Poród w wodzie – odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Poród w wodzie ma wiele zalet, jednak wzbudza także mnóstwo obaw i wątpliwości. Oto najczęściej zadawane pytania na jego temat!

mama trzyma w ramionach noworodka po porodzie


Podziel się na


Poród w wodzie nie jest w naszym kraju popularny, jednak zainteresowanie nim na przestrzeni ostatnich lat nieco wzrasta. Ma wiele zalet, jednak wzbudza także mnóstwo obaw i wątpliwości. Wiedza na jego temat jest wciąż skąpa, dlatego w poniższym artykule odpowiemy na najczęstsze pytania dotyczące tej metody porodu.

Gdzie możliwy jest poród w wodzie?

W Polsce nie ma zbyt wielu miejsc oferujących opcję porodu w wodzie, a jeśli już – jest to najczęściej propozycja, za którą należy dodatkowo zapłacić. Oferują ją raczej szpitale w większych miastach więc warto spojrzeć na ofertę blisko swojego miejsca zamieszkania. Poród w wodzie odbywający się w szpitalu będzie z pewnością bezpieczny.

W wodzie może odbyć się także poród domowy (wtedy najczęściej ma miejsce w dmuchanym baseniku dziecięcym). W obydwu sytuacjach konieczna jest obecność położnej, która ma wiedzę dotyczącą przebiegu porodu w wodzie. Ciąża musi też przebiegać prawidłowo. Zawsze najlepiej skonsultować to ze swoim lekarzem prowadzącym.

Czy jest bezpieczny?

Jeśli odbywa się w obecności odpowiednio wykwalifikowanej położnej i nie ma do niego żadnych przeciwwskazań – jest bezpieczny. Także dla dziecka. Częstą obawą jest ta o zachłyśnięcie się noworodka, jednak nie ma takiej obawy gdyż dziecko ma odruch wdychania dopiero kiedy jego głowa ma kontakt z powietrzem – dlatego podczas porodu w wodzie dziecko rodzi się bezpośrednio do wody. Podczas porodu w wodzie można także wykonywać standardowe badania, jak np. pomiar tętna dziecka.

mama trzyma w ramionach noworodka po porodzie

W której fazie porodu wchodzi się do wody?

W wodzie nie przebywa się od samego początku porodu – jest to niewskazane, gdyż może przyczynić się do jego spowolnienia. Odpowiednim momentem na wejście do wody jest faza aktywna I okresu porodu oraz II faza porodu. Charakteryzuje się ona częstszymi oraz bardziej intensywnymi skurczami, a kończy pełnym rozwarciem i urodzeniem dziecka.

Jakie są przeciwwskazania do porodu w wodzie?

Przeciwwskazaniami do porodu w wodzie są m.in.: wszelkie nieprawidłowości w przebiegu ciąży, problemy z ciśnieniem i krążeniem, wszelkie infekcje, choroby ogólnoustrojowe, niedokrwistość, nieprawidłowe ułożenie dziecka, łożysko przodujące. Kiedy już w trakcie porodu zauważa się nieprawidłowości w I lub II fazie, również nie powinno się przeprowadzać i kontynuować porodu w wodzie.

Jakie są zalety porodu w wodzie?

Wśród zalet porodu w wodzie wymienia się m.in. fakt, iż jest to dla dziecka łagodniejsze przejście – ze środowiska wodnego w brzuchu matki – do wody. Taki poród trwa też krócej, a dzięki wodzie kobieta rodząca jest bardziej rozluźniona. Wskazuje się także, że poród w wodzie może być mniej bolesny, a ryzyko pęknięcia krocza jest niższe. Podczas porodów w wodzie nie praktykuje się też zwykle nacinania krocza.

Jak ciepła powinna być woda?

Woda powinna mieć temperaturę przyjemną dla kobiety rodzącej. Zwykle będzie to  granicach 32-35°. Nie powinna być za gorąca, ponieważ może doprowadzić do przegrzania kobiety i mieć negatywny wpływ na nią i na dziecko.

W jakiej pozycji rodzi się w wodzie?

Można rodzić w dowolnej pozycji. Nie ma ograniczeń w tym zakresie, a wszelkie szczegółowe wytyczne co do ułożenia ciała poda położna.

Co jeśli do wody dostaną się zanieczyszczenia?

Nie do uniknięcia jest dostanie się do wody śluzu, krwi, kału, moczu… Sprawia to głównie dyskomfort psychiczny dla rodzącej, ale nie stanowi zagrożenia dla niej ani dla dziecka. Wodę można oczywiście wymienić w trakcie porodu.

Czy w wodzie od wejścia do niej trzeba przebywać cały czas?

Nie, z wody można wychodzić i ponownie do niej wchodzić.