Ciąża to znaczne obciążenie dla układu krwionośnego, który przecież przez całe 9 miesięcy ma pracować na tyle wydajnie, by służyć zarówno matce, jak i dziecku.
Ciąża to dla organizmu kobiety bardzo trudny okres. W ciele zachodzą duże zmiany, niestety niektóre mogą okazać się niebezpieczne dla zdrowia. Okazuje się, że ciąża to znaczne obciążenie dla układu krwionośnego, który przecież przez całe 9 miesięcy ma pracować na tyle wydajnie, by służyć zarówno matce, jak i dziecku. Zwiększa się w związku z tym ilość krwi i przyspiesza tętno. Szczególnie zagrożone są te kobiety, u których jeszcze przed zajściem w ciąże wykryto wadę serca.
Ciąża a serce
Układ krążenia jest podczas ciąży obarczony znacznie większymi obowiązkami niż zazwyczaj. To dość oczywiste – musi przecież służyć i mamie, i dziecku. Podczas ciąży zwiększa się objętość krwi. Okazuje się, że przybywa jej aż o 30-50% – najwięcej około 7-8 miesiąca. Już sam ten fakt sprawia, że serce ma do wykonania cięższą pracę. Musi pompować większą ilość krwi na minutę – odpowiednio o 30-50%. Co więcej, serce przyspiesza, co jest kolejnym obciążeniem.
Wyzwaniem dla serca jest także sam poród, a konkretnie tzw. skurcze parte (występują w drugim etapie porodu, chodzi o fazę gdy kobieta prze).
Najczęstsze kłopoty z układem krążenia w ciąży
Na jakie sercowe dolegliwości skarżą się najczęściej kobiety w ciąży?
- Zaburzenia rytmu serca – polegają na przyspieszeniu lub zwolnieniu jego pracy albo też po prostu na zmianie rytmu. U kobiet w ciąży pojawiają się często przyspieszenia rytmu serca, jego kołatania, czyli palpitacje. Same w sobie nie są groźne, jednak należy zwrócić uwagę na to, czy nie towarzyszom im inne objawy.
- Nadciśnienie tętnicze – to kolejna dolegliwość, na którą skarżą się kobiety w ciąży i która nierzadko skłania je do wizyty u kardiologa. U osób, które miały prawidłowe ciśnienie tętnicze przed ciążą nadciśnienie może pojawić się dopiero w jej trakcie.
Przyjrzyjmy się jednak bliżej tym dwóm problemom kardiologicznym mogącym pojawić się podczas ciąży.
Palpitacje serca w ciąży
Przyspieszenie rytmu serca (kołatanie) to dość częsta dolegliwość u ciężarnych. Nie trzeba się z tego powodu niepokoić o ile nie wystąpią inne objawy, takie jak zawroty głowy i duszności. Wtedy obowiązkowo należy udać się do lekarza. Ponadto jeśli wcześniej istniały problemy z sercem, należy taką sytuację bezzwłocznie skonsultować.
Nadciśnienie tętnicze w ciąży
Druga dość często występująca kardiologiczna dolegliwość u kobiet w ciąży. Nadciśnienie, które rozpoznane zostanie w trakcie trwania ciąży klasyfikuje się następująco:
- jeśli istnieje przed 20. tygodniem ciąży jest to nadciśnienie przedciążowe,
- jeśli zaistnieje po 20. tygodniu ciąży jest to nadciśnienie ciążowe.
Nadciśnienie ciążowe wynika po prostu z ciąży i, co jest dobrą wiadomością, powinno zniknąć samoistnie do 12. tygodnia po porodzie.
Niestety, czasem ciężko stwierdzić, i nie wie tego sama przyszła mama, czy nadciśnienie występowało już przed 20 tygodniem ciąży, czy też nie. Wtedy takiego nadciśnienia nie można zaliczyć do jednej z dwóch powyższych grup. Niezależnie jednak od tego co jest powodem nadciśnienia, jeśli zostanie ono wykryte, lekarz musi zlecić serię badań, czasem konieczne jest podawanie odpowiednich leków. Kobieta, u której stwierdzono nadciśnienie bezwzględnie musi się oszczędzać.
Niestety, nadciśnienie nieleczone lub leczone źle może mieć poważne konsekwencje. Należą do nich zahamowanie wewnątrzmacicznego rozwoju dziecka, a nawet rzucawka. Nadciśnienia nie można więc absolutnie lekceważyć.
Jeśli jesteś chora na serce w ciąży
Przy stwierdzonej wadzie serca u przyszłej mamy ciąża musi być monitorowana przez lekarza. Niektóre choroby serca stanowią natomiast przeciwwskazanie do zajścia w ciążę. Są to m.in.:
- ciężka niewydolność serca,
- tzw. wady sinicze (przy nich krew zawiera mniej tlenu niż powinna, a więc dziecko miałby do niego także ograniczony dostęp).
Kobiety z wadami serca boją się zachodzić w ciążę, co jest oczywiście zrozumiałe. Jednak przy odpowiednim prowadzeniu przez kompetentnego lekarza, stałej obserwacji i kontroli rozwoju ciąży dziecko może urodzić się zupełnie zdrowe. Dlatego zanim zupełnie przekreśli się marzenia o maluchu, warto najpierw zasięgnąć rady lekarza.