Przecież miał być chłopiec! O zawodzie związanym z płcią dziecka

Spora część kobiet jeszcze przed zajściem w ciążę wie czy wolałaby urodzić chłopca, czy dziewczynkę. Mężczyźni stereotypowo marzą o synu, „dziedzicu”, który przekaże nazwisko dalej. Natura ma to do siebie, że nie zważa na życzenia.

dziewczynka w różowej sukience dotyka brzucha ciężarnej


Podziel się na


Zdarza się, iż nastawienie na konkretną płeć jest tak silne, że kiedy okaże się coś odwrotnego od oczekiwań, pojawia się rozczarowanie i zawód.

Zawód to takie brzydkie uczucie…

Chyba żaden rodzic nie chce przyznać się przed sobą samym i partnerem, że czuje zawód związany z płcią swojego nowonarodzonego dziecka. Bo albo wymarzył sobie zupełnie inną sytuację, a badania sprowadziły go na ziemię, albo, co gorsza, USG sprawiło ogromnego psikusa.

Ciężko czuć taką emocję w stosunku do własnego dziecka. Bo przecież mówi się że nie ważne czy chłopiec, czy dziewczynka – ważne, że jest zdrowe. Nie trzeba negować takich emocji, gdyż są one zwyczajnie ludzkie. Warto przyznać się przed sobą – w porządku, chciałam chłopca/dziewczynkę, okazało się, że jest odwrotnie, trudno.

Jak pogodzić się z zawodem?

Niektórzy rodzice niezwykle mocno przeżywają rozczarowanie płcią dziecka. Jedni taki zawód skwitują śmiechem i machnięciem ręki, ale innym będzie bardzo trudno pogodzić się z nieoczekiwaną sytuacją. Co wtedy zrobić, jak się z tym uporać?

  • Dać sobie czas na przystosowanie do nowej, nieoczekiwanej sytuacji.
  • Zastanowić się co znajduje się głębiej – bardzo często za tak silną, emocjonalną reakcją na płeć dziecka kryją się zdarzenia z przeszłości. Do owej przyczyny czasem można dotrzeć samodzielnie, lecz zdarza się że jest zupełnie nieuświadomiona i drzemie bardzo głęboko w nas. W takim przypadku bez pomocy terapeuty może być ciężko uporać się z całą sytuacją.
  • Kontakt z dzieckiem i próba kontaktu z nim wolnego od oczekiwań bardzo często w szybkim tempie pozwala pogodzić się z rozczarowaniem.

Czasem, choć stosunkowo rzadko, zdarza się, że dyskomfort wywołany rozczarowaniem płcią dziecka jest tak silny, że pojawiają się objawy depresji. Nie można wtedy czekać, należy niezwłocznie poszukać pomocy u psychoterapeuty lub psychiatry.

kobieta w ciąży w różowej sukience

Jak pomóc partnerce?

Ponieważ to kobiety zdecydowanie częściej przeżywają silne emocje związane z płcią dziecka, bardzo ważna jest pomoc, jakiej może udzielić w takiej sytuacji partner. Powinien przede wszystkim słuchać nie oceniając, pozwolić się wyżalić i opowiedzieć o tym, co boli. Dla kobiety ważne jest wtedy wsparcie, poczucie bezpieczeństwa, zrozumienie i akceptacja. Wszystko to powinna uzyskać od swojego mężczyzny.

kobieta w ciąży w różowej sukience

Wyobraźnia może wiele

Jeszcze zanim poznamy (dzięki USG albo dopiero podczas porodu) płeć dziecka, można spróbować ustrzec się przed rozczarowaniem. Przede wszystkim dobrze jest zwrócić uwagę na myśli o płci dziecka – przeanalizować je i podejść do nich racjonalnie. Zauważać, że myślimy np. nieco przychylniej o możliwości urodzenia dziewczynki. Kiedy wyłapiemy te przemyślenia, możemy świadomie je korygować, dopowiadając sobie, że przecież chłopiec też byłby cudowny. Niebezpieczną jest bowiem sytuacja, w której nastawiamy się od samego początku na to, że dziecko będzie danej płci i kierujemy wszystkie swoje myśli i wyobrażenia w tę stronę.

Każda przyszła matka wyobraża sobie sytuacje, jakich w niedługim czasie doświadczy – jak to będzie kiedy pierwszy raz potrzyma swoje maleństwo w ramionach, będzie je karmić, bawić się z nim… I nawet jeżeli w tych marzeniach płeć dziecka jest zawsze ustalona, warto spróbować wyobrazić sobie także tę drugą możliwość – sprawdzić, jak to będzie, gdy natura sprawi nam niespodziankę. Trzeba zwracać uwagę także na to, czy któraś z tych dwóch wizji powoduje strach, niepokój czy dyskomfort. Jeśli tak, należy zastanowić się jaka może być przyczyna takiego stanu rzeczy. Być może sięgnąć do własnego dzieciństwa, przykrych lub bardzo emocjonalnych sytuacji, ukrytych lęków i zahamowań. Gdy jest to szczególnie trudne, można zwrócić się do specjalisty.