Relaks w dwupaku

Ciąża niewątpliwie ma swoje uroki. Jednym z nich jest czas, który można i trzeba wykorzystać na relaks, przynoszący odprężenie przyszłej mamie i pozytywne wibracje rozwijającemu się dziecku.

kobieta w ciąży relaksuje się w kuchni


Podziel się na


Ciąża niewątpliwie ma swoje uroki. Radość z noszenia nowego życia czy specjalne traktowanie i przywileje potrafią wynagrodzić niejedną ciążową dolegliwość. Jest jeszcze coś, co z pewnością doceniają osoby pracujące – wolny czas. Czas, który można i trzeba wykorzystać na relaks, przynoszący odprężenie przyszłej mamie i pozytywne wibracje rozwijającemu się dziecku.

Póki czas

Na pewno mniej lub bardziej zdajesz sobie sprawę, że pojawienie się dziecka na świecie przewróci twoje życie do góry nogami. Reorganizacji ulegnie przede wszystkim dotychczasowy plan dnia – godziny spożywania posiłków, odpoczynek czy zwykły sen. Czas jest pojęciem względnym – niejedna młoda mama znajduje go na wszystko, także na odprężenie, ale zazwyczaj opieka nad niemowlakiem wymaga poświęcenia całej uwagi młodych rodziców. Tym bardziej więc należy zawczasu zadbać o relaks, który pomoże ci nabrać sił na trudy macierzyństwa. Dziewięć miesięcy, które jest ci dane na przywyknięcie do myśli o rodzicielstwie, jest doskonałą do tego okazją.

kobieta w ciąży relaksuje się w kuchni

Idź…

Zwykłe rozciąganie potrafi zdziałać cuda – odświeży umysł, zmniejszy napięcie, poprawi ogólne samopoczucie, a przede wszystkim pomoże na wszelkie ciążowe dolegliwości.

wszędzie tam, gdzie nigdy nie miałaś czasu pójść. Może to być opera, teatr, kino, zakupy, salon urody, spotkanie z dawno nie widzianymi znajomymi, a nawet zwiedzanie miasta i okolic. Wybór należy do ciebie. Jakakolwiek będzie twoja decyzja, dobry uczynek dla swojego ciała i maleństwa spełniony – ciążowe przykazanie numer jeden – „Spaceruj” – zostanie zachowane. Warto zadbać też o drugie, mówiące o zbawiennym skutku ćwiczeń. Jeśli czujesz się na siłach, zapisz się na fitness czy inne zajęcia gimnastyczne, np. pilates czy aqua-aerobic dla kobiet w ciąży. Przekonasz się, że zwykłe rozciąganie potrafi zdziałać cuda – odświeży umysł, zmniejszy napięcie, poprawi ogólne samopoczucie, a przede wszystkim pomoże na wszelkie ciążowe dolegliwości.

kobieta w ciąży relaksuje się w kuchni

Usiądź…

… nad tym lub przy tym, co od dawna odkładasz – starymi zdjęciami, które należałoby wreszcie poukładać w albumach, nowym przepisem, który warto wypróbować, swetrem, który dziergasz od miesięcy. Rozszerzaj horyzonty – to dobry czas, by podszkolić umiejętności (np. językowe), nauczyć się czegoś nowego, wzbogacić wiedzę, szczególnie z zakresu opieki nad dzieckiem (wystarczy odwiedzić jeden z wielu portali parentingowych, które łagodzą ciążowe obawy i lęki oraz wyczerpująco odpowiadają na rozterki i nurtujące pytania przyszłych mam).

Połóż się…

… zawsze, kiedy masz na to ochotę. Masz prawo być przemęczona – hormony buzują w organizmie, a powiększający się brzuch stanowi nie lada wyzwanie dla kręgosłupa i nóg, nie przyzwyczajonych do takiego ciężaru. Ciepła kąpiel z dodatkiem soli czy olejku nie tylko odpręży mięśnie, ale też wprawi cię w miły nastrój.

Odpoczynek jest więc wskazany. Możesz umilić go czytaniem książki czy słuchaniem muzyki, którą lubisz (naukowcy twierdzą, że dziecko słyszy łagodne melodie, których fale dobiegają do wnętrza ciała kobiety i przynoszą pogłębienie więzi z dziecka z matką). Do leżenia służy też… wanna. Ciepła (nie gorąca!) kąpiel z bąbelkami, dodatkiem specjalnej soli czy olejku eterycznego nie tylko odpręży napięte mięśnie, ale też wprawi cię w miły nastrój.

kobieta w ciąży relaksuje się w kuchni

Pozbądź się…

… tego, co wpędza cię w chandrę i stres. Jeżeli czujesz, że praca zaczyna cię męczyć – nie wahaj się poprosić lekarza o zwolnienie. Szef zrozumie i doceni uczciwość, której brak przełożyłby się zapewne na jakość twojej pracy. Na huśtawkę nastrojów nie ma uniwersalnego lekarstwa, więc gdy pojawia się chandra, poszukaj sposobu, który pomoże ci się od niej uwolnić – rozmowa z partnerem lub przyjaciółką, dobry film czy przyjemne zajęcie z pewnością jest dobrym wyjściem z ponurego nastroju.

Patent na lenistwo

Odmienny stan sprzyja odmiennemu traktowaniu. Nie wyrzucaj więc sobie, że tracisz czas, czy – że relaks jest bezproduktywny. Odpoczynek jest pożyteczny i powinien zawsze znajdować miejsce w nawet najbardziej napiętym harmonogramie. Tym bardziej w ciąży, która przygotowuje cię do sporego wysiłku porodowego i poporodowego. Uzbrojona w energię i dobre samo-poczucie z pewnością sprostasz nowym wyzwaniom.