Kiedy dwoje młodych ludzi, mających pod opieką czworonoga, decyduje się na dziecko, muszą liczyć się z tym, że ich pupil niekoniecznie będzie zadowolony z tego pomysłu.
Zanim świeżo upieczona mama wróci do domu z noworodkiem, tata powinien przygotować na ich przyjście nie tylko dom, ale przede wszystkim psa. W przeciwnym razie zwierzak może być bardzo zazdrosny i agresywny.
Psia psychologia
Psy lubią być nie tylko przyjaciółmi i pupilami swoich właścicieli, ale i strażnikami domu. Pilnują porządku i często chcą mieć kontrolę nad tym, co się dzieje – to dlatego okazują swoje niezadowolenie, gdy coś odbywa się bez ich wpływu. A tak jest w przypadku pojawienia się w domu noworodka. Młodzi rodzice czasem nie zdają sobie sprawy, że pokazanie nieświadomemu niczego zwierzakowi małego dziecka, które jest obiektem zainteresowania całej rodziny, działa jak płachta na byka i potrafi nawet w najłagodniejszym do tej pory psu wyzwolić agresję. Pies także potrzebuje przywyknąć do nowego członka rodziny. Po porodzie opiekunowie będą zbyt zajęci niemowlakiem, by zwrócić uwagę na zachowanie psa. Dobrze więc zawczasu zadbać, by nie czuł się odrzucony, a jego relacja z maluchem rozwijana była pod znakiem bezpieczeństwa.
Możliwe zagrożenia
Kiedy dziecko przyjdzie na świat, pies powinien dostać fragment jego ubrania do powąchania. Dzięki temu oswoi się z nowym zapachem i gdy dziecko pojawi się w domu nie będzie obcym. Aby zmotywować się do działania jeszcze podczas ciąży, warto pamiętać o potencjalnych zagrożeniach, które mogą wynikać z kontaktu nieprzygotowanego na nowy etap w życiu rodziny psa z niemowlakiem. Przede wszystkim w czworonogu może obudzić się instynkt samozachowawczy, gdy maluch wydaje z siebie naturalne, dziecięce odgłosy (jak pisk czy jęk). Pies może potraktować je jako dźwięk, który wydaje ofiara i wyrządzić dziecku krzywdę. To skrajna sytuacja, ale nie niemożliwa. Dużo częściej zdarza się, że pies nieopatrznie przechyli łóżeczko i dziecko wypadnie lub położy się na maluchu i przygniecie go. Największą zmorą są jednak zarazki. Jeśli opiekunowie nie dbają o psa wystarczająco i przymykają oko na jego higienę po harcach na podwórku, ich maluch jest zagrożony. Psy liżą niemowlaka nie tylko dlatego, że chcą dać sygnał do zabawy, ale też by go poznać. I o ile polizane rączki czy nóżki to nie koniec świata, już zarazki na buzi mogą skutkować infekcją, która u noworodka jest bardzo groźna.
Jak przygotować psa?
O tym, jak należy przygotować psa do pojawienia się w domu noworodka, decyduje przede wszystkim jego charakter. Jednak czy jest to aktywny miłośnik spacerów, czy leniwy pupil, którego ulubionym miejscem jest podnóże kanapy, możesz wykorzystać kilka z poniższych pomysłów:
Przed przyjściem na świat dziecka, urządźcie dla niego pokój. Połóżcie łóżeczko lub kołyskę i inne akcesoria, by pies oswoił się z nowymi sprzętami i wystrojem.
Nagrajcie głos płaczącego, kwilącego i śmiejącego się niemowlaka i co jakiś czas słuchajcie głośno. Bawcie się w tym czasie z psem, mówcie do niego i głaskajcie, by wiedział, że te dźwięki to nic groźnego i łączą się z czymś przyjemnym.
Możecie też kupić lalkę i od czasu do czasu przewijać ją, kłaść do łóżeczka i śpiewać kołysanki. Czworonóg oswoi się z waszymi nowymi obowiązkami.
Gdy dziecko już się urodzi, tata powinien przynieść do domu fragment ubranka noworodka i dać psu do powąchania, by oswoił się z zapachem. W tym czasie także warto zachowywać się tak, by zapach ten mile mu się kojarzył.
Po powrocie do domu mamy i noworodka, nie odsuwajcie psa, interesujcie się nim, poświęćcie mu parę chwil dziennie. Nie dajcie mu powodu do zazdrości, niech wie, że nadal zajmuje w domu takie samo miejsce jak dotychczas.
Pozwólcie czworonogowi obserwować, jak przewijacie i karmicie niemowlę.
Wychodząc z niemowlakiem na spacer, zabierajcie ze sobą psa, aby przywyknął do nowej formy wędrówek.
Jeśli obawiacie się zachowania psa lub wiecie, że nie jesteście w stanie mieć oczu dookoła głowy i upilnować zwierzaka, wmontujcie w drzwi do pokoju dziecka drewnianą bramkę.
Pies będzie wiedział, że nie może wchodzić do tego pomieszczenia, gdy was w nim nie ma.
O czym pamiętać? Nigdy nie zostawiajcie dziecka sam na sam z psem.
Myjcie ręce po każdej zabawie z psem.
Zadbajcie o psa z jeszcze większą uwagą niż dotychczas – myjcie go często, sprawdzajcie, czy nie ma wszy, pamiętajcie o szczepieniach i badaniach kontrolnych.
Często rzucając się na człowieka, psy okazują swoją radość. Nauczcie więc pupila delikatnego traktowania waszej kruszynki.
Korzyści
Kiedy już uporacie się z przygotowaniami psa do nowego członka rodziny, przekonacie się, że cała rodzina czerpie z tego korzyści. Obecność psa w domu wspomaga bowiem rozwój społeczny i emocjonalny dziecka, uczy ich wrażliwości i szacunku, dzięki niemu czują się bezpiecznie. Zdarza się też, że maluchy, które żyją pod jednym dachem z psem, szybciej zaczynają raczkować i mówić. A największą zaletą jest z pewnością miła atmosfera w domu – wy nie rezygnujecie ze swojego pupila, a dziecko od pierwszych dni ma wspaniałego czworonożnego kompana i przyjaciela.