Karmiłam piersią i dopadło mnie przeziębienie, bałam się, że tak bliski kontakt z dzieckiem podczas karmienia może się skończyć tym, że ono się ode mnie zarazi….
Czujesz, że stałaś się słabsza, męczy cię katar i kaszel, bolą mięśnie – to znak, że w twoim organizmie toczy się „walka dobra ze złem” – zarazków i twoich przeciwciał. Wiesz, że jak dopada choroba należy wziąć odpowiednie leki, wyleżeć się i odpocząć, a organizm wyzdrowieje. Tym razem sytuacja nie jest taka prosta, bo obok ciebie jest kilkumiesięczna istotka karmiona przez ciebie piersią. Jak się wtedy leczyć?
Karmiłam piersią i dopadło mnie przeziębienie, bałam się, że tak bliski kontakt z dzieckiem podczas karmienia może się skończyć tym, że ono się ode mnie zarazi. Położna kazała jednak karmić, ponieważ wtedy wraz z moim mlekiem dziecko zjada przeciwciała i nie koniecznie się zarazi, tak też zrobiłam i mnie przeszło, a małemu nic nie było.
Wypowiedź Asi zamieszczona na jednym z forów poświęconych macierzyństwu podsumowuje lęki wszystkich mam. Jak bowiem postąpić, gdy jest się chorą i karmi się piersią? W końcu tyle mówi się, o niebezpieczeństwu leków przyjmowanych przez mamy, które przenikają do mleka, a więc i dziecka. Wszystko to racja, z tym, że ta przenikalność jest niewielka. Nie zmienia to faktu, że leczenie zacząć należy od środków najsłabszych – domowych sposobów, leków dla dzieci, bez recepty. Gdy jednak to nie pomoże, należy iść do lekarza, koniecznie zaznaczając, że karmi się piersią. On dobierze wtedy leki nieszkodliwe dla maluchów.
Czy można karmić piersią będąc chorą?
Tak. Jest to zupełnie bezpieczne dla dziecka, a wręcz zalecane. W mleku matki bowiem znajdują się przeciwciała, które ochronią dziecko przed chorobą. Wirusy i bakterie przez mleko się nie przenoszą. Dlatego spokojnie możesz karmić dalej.
Jak nie zarazić dziecka?
- Podczas choroby możesz karmić piersią. Dziecku to nie zaszkodzi.
- To, że dziecko nie zarazi się przez mleko jest pewne. Możesz mu jednak przekazać bakterie bardzo łatwo w inny sposób. Jaki? Przede wszystkim poprzez drogę kropelkową – kichanie, kaszlenie, całowanie. Wtedy rozprzestrzeniają się bakterie i wirusy, które mogą „przenieść się” na dziecko. Dzięki kilku środkom ostrożności możesz tego łatwo uniknąć.
- Wystarczy nie kichać/kaszleć przy i na dziecko. Dobrze jest mieć ciągle przy sobie/pod ręką chusteczki higieniczne i w nie kichać/kaszleć. Koniecznie jednak od razu je wyrzucaj i każdorazowo dokładnie myj ręce. Wtedy na tobie zarazki nie zostaną. Przez czas choroby powinnaś ograniczyć kontakt fizyczny z dzieckiem. Jakkolwiek wydaje się to okrutne, przytulanie, gaworzenie nad nim czy całowanie – nie wyjdzie mu na dobre.
- Najlepszym rozwiązaniem byłoby położenie się na kilka dni do łóżka z dala od dziecka (inny pokój, lub chociaż kilka metrów od łóżeczka) i ograniczenie kontaktu fizycznego do karmienia. Konieczna byłaby wtedy jednak pomoc bliskich, by ktoś zajął się maluchem. Byłby to doskonały czas dla ciebie, by wyzdrowieć i nabrać sił. Gdy organizm jest przemęczony i chory potrzebuje dużo snu i odpoczynku. Gdy to nie jest możliwe – korzystaj z maseczek na twarz, by nie rozprzestrzeniać zarazków.
Jak leczyć przeziębienie przy karmieniu piersią?
- By nie zarazić dziecka często myj ręce, nie kichaj i nie kaszl na nie, najlepiej noś maseczkę!
- By pozbyć się przeziębienia wykorzystaj domowe sposoby i siłę cytryny, miodu, malin, dzikiej róży, lipy. Pierwsze posłużą ci do zrobienia rozgrzewających herbat, naparów do picia – powinnaś dużo pić. Mikstura wody i soli przydadzą się na walkę z bólem gardła.
- Na odkażenie i wzmocnienie przyda się domowy rosół, gdyż działa antybakteryjnie. Możesz pić także ciepłe mleko z miodem. Warto także ogrzać gardło przez owinięcie go szalikiem. Spróbuj także pić syrop z cebuli/czosnku, ale wprowadzaj go powoli, gdyż zmienia smak mleka i dziecko może nie chcieć pić takiego mleka.
- Jeśli masz gorączkę, do 38 stopni zastosuj chłodne okłady na czoło i nogi oraz zimne prysznice. Gdy temperatura jest wyższa, albo kuracja nie pomaga przez trzy dni – lepiej skonsultuj się z lekarzem. Na katar możesz stosować inhalacje i napary z olejków, nawilż także powietrze w pokoju, by nie wysuszało ci śluzówki.
- Przed każdym zastosowanie leku przeczytaj dokładnie jego ulotkę lub też zapytaj farmaceuty – czy możesz taki lek zastosować karmiąc piersią.