Odcięcie pępowiny jest ważnym elementem porodu. Obecnie zaleca się, by opóźnić tę czynność. Jakie są zalety późnego odpępnienia?
Tak zwane „odpępnienie”, czyli odcięcie pępowiny jest ważnym elementem porodu, często celebrowanym i wykonywanym przez ojca dziecka. Jednak wokół tej czynności toczy się dyskusja. Obecnie zaleca się, by przecięto ją po ustaniu tętnienia, o czym decyduje położna. Jakie są zalety późnego odpępnienia? Jakie są skutki zbyt wczesnego przecięcia pępowiny?
Dlaczego pępowina jest tak ważna?
Pępowina gra podczas rozwoju dziecka w brzuchu mamy, niezwykle istotną rolę. Łączy bowiem organizmy matki i dziecka (a konkretnie – płód z łożyskiem). Dostarcza krew, a w niej tlen oraz składniki odżywcze niezbędne dla rozwoju dziecka. W drugą stronę usuwane są zaś produkty przemiany materii, wydalane następnie wraz z moczem przez matkę.
Jak jest zbudowana pępowina? Składa się ona z dwóch tętnic i żyły otoczonych tzw. galaretą Whartona, dzięki której zachowuje sprężystość. W pępowinie znajduje się krew pępowinowa bogata w komórki macierzyste.
Podniosły moment – przecięcie pępowiny
Moment przecięcia pępowiny jest bardzo ważny, także z emocjonalnego punktu widzenia. Często przecina ją ojciec, czym symbolicznie kończy poród. Wiele przyszłych mam nie zastanawia się nad tym ile dokładnie czasu powinno minąć od porodu do przecięcia pępowiny, jednak okazuje się, że jest to kwestia bardzo ważna, wokół której toczą się nieprzerwane dyskusje, a także istnieje kilka teorii.
Jedno jest pewne – zbyt wczesne odpępnienie może mieć negatywne skutki.
Zbyt wczesne odpępnienie – czym może skutkować?
Za wczesne odcięcie pępowiny (przed upływem 30 sekund), według niektórych może powodować chwilowe niedotlenienie mózgu. Sugeruje się, że jest czynnikiem wpływającym na rozwój m.in. niedokrwistości oraz innych chorób, w tym białaczki, chorób tarczycy czy nerek.
Istnieją także badacze zajmujący się autyzmem, którzy wskazują na zbyt wczesne odpępnienie jako jeden z możliwych czynników rozwoju tej choroby. Czas ma więc w tym kontekście duże znaczenie. Kiedy więc należy przeciąć pępowinę?
Obecnie uważa się, że przecięcie pępowiny po ustaniu jej tętnienia, czyli co najmniej po minucie od porodu przynosi pozytywne skutki w przypadku wszystkich dzieci
Kiedy przeciąć pępowinę?
Obecne wytyczne znajdujące się w rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej (z 2018 roku) mówią, że przecięcie pępowiny powinno nastąpić po ustaniu jej tętnienia, jednak nie wcześniej niż po minucie od urodzenia. Jest to zgodne z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia oraz organizacji w USA i Kanadzie. Istnieją jednak teorie sugerujące, że odpępnienie powinno nastąpić jeszcze później – nawet po minimum trzech minutach.
Późne odpępnienie – zalety
Dlaczego obecnie zaleca się odczekanie co najmniej minuty przed przecięciem pępowiny? Jakie zalety ma późniejsze odpępnienie? Najpierw zauważono je w przypadku wcześniaków – w ich przypadku zapobiega ono takim powikłaniom jak sepsa czy krwotok do komór mózgu.
Obecnie uważa się (i to też pokazują badania), że przecięcie pępowiny po ustaniu jej tętnienia, czyli co najmniej po minucie od porodu przynosi pozytywne skutki w przypadku wszystkich dzieci. Zapobiega późniejszym niedoborom żelaza i anemii, zwiększa się bowiem objętość krwi u dziecka (nawet o 30%!). Anemia jest groźna dla małych dzieci, ponieważ może spowolnić rozwój układu nerwowego.
Dowiedz się także: