Przed użyciem leku przeczytaj ulotkę!

Czytanie ulotek może uchronić przed wieloma skutkami niepożądanymi.

kobieta sortuje leki po przeczytaniu ulotki


Podziel się na


Spis treści
1. 
Czytelność ulotki
2. 
Czego szukać w ulotkach?
3. 
Sposób przyjmowania leków
4. 
Leki a dzieci
5. 
Co daje czytanie ulotek leków?

Kto z nas nie zażywa w tygodniu choć jednego leku, witaminy, suplementu diety? A czy przed ich użyciem zawsze czytacie ulotkę? Czy wiecie, jak leki reagują na łączenie ich z innymi? Czytanie ulotek może uchronić przed wieloma skutkami niepożądanymi. Szczególną uwagę należy przykładać do zapoznania się z nimi, podając leki dzieciom, by nie doszło do ich przedawkowania. Nie podajmy nigdy leków na własną rękę – zawsze konsultujmy je z lekarzem lub farmaceutą.

Czytelność ulotki

Niestety polskie ulotki nie są zbyt czytelne dla przeciętnego ich odbiorcy. Biorąc je do ręki, mamy wrażenie, że pisane są w jakimś obcym języku. Jak sobie poradzić z ich rozszyfrowaniem? Przede wszystkim dla nas najważniejsze są rubryki: na co działa, jak go stosować (dawki, pory przyjmowania) i z jakimi substancjami ich nie łączyć, jaki jest skład.

Ponieważ lekarze czasem mało czasu poświęcają na tłumaczenie nam, jak stosować przepisane leki i jak je łączyć/nie łączyć z innymi przyjmowanymi preparatami, musimy sami o tym pamiętać. Jednak w razie jakichkolwiek wątpliwości zawsze należy jeszcze raz dopytać lekarza albo farmaceutę o dawkowanie leku.

Czego szukać w ulotkach?

Powinniśmy szczególną uwagę zwracać na informacje, jak lek na nas może zadziałać. Jeśli jesteś kierowcą, upewnij się, że lek nie wywołuje senności (inaczej sedacji), gdy jesteś w ciąży sprawdź, czy lek nie zaszkodzi dziecku. Osoby, które stale przyjmują jakieś leki, przy wprowadzaniu nowych (nawet jeśli są to witaminy czy maści) muszą przeczytać ulotkę. Często specyfiki mogą źle reagować na niektóre produkty żywnościowe, np. antybiotyki i produkty mleczne, aspiryna i produkty z kofeiną (kawa, napoje energetyczne).

kobieta trzyma na dłoni kapsułki po przeczytaniu ulotki

Sposób przyjmowania leków

Wbrew pozorom sposób stosowania i przyjmowania leków jest bardzo istotny. Każdorazowo sprawdźmy, czy lek należy przyjmować doustnie, przezskórnie, domięśniowo, dożylnie, doodbytniczo i dopochwowo. Inne przyjęcie specyfiku niż wskazano w ulotce sprawi, że lek nie zadziała. Ważne jest także, czy ma on być brany przed, w trakcie, czy po posiłku. Może to decydować o poprawnym wchłonięciu się substancji czynnych. Równie problematyczne jest to, czym popijemy tabletki – wybierajmy wodę, gdyż soki, napoje i mleko mogą wywołać interakcje. Niektóre leki muszą być przechowywane w lodówce, by się nie popsuły.

Leki a dzieci

Stosowanie leków u dzieci zawsze jest problematyczne. Mały organizm jest bardzo podatny na przedawkowanie i interakcje. Równocześnie dzieci nie mają jeszcze w pełni wykształconego układu odpornościowego i często łapią infekcje. Przed podaniem maluchowi jakiegokolwiek specyfiku koniecznie zapoznaj się z ulotką i sprawdź, czy nadaje się ona dla dzieci i w jakiej dawce powinno się go poddawać. Jeśli znajdziesz sformułowania „Nie zaleca się stosowania leku u dzieci” to nie używaj go wcale.

Planując podanie leku niemowlęciu lub małemu dziecku, weź pod uwagę jego wiek, wagę i powierzchnię ciała.

Konieczne jest bardzo dokładne odmierzanie dawki (najlepiej przy użyciu szczypawki jeśli jest w płynie). Nigdy nie podawaj leku z mlekiem, kaszką etc., ponieważ może dojść do niepożądanych interakcji. Dziecko może też nie zjeść całości przygotowanego pokarmu i tym samym nie przyjąć odpowiedniej dawki leku. Musimy także uważać na maści, które mogą przeniknąć przez skórę.

kobieta trzyma w dłoniach blister kapsułek po przeczytaniu ulotki

Co daje czytanie ulotek leków?

Bezpieczeństwo, to najważniejsze, co dają nam ulotki. Jeżeli się z nimi zapoznamy, unikniemy błędów w ich stosowaniu. Może nas to uchronić przed zatruciami lekami, uszkodzeniem nerek i wątroby czy spowodowaniem wypadku. Jeszcze ważniejsze jest to przy podawaniu leków dzieciom. Pamiętajmy jednak – nie podajmy leków na własną rękę – zawsze konsultujmy to z lekarzem lub farmaceutą.