Czy możliwy jest poród w towarzystwie psa? Czy pies wyczuwa poród? Wszystko w temacie: pies i poród!
Obecność psa podczas porodu może budzić różne emocje. Dla niektórych pupile są integralną częścią rodziny, więc pojawia się chęć, by były one obecne również przy tak wyjątkowym wydarzeniu, jak narodziny dziecka. Czy możliwy jest jednak poród w towarzystwie psa? Czy to bezpieczne dla dziecka? Czy pies wyczuwa poród? Wszystko w temacie: pies i poród!
Pies i poród – czy pies wyczuwa poród?
Psy mają wyjątkowo rozwinięty zmysł węchu i są bardzo wrażliwe na zmiany w otoczeniu, w tym w stanach emocjonalnych i fizycznych swoich właścicieli.
Czy pies czuje zbliżający się poród kobiety?
Istnieje wiele doniesień sugerujących, że psy mogą wyczuwać, gdy zbliża się poród. Reagują na zmiany hormonalne i zachowanie, co może sprawić, że stają się bardziej uważne i opiekuńcze w ostatnich dniach ciąży.
Jak psy wyczuwają zbliżający się poród?
- zmysł węchu – pod koniec ciąży zwiększa się poziom oksytocyny i innych hormonów związanych z porodem u kobiety, co może być wyczuwalne dla psa.
- zmiany zachowania właścicielki – psy są bardzo czułe na emocje i zmiany w zachowaniu swoich właścicieli. Jeśli kobieta staje się bardziej niespokojna, zmienia się jej rytm dnia lub pojawiają się inne sygnały zbliżającego się porodu (np. częstsze wizyty w toalecie), pies może to zauważyć i reagować, np. stając się bardziej czujnym lub przylepnym.
- zmiany otoczenia – psy często zauważają również zmiany w domowym otoczeniu, np. przygotowania do przyjęcia noworodka.
Znamy już odpowiedź na pytanie, czy pies wyczuwa zbliżający się poród. Pora teraz dowiedzieć się, czy pies i poród to dobre połączenie.
Czy poród w towarzystwie psa jest możliwy?
Poród w towarzystwie psa?
Chociaż na razie nasi krajowi lekarze z podobnym przypadkiem się nie spotkali, utworzenie precedensu w Wielkiej Brytanii może wkrótce zaowocować i na naszym rodzimym podwórku. Kilka lat temu brytyjska prasa rozpisywała się o ewenemencie, jaki miał miejsce w jednym z miejscowych szpitali w Bristolu. Tam, oprócz rodzącej, jej partnera i lekarzy, na sale porodową wpuszczono także… psa.
Nie ma co ukrywać, że nietypowy poród wywołał spore poruszenie wśród personelu medycznego. Czworonożny przyjaciel towarzyszył rodzącej przez całe dwie godziny porodu. Cóż, co cztery łapy to nie dwie – widocznie przyszła mama stwierdziła, iż w towarzystwie swojego pupila będzie się czuła znacznie pewniej niż w obecności samego partnera… Tylko dlaczego na podobny precedens wyraziły zgodę władze szpitala?

Pies i poród – co na to lekarze i inni pacjenci?
Jak się okazuje, Barney – bohater zdarzenia, nie jest zwyczajnym psem. Posiada certyfikat psa-terapeuty. Jego właściciel zwrócił się do dyrekcji szpitala o umożliwienie mu towarzyszenia rodzącej, poświadczając jego zdolności odpowiednimi zaświadczeniami i wynikami badań, zapewnił także o stabilnym zachowaniu zwierzęcia i jego czystości.
Co więcej, labrador nie był gościem szpitala po raz pierwszy. Razem ze swoją właścicielką bardzo często bywał na szpitalnych oddziałach, dodając otuchy leczącym się tam pacjentom. Nigdy jednak nie wchodził na sale operacyjne czy porodówki. Tym razem stanął przed zadaniem wyjątkowym – jako wcielenie spokoju miał udzielić swojej pani wsparcia podczas porodu.
O ile personel medyczny przystał na tego rodzaju ewenement, największe oburzenie wykazali sami pacjenci – uznali opisane działanie za mocno niehigieniczne. Ten argument szybko jednak obalili specjaliści od zakażeń, twierdząc, że zadbany, regularnie badany pies przenosi znacznie mniej zarazków, niż może się wydawać. Niektórzy poszli jeszcze dalej twierdząc wręcz, że kobieta wcale nie musi rodzić w sterylnych warunkach.
Czy pies powinien towarzyszyć przy porodzie w domu?
Jeśli poród ma odbywać się w domu, decyzja o obecności psa zależy od kilku czynników:
- zachowanie psa – niektóre psy mogą być bardzo spokojne i wspierające, gdy ich właścicielka przechodzi przez trudne chwile, podczas gdy inne mogą być niespokojne lub zestresowane.
- bezpieczeństwo – poród to proces intensywny, a pies może reagować na różne bodźce (krzyki, napięcie) w sposób nieprzewidywalny. Ważne jest, aby pies nie przeszkadzał lub nie stwarzał zagrożenia dla matki i dziecka.
- opieka – dobrze, jeśli podczas porodu w domu jest osoba, która będzie mogła zająć się psem, aby w razie potrzeby odprowadzić go do innego pomieszczenia.
Obecność psa podczas porodu musi być rozważona pod kątem bezpieczeństwa matki, dziecka i samego psa. Jeśli więc rozważacie obecność psa w domu podczas porodu domowego, ważne jest, by przygotować go na ten moment.
Dowiedz się więcej: