Potówki u dziecka

Potówka niemowlęca jest schorzeniem gruczołów potowych. Ma postać małych, różowawych lub żółtych krostek. U małych dzieci pojawia się zwykle na twarzy, szyi, karku, pachach i w pachwinach.

jak pozbyć się potówek?


Podziel się na


Potówki powstają na skutek wzmożonego pocenia się, przy jednoczesnym utrudnieniu odpływu potu. Stanowią bardzo często dosyć niepokojący problem dla mam. Jak je rozpoznać, jak leczyć, jak unikać? Oto odpowiedź na wszystkie te pytania.

Czym są potówki?

Potówki to piekące pęcherze, które pojawiają się na skórze malucha na skutek przegrzania. Pory skórne są zablokowane, wydzielina nie może wydostać się więc na zewnątrz, tworząc bolesne krostki. Potówki najczęściej występują w fałdach skóry na pupie, w pachwinach, a także na szyi, plecach, czole i całej buzi malucha.

Potówki u noworodków i niemowląt występują dosyć często – są schorzeniem zwykle niegroźnym i łatwym do usunięcia. Nie są poważnym problemem – maluchy czują z jej powodu jedynie lekki dyskomfort.

Potówki mogą wystąpi ć zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Potówka może wystąpić w dwóch postaciach. Łagodna dolegliwość objawia się różowymi wykwitami. Potówki powstające pod warstwą rogową naskórka, nie są niebezpieczne dla zdrowia dziecka. Powstać mogą nawet podczas gorączki i wraz z nią znikają z ciała. Mogą one jednak wtórnie ulec zakażeniu bakteryjnemu i przeistoczyć się w potówki głębokie, które leczy się już środkami z dodatkiem antybiotyku. Jedynie w ekstremalnych przypadkach potrzebna jest interwencja chirurga, który nacina bolące ropnie.

potówki u dziecka

Jak unikać potówek?

Potówki u niemowląt spowodowane są przegrzewaniem. Mamy często troszcząc się o zdrowie swojego maluszka ubierają go bardzo ciepło, aby ten się nie przeziębił. Zbyt wysoka temperatura i wilgoć powodują, że na skórze dziecka gromadzi się pot, który nie może wyparować. Wybierając się więc na spacer powinniśmy ubierać dziecko tylko o jedną warstwę więcej niż siebie. Bardzo ważne jest również, aby często wietrzyć pomieszczenia, w jakich dziecko przebywa i ubierać je zgodnie z temperaturą otoczenia. Optymalna temperatura w pomieszczeniu, w którym przebywa maluch to 21 stopni C.

Potówki mogą u niemowlaków przypominać pieluszkowe zapalenie skóry. Jeśli stosowałaś się do tych zaleceń, a mimo to maluch nabawił się potówek – być może powstały na skutek przegrzania podczas snu. Zabierz więc dodatkowy kocyk – niech dziecko śpi w optymalnej dla siebie temperaturze. Podczas przewijania pozwól również maluchowi pofikać chwilę bez ubranka. Pamiętaj tylko, by podczas takiego „wietrzenia” temperatura w pokoju była odpowiednia. Jeśli jest upalne lato, może leżeć bez pieluszki przesz dłuższą chwilę. „Wietrzenie” spowoduje, że skóra szybciej się przewietrzy i „odpocznie” od pieluszki.

Jak pozbyć się potówek u niemowląt?

Pozbycie się potówek na szczęście zwykle nie należy do trudnych. Najlepiej jest zacząć od wyeliminowania przyczyny przegrzania. Ubieraj malucha stosownie do temperatury, codziennie stosuj „wietrzenie” pupy po kąpieli, dbaj o odpowiednią temperaturę pomieszczenia. Dzięki temu szybciej się wysuszą i znikną.

W aptekach dostępne są również specjalne zasypki i pudry zawierające 5-10% kwasu borowego, które należy stosować bezpośrednia na skórę. Zmniejszają one potliwość oraz zapobiega otarciom naskórka. Wskazane są również kąpiele z zastosowaniem delikatnego mydła dla dzieci. Nie powinno się jednak stosować w tym czasie oliwek po kąpieli – mogą one bowiem nasilić zmiany występujące na skórze. Ulgę maluszkowi mogą przynieść również kąpiele w naparze z rumianku (sprawdź tylko, czy dziecko nie jest uczulone na rumianek). Dzięki temu swąd skóry, który wywołują często potówki, będzie mniejszy.

Zadbaj również o ubranko swojego szkraba. Najlepsze będą stroje z naturalnych, przewiewnych materiałów. Pilnuj również, by dziecko miało krótkie paznokcie, to pozwoli uniknąć bolesnych zadrapań. I najważniejsze: gdy tylko zauważysz na skórze swojego maleństwa potówki, zawsze najlepiej jest zwrócić się do lekarza i skonsultować tą dolegliwość.