Poród w prywatnej klinice kosztuje sporo, ale ma mnóstwo zalet, które przekonują wiele par do skorzystania z takiej opcji. Co znajduje się w cenie? Jak wygląda poród w prywatnej klinice położniczej?
Poród w prywatnej klinice to coś, co można w zasadzie uznać za luksus – kosztuje sporo, ale z drugiej strony ma też mnóstwo zalet, które przekonują wiele par do skorzystania z takiej opcji – to głównie większa prywatność, komfort, lepsze traktowanie, bardziej indywidualne podejście. Ile trzeba wydać, by rodzić prywatnie? Jak przebiega taki poród i jakie są jego zalety?
Ile kosztuje poród w prywatnej klinice?
Na początek kwestia, która z pewnością interesuje najbardziej. Ile trzeba wydać, by urodzić w prywatnej klinice? To zależy od placówki, a także od miasta, w którym się znajduje. Ceny zwykle zaczynają się od około 5-6 tysięcy złotych, natomiast istnieją także „pakiety rozszerzone”, za które zapłacimy znacznie więcej (i które najchętniej wybierają celebryci) – nawet około 20 tys. Każda taka klinika ma do wyboru co najmniej dwa, a często trzy pakiety. W tych droższych pobyt jest dłuższy (i obejmuje apartament, nie pokój), a t rodząca może skorzystać z różnych dodatkowych usług. Cena różni się też w zależności od tego, czy będzie to poród siłami natury czy cesarskie cięcie.
Co obejmuje cena porodu prywatnego?
Pakiet podstawowy obejmuje zwykle badania (KTG, USG) oraz wizyty u położnej, anestezjologa, ginekologa przed porodem, plan porodu opracowany z położną, sam poród oraz opiekę w jego trakcie wraz z metodami łagodzenia bólu, pobyt w prywatnym pokoju trwający dwie doby, a często także konsultacje specjalistów (doradca laktacyjny, ginekolog, fizjoterapeuta uroginekologiczny…), szczepienia dziecka i badania po porodzie, wyżywienie, a czasem także wizytę kontrolną kilka dni po wyjściu ze szpitala.
Oczywiście – zakres usług może być różny w różnych placówkach, dlatego zawsze warto poszukać konkretnych informacji w miejscu, które nas interesuje.
Jak przebiega poród w prywatnej klinice?
Sam przebieg jest podobny do porodu na publicznym oddziale, jednak różni się możliwością dopasowania wielu zmiennych do swoich potrzeb i preferencji. Z pewnością jest też bardziej komfortowy. Rodząca ma możliwość wyboru położnej, zna też lekarza – wie, kto będzie się nią zajmował w czasie porodu. Zawsze układany jest też plan porodu, w którym zawarte są wszelkie informacje i preferencje co do jego przebiegu – np. dotyczące łagodzenia bólu, nacinania krocza, towarzystwa bliskich.
Nie bez znaczenia jest też fakt, że kobieta ma dla siebie do dyspozycji jednoosobowy pokój. Może w nim przebywać także wraz z partnerem – wiele ośrodków oferuje takie rozwiązanie. Pobyt po porodzie trwa najczęściej dwie pełne doby. Sam poród również ma miejsce w jednoosobowej sali, co z pewnością znacznie podwyższa komfort rodzącej. Rodzić można w dowolnej pozycji, kobieta nie jest zmuszana do leżenia na plecach. Wiele prywatnych placówek oferuje także porody w wodzie.
Prywatne kliniki są znacznie lepiej wyposażone. Nowoczesne łóżka porodowe, wanny z hydromasażem, prysznice, klimatyzacja, nawilżacz powietrza, oraz masa innych udogodnień!
Czy prywatny poród jest bezpieczny?
Wiele osób boi się, że jeśli dziecko będzie wymagało interwencji medycznej po porodzie – prywatna placówka nie sprawdzi się w tym zakresie. Owszem, często takie kliniki nie posiadają oddziałów neonatologii, jednak duża część ma dyżurującego neonatloga, oddział intensywnej terapii dla noworodków oraz odpowiedni sprzęt. Przed wyborem kliniki zawsze warto sprawdzić jak to wygląda w placówce, na którą chcemy się zdecydować, a w razie wątpliwości – dopytać personel jakie są procedury w nagłych przypadkach.
Zalety porodu prywatnego:
- indywidualne podejście do rodzącej;
- miła, komfortowa atmosfera;
- własny pokój, indywidualna sala porodowa;
- uszanowanie życzeń i preferencji, planu porodu;
- opieka na wysokim poziomie;
- znany wcześniej personel;
- dobre wyżywienie;
- gwarancja otrzymania znieczulenia;
- udogodnienia dla rodzącej;
- pobyt w estetycznych, zadbanych wnętrzach.
Dlaczego obawiamy się porodów w placówkach publicznych?
Wszystkie zalety porodu prywatnego wymienione wyżej nie negują jednocześnie tego, że poród w publicznym szpitalu może być doświadczeniem komfortowym i przyjemnym, że można trafić na cudowne osoby, które przeprowadzą przez cały proces porodu, że będziemy traktowani z szacunkiem
i wyrozumiałością. Jednak masa świadectw kobiet wskazuje na to, że nie jest to reguła, w wielu przypadkach jest niestety wręcz odwrotnie. To, na co i na kogo trafimy jest nierzadko jak loteria.