Powrót miesiączki po porodzie

Czas, w którym wraca płodność po porodzie, może być różny dla różnych kobiet i zależy od wielu czynników.

Płodność po ciąży


Podziel się na


Przez kilka tygodni po porodzie twój organizm będzie odwracał zmiany, które zaszły w nim podczas ciąży. Połóg, bo o nim mowa, to także czas, kiedy zaczyna wracać płodność. W zależności od tego, czy karmisz piersią czy nie, może to potrwać od kilku tygodni do kilku miesięcy. Nie da się jednak dokładnie określić, kiedy dokładnie powróci twój okres i owulacja, bo jest to sprawa bardzo indywidualna.

Połóg – czym jest?

Połóg to czas, kiedy organizm kobiety wraca do przed „normy” sprzed ciąży. Oznacza to zmniejszanie się macicy, wydalanie resztek poporodowych (tkanek, łożyska), zmiany w piersiach, psychice. Równocześnie po porodzie kobiecy organizm zaczyna bardzo silnie produkować prolaktynę. Hormon odpowiedzialny jest za stymulację i utrzymanie laktacji. Ten peptydowy hormon powoduje także wzrost gruczołów sutkowych. Przy swojej działalności powoduje hamowanie wydzielania innego hormonu – FSH, który odpowiada za dojrzewanie komórki jajowej i owulacji (są więc one blokowane).

Im częściej kobieta karmi, tym większe jest stężenie prolaktyny we krwi. Jest to więc samo nakręcający się proces, mający zapewnić dziecku odpowiednią ilość pokarmu. Im częściej i więcej ono je, tym kobiece piersi produkują więcej pokarmu. W tym czasie występuje też laktacyjny brak miesiączki. Nie oznacza to jednak, że dopóki kobieta karmi nie dostanie okresu. Sprawa jest dużo bardziej skomplikowana i zależy od wielu czynników – częstotliwości karmienia, czasu karmienia, zdrowia kobiety i indywidualnego dojrzewania organizmu.

Połóg

Miesiączka po ciąży – karmienie sztuczne

Kobiety, które nie chcą lub nie mogą karmić piersią najszybciej wracają do przed-ciążowego stanu. Ponieważ laktacja u nich szybko się zatrzymuje, poziom prolaktyny po kilku tygodniach spada (około 3) i nie blokuje owulacji i okresu. Najczęściej powraca on w takiej sytuacji 6-8 tygodni po porodzie, więc tuż po połogu. Na czas powrotu okresu nie ma wpływu sposób, w jaki urodziłaś (naturalnie czy przez cesarskie cięcie).

Miesiączka po ciąży – przy karmieniu piersią

Jeśli karmisz piersią to twoja miesiączka powróci znacznie później. Może to nastąpić dopiero po zaprzestaniu karmienia lub w momencie, gdy nie będziesz karmić tak często Oznacza to zarówno powrót okresu, gdy będziesz dokarmiać dziecko w nocy, dopajać w dzień, czy gdy będzie ono potrzebować już innych pokarmów, bo twoje mleko dla niego nie będzie już wystarczające (ok. 6 miesiąca).

By wydłużyć czas laktacyjnego braku miesiączki trzeba spełnić dość restrykcyjne wymagania:

  • karmić wyłącznie piersią, na żądanie, także w nocy, minimum 6 razy w ciągu doby, przerwy nie mogą być dłuższe niż 6 godzin, karmić minimum 100 minut w ciągu doby
  • nie dopajać dziecka
  • nie podawać smoczka.

Zasady te nie są jednak stuprocentową gwarancją na zastopowanie miesiączki. Może też dojść do sytuacji, gdy kobieta nie będzie spełniać tych wymogów a okresu i tak nie będzie miała.

Karmienie piersią

Płodność po ciąży – kiedy wraca płodność po ciąży

Wciąż wiele pań żyje w przeświadczeniu, że karmienie piersią jest metodą antykoncepcyjną. Niestety, jest to tylko mit. Potwierdzeniem tego może być wiele przypadków ciąż – w kilka miesięcy po porodzie. Sam fakt braku miesiączki nie oznacza, że owulacja nie występuje wcale. Bardzo często zdarza się, że pojawia się ona jeszcze przed pierwszym poporodowym krwawieniu. Para nie jest więc w stanie wyznaczyć czasu płodnego. Jeśli nie zabezpiecza się w inny sposób może dojść do zapłodnienia.

„Nowy” okres, czyli miesiączka po porodzie

Miesiączka po porodzie może znacznie różnić się od tej sprzed ciąży. Często zmienia się ona – wydłuża/ skraca, przestaje być bolesna, jest bardziej/ mniej obfita. Pierwsze cykle mogą być nieregularne – organizm potrzebuje przecież czasu, by się wyregulować!