Professional Aunt No Kids – PANK

Na pewno wielu z was zna osobę, która ma świetne podejście do dzieci, ale nie zdecydowała się jeszcze na własne. Poznajcie PANK!

kobieta i dziecko


Podziel się na


Nazwa PANK nie ma nic wspólnego z fanami muzyki rockowej. To skrót od ciągu następujących wyrazów: Professional Aunt No Kids, czyli – w wolnym tłumaczeniu – profesjonalna ciocia, która nie posiada własnych dzieci. A mowa o kobiecie, która – jak zostało wspomniane we wstępie, ma wspaniałe podejście do maluchów, mnóstwo zapału i pomysłów na zabawy, pokłady cierpliwości i wyrozumiałości, a przede wszystkim – ogrom uczucia do dzieci. Tyle że nie swoich. Bo tych nie posiada. Nie dlatego, że nie może. Nie dlatego, że nie ma z kim. Nie dlatego nawet, że nie ma za co. Dlatego, że nie chce.

Jesteś PANKiem? A może PANKą?

Zjawisko zostało zauważone i dostrzeżone w Stanach Zjednoczonych, ale słysząc o nim automatycznie zaczynamy się zastanawiać, czy przypadkiem sami nie znamy podobnych osób (według badania przeprowadzonego w USA przez Weber Shandwick: The Power of the PANK: Engaging New Digital Influencers, PANKiem jest aż jedna na pięć kobiet!) Bo przecież siostra męża tak wspaniale zajmuje się naszą Anią, a i kuzynka z Warszawy – ile razy przyjedzie, zawsze większość czasu spędza właśnie z naszą córką.

Oczywiście istnieje możliwość, że to nasza pociecha jest tak wyjątkowa, że nie sposób przejść obok niej obojętnie, ale jeśli wspomniana szwagierka czy kuzynka powtarza swoje zachowanie notorycznie, nie ma gwarancji, że nie cierpi właśnie na ów syndrom. Zanim jednak określimy ją mianem PANKa (czy może lepiej PANKi?), sprawdźmy, czy przypadkiem podobnym zainteresowaniem nie obdarza także innych dzieci. Jeśli tak, swoje przypuszczenia możemy włożyć między bajki. PANK bowiem obdarza uczuciem – wyłącznie jedno dziecko.

kobieta i dziecko na molo

Własne dziecko? Nie!

Co ciekawe, osoba określona jako PANK, w ogóle nie bierze pod uwagę posiadania własnego potomstwa – odpowiada jej takie życie, jakie prowadzi i nie chce go zmieniać. Nie czuje pustki spowodowanej brakiem własnego dziecka, a wręcz przeciwnie – można powiedzieć, że nie wyobraża sobie samej siebie w roli matki. Wszystkie „matczyne” uczucia, jakie posiada, przelewa na siostrzenicę/bratanicę, dlatego nie ma potrzeby lokować ich w jeszcze kolejnej pociesze.

Idealnie poukładane życie, posprzątane mieszkanie, grupka oddanych znajomych, zawsze zaplanowane wydatki – ona czuje się naprawdę spełniona dzięki temu, co posiada.

Nie potrzebuje dziecka non-stop, bo w jej życiu nie ma na nie miejsca. Kiedy poczuje taką potrzebę, wie, do kogo powinna się udać. Dzięki temu w jej relacji z dzieckiem nie ma miejsca na negatywne emocje – złość, znudzenie, brak cierpliwości. Jeszcze do niedawna dość popularny był stereotyp, że osoba, która nie ma dzieci z wyboru – zwyczajnie ich nie lubi. W przeciwnym razie – postarałaby się przecież o własne. Jak widać, nie można wrzucać wszystkich do jednego worka…

Pytanie, czy to aby nie nazbyt wygodne rozwiązanie? Bo skoro właśnie w ten sposób kobieta realizuje swój „matczyny” instynkt, to gdzie tu związana z macierzyństwem odpowiedzialność, obowiązki, zmęczenie i cała reszta wynikających z niego – być może mniej przyjemnych, elementów? Czy to jest fair, czerpać radość z macierzyństwa, bez brania na swoje barki całego tego, wiążącego się z nim bagażu…?