoły rodzenia – nauka technik oddechowych czy masażu może okazać się nieoceniona.
- przygotować torbę porodową – włącznie z rzeczami dla partnera.
Do szpitala na poród rodzinny jako osoba towarzysząca warto zabrać:
- dokumenty;
- ubranie na zmianę;
- wodę i przekąski;
- telefon lub aparat do uwiecznienia pierwszych chwil dziecka.
Teraz już wiesz, czy mąż może być przy cesarskim cięciu! I jak wygląda poród z bliskimi. Choć poród rodzinny ma wiele zalet, nie jest to rozwiązanie dla każdego. Podejmując decyzję o porodzie rodzinnym każda ze stron powinna być całkowicie do tego przekonana. Nie można wywoływać żadnej presji, ani samemu czuć się zobowiązanym do udzielenia zgody na wspólny poród.
Dowiedz się więcej: