Problemy w relacji dziadkowie i młodzi rodzice

Babcia i dziadek są wyjątkowym i bezcennym darem od losu. Uszczęśliwiają nie tylko swoje wnuki, ale także ich rodziców, którzy po własnych młodzieńczych buntach, doceniają, jak wielkim skarbem są dziadkowie.Podziel się na


Ale jak w każdej relacji także w tej zdarzają się trudności. Z jakimi problemami muszą zmierzyć się dziadkowie i młodzi rodzice?

(Nie)doceniany skarb

Relacje rodziców z dorosłymi już dziećmi bywają bardzo różne. Czasem więź jest tak silna, że opuszczanie rodzinnego gniazda obfituje w stres i łzy, innym razem kontakt jest regularny, ale niezbyt intensywny, a nierzadko zdarza się, że o jakiejkolwiek relacji w ogóle nie może być mowy, a obie strony traktują spotkania jako zło (nie)konieczne. Gdy jednak na świat przychodzi kolejne pokolenie, wiele rodzinnych więzi ulega przemianie – mały człowiek staje się oczkiem w głowie dorosłych i wprowadza w relacje całej rodziny wiele świeżości i radości.

Młodzi rodzice zaczynają rozumieć dawne problemy własnych rodziców, związane z opieką nad nimi i ich wychowaniem, a także stają przed obowiązkami i decyzjami, które wymagają porady doświadczonej mamy czy taty. To jednak, czy w związku z wejściem do rodziny nowego pokolenia zacieśni się więź między rodzicami i dziadkami, zależy już tylko od nich.

Nasze słodkie tajemnice

Jednym z najczęstszych problemów na linii młodzi rodzice – dziadkowie jest nierespektowanie przez starsze pokolenie metod wychowawczych i zasad, które obowiązują w domu ich dzieci. Wiele mam skarży się, że ich mamy bądź teściowe po kryjomu podkarmiają dzieci poza posiłkami, najczęściej słodkimi smakołykami, albo pozwalają wnukom robić coś, czego oni zabraniają. Dziadkowie nie mają przy tym złych intencji – robią to, co jest rolą dziadków właśnie – rozpieszczają swoje wnuczęta. Chcą, by miały wszystko, co najlepsze i jest im bardzo trudno odmówić dziecku, które prosi o słodycz czy nową zabawkę.

Złość dorosłych dzieci bardzo ich dotyka – przecież nie robią nic złego. Tymczasem rodzicom malucha chodzi o respektowanie zasad, dzięki którym zyskują autorytet w domu i wprowadzają podstawową dyscyplinę, bez której nie istnieje mądre wychowanie dziecka. Problem ten jest do rozwiązania, o ile obie strony podejdą do sprawy ze zdrowym dystansem: rodzice postarają się zrozumieć dziadków, chcących uchylić nieba swoim wnukom, dziadkowie zaś, że ich dzieci mają prawo do wychowania swoich dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami, powinni respektować zasady panujące w domu, a swoje wnuczęta rozpieszczać w zdrowy dla nich sposób i w porozumieniu z rodzicami.

„Nie chcę się wtrącać, ale…”

Wtrącanie i krytykowanie uprawia niemal każdy z nas. Wszystko jest z tym w porządku, dopóki rzecz nie dotyczy nas samych, dopóki to my właśnie nie jesteśmy na tapecie. Krytyczne słowa są jeszcze bardziej drażniące, gdy pochodzą od bliskiej osoby. Większość rad starszego pokolenia wynika z dobrych intencji – chcą wspomóc swoje dzieci w wychowaniu najmłodszych, wierząc, że ich cenne wskazówki są tymi najlepszymi.

Odnosząc rodzicielstwo swoich dzieci do czasu, gdy oni sami byli młodymi rodzicami, są zdumieni dzisiejszymi metodami i nawykami wychowawczymi, jak spanie z dzieckiem w jednym łóżku czy karmienie go na zawołanie. Wszystko to, co jest dla nich nowe, nienormalne, spotyka się z oburzeniem i koniecznością wyjaśnienia młodym rodzicom, „jak być powinno”.

Często jednak te „dobre rady” odbierane są przez młodych rodziców jako krytyka ich metod wychowawczych. Zwykle jednak krytyka jest zupełnie nieuzasadniona, bo obie strony patrzą na daną kwestię przez pryzmat własnych przekonań i czasu, w którym one dojrzały. Starsze pokolenie chce po prostu czuć się potrzebne, spełnić się w nowej roli i zająć czymś pożytecznym, gdy wejdą już w czas, nazywany jesienią życia. Warto umożliwić to babci i dziadkowi, uprzednio odbywając z nimi szczerą rozmowę na temat zasad, które ustalamy w domu.

Niania na emeryturze

Babcia i dziadek, mieszkający na sąsiednim osiedlu bądź w tej samej miejscowości to marzenie większości młodych rodziców. Nie tylko mogą wówczas liczyć na ekspresową pomoc w przypadku jakichkolwiek trudności i zadbać o stały kontakt maluchów z dziadkami, ale i „podrzucić” dzieci swoim rodzicom, gdy chcą mieć wolny wieczór. Taki przywilej często jest jednak nadużywany – rodzice korzystają z „babcinego pogotowia”, pozostawiając dzieci pod opieką najbliższych nie tylko wtedy, gdy idą do pracy czy na zakupy, ale także by skorzystać jeszcze trochę z życia.

Największe możliwości mają ci młodzi rodzice, którzy mieszkają ze swoimi rodzicielami – wtedy babcia czy dziadek nie tylko opiekują się maluchem, ale także wykonują szereg domowych obowiązków, które nierzadko są ponad ich siły. I choć zajmowanie się wnukiem to dla nich sama przyjemność, mają także swoje życie i prawo do odpoczynku, co ich dorosłe dzieci powinny uszanować.

Więcej czasu

Rodzice i dziadkowie maja wspólny cel: uszczęśliwić dziecko.

Dość istotnym problemem w relacji dziadkowie – młodzi rodzice jest fizyczna odległość, która dzieli miejsca zamieszkania obu stron. Praca, domowe obowiązki, a także sytuacja materialna wykluczają regularne odwiedziny którejkolwiek ze stron. Młodzi rodzice tłumaczą się brakiem czasu i niechęcią do podróżowania z małym dzieckiem, starsi z kolei nie zawsze mają możliwość szybkiego przemieszczenia się między oddalonymi o kilkaset kilometrów miastami czy wsiami. W konsekwencji kontakt jest słaby, a „babciowanie” i „dziadkowanie” wnukom jest ze strony starszego pokolenia okazjonalne.

Maluchy nie mają okazji do nawiązania bliskiej więzi z dziadkami, czego niejednokrotnie żałują – nie tylko podczas szkolnych uroczystości czy opowieści rówieśników o babciach i dziadkach, ale i w przyszłości. A przecież rola dziadków w życiu dziecka jest niepodważalna – nie tylko są pomocą w ich wychowaniu, ale też przekazują im swoją mądrość życiową, doświadczenie i dbają o to, by najmłodszy członek rodziny czuł się częścią wielopokoleniowego rodu, a także kultury i społeczności, w której żyje.

Jeśli jednak rzecz rozchodzi się o brak motywacji, warto tak zagospodarować czasem, by umożliwić dziecku w miarę regularny kontakt z dziadkami (choćby to miały być comiesięczne spotkania). Z pewnością wszyscy będą z tego zadowoleni – dziadkowie, że mogą porozpieszczać swoje wnuki, dzieci, że mogą nacieszyć się dziadkami, a młodzi rodzice, że mogą chwilę odetchnąć od bycia opiekunami.

„Chcę do baby!”

Dziecko obdarzane jest miłością z wielu stron: kochają je rodzice, kocha rodzeństwo, kochają też dziadkowie. Choć miłość ta nie jest jednakowa, na każdą jest w rodzinie miejsce. Czasem jednak trudno o spokój, gdy młoda mama obserwuje, że jej kilkumiesięczne bądź kilkuletnie dziecko bardziej garnie się do babci niż do niej samej. Mniej lub bardziej świadomie staje się o miłość i uwagę dziecka zazdrosna, zapominając, że w życiu każdego dziecka przychodzi czas, gdy wybiera tych, od których uzyskuje to, czego najbardziej pragnie.

Czasem jest to nowa zabawka, słodycz czy wycieczka, czasem po prostu uwaga i czas, którego rodzicom często brakuje, a jeszcze innym razem nowość i świeżość, tak potrzebna w codziennym życiu. Mama jest na co dzień, na wyciągnięcie ręki, zawsze, nikt jej nie zabierze.

Co innego babcia czy dziadek, którzy przychodzą i odchodzą, których często długo nie ma i którzy mają potem tyle do opowiedzenia, pokazania, są cali dla swojego wnuka. W przypadku pojawienia się żalu ze strony rodziców (najczęściej matki), najważniejsze jest, by obie strony zrozumiały swoje miejsce: młodzi rodzice, że zawsze będą dla swoich dzieci pierwszym i najważniejszym odniesieniem i że nic nie odbierze im miłości dziecka, dziadkowie zaś, że mają pełne prawo rozpieszczać wnuka i być dla niego na 100%, ale z poszanowaniem uczuć jego rodziców, którzy mogą czasem czuć się zepchnięci na drugi plan.

Wspólny cel

To, co łączy młodych rodziców i dziadków, jest jeden cel: uszczęśliwić małego człowieka. Pamiętając o tym, warto zainwestować w dobrą, opartą na przyjaźni i partnerstwie, relację i współpracować w wychowaniu dziecka. Dziadkowie powinni zrozumieć, że ich dzieci nie są już małymi szkrabami, które nie wiedzą, co to odpowiedzialność i które trzeba kontrolować i ganić; młodzi rodzice zaś, że dziadkowie chcą dla nich i ich dziecka jak najlepiej, a swoje metody i przekonania warto im szczerze i spokojnie objaśnić. Tylko wtedy, gdy każdy będzie wiedział, jaką rolę ma do odegrania w życiu malucha, znajdzie swoje miejsce i będzie czuł się w rodzinie chciany i kochany.