Przedstawiamy gotową listę z wyprawką dla malucha, którą śmiało możecie się zainspirować.
Narodziny maluszka już za chwilę – za kilka tygodni! Pewnie gorączkowo myślicie, co jeszcze trzeba kupić, w co się wyposażyć, co będzie absolutnie konieczne. Na pewno ubranka. No tak, ale jakie? Ile? W co ubiera się noworodki? Bez paniki! Spieszymy z pomocą.
Przyjemny „projekt”
Tworzenie wyprawki dla maluszka to bardzo przyjemny okres. Fascynujące stają się wzorki na ubrankach, kocykach, różne designy smoczków i butelek. Wbrew pozorom skompletowanie całego zestawu nie zajmuje pięciu minut. Jest w nim całkiem sporo rzeczy jak na jedną, małą istotkę. Zdecydowanie lepiej zrobić więc porządną listę jeszcze przed przyjściem dziecka na świat i sukcesywnie, rozsądnie zaopatrywać się w kolejne pozycje z niej. To pomoże uniknąć późniejszego kupowania wszystkiego w pośpiechu.
Nie uwzględniamy tak oczywistych (i przy tym nieco droższych) rzeczy, jak łóżeczko, wózek, fotelik samochodowy czy wanienka – w przypadku nich ciężko przeoczyć zakup.
Ubranka
Nieco inaczej będzie wyglądała lista dla dzieci urodzonych w cieplejszych miesiącach, a nieco inaczej dla tych, które na świat przyszły jesienią czy zimą.
- body – z krótkim lub długim rękawem albo na ramiączkach – dobrze zaopatrzyć się w około 10 sztuk (najlepiej rozmiary 56 i 62);
- śpioszki oraz tzw. pajacyki – można zaopatrzyć się w jedne i drugie i przekonać, co lepiej się sprawdzi. Często mamy wybierają tylko jedno z tych dwóch ubranek, choć u wielu dobrze sprawdzają się obydwa kroje w zależności od okoliczności – 10 sztuk;
- spodenki/półśpiochy – ok. 5 sztuk;
- kaftaniki/koszulki – ok. 5 sztuk;
- sweterki (na zimniejsze miesiące) – ok. 3 sztuki;
- skarpetki oraz rękawiczki niedrapki (gdy maluch ma urodzić się zimą także zwykłe rękawiczki);
- czapeczki – ok. 3 sztuki;
- kombinezon;
- apaszka, chustka pod szyję (kiedy wychodzicie na zewnątrz);liniaki – ok. 2 sztuk;
- śliniaki – 2 sztuki.
W kwestii ubranek trzeba pamiętać, że maluszek rośnie niesamowicie szybko. W związku z tym zaopatrywanie się w 15 śpioszków, 20 sztuk body i kaftaników jednego rozmiaru mija się z celem. Dziecko bardzo szybko z nich wyrośnie.

Kosmetyki, artykuły higieniczne
- płyn do kąpieli lub delikatne mydło;
- nawilżone chusteczki;
- sól fizjologiczna (np. do przemywania oczu);
- krem ochronny do pupy;
- krem ochronny do buzi;
- delikatny proszek do prania;
- pieluchy;
- nożyczki do paznokci dla niemowląt;
- miękka szczoteczka do włosów.
Z kosmetykami warto uważać i również przy zakupie nie przesadzać z ilością. Skóra maluszka jest bardzo wrażliwa, może się też okazać, że nasza pociecha jest uczulona na dany składnik nawet mimo tego, ze kosmetyk jest oznaczony jako hipoalergiczny.
Akcesoria
- ręcznik z kapturkiem;
- kocyki – ok. 2 sztuki;
- ceraty lub podkłady do łóżeczka;
- termometr kąpielowy;
- butelka ze smoczkiem (najlepiej dwie – większa i mniejsza)
- smoczki;
- laktator, odciągacz do pokarmu;
- wkładki laktacyjne;
- pieluchy tetrowe/flanelowe – mogą się przydać jako zastępstwo tych jednorazowych, ale będą też pomocne np. gdy dziecku się uleje – ok. 20 sztuk.
Dodatkowo
Poniższe produkty nie są absolutnie konieczne, ale przydatne i mogą ułatwić życie:
- niania elektroniczna;
- monitor oddechu;
- nosidełko lub chusta (nie przyda się od pierwszych dni życia ale za kilka miesięcy na pewno);
- torba z przewijakiem do wózka;
- poduszka-rogal do karmienia piersią.