Rodzisz zimą? Sprawdź, jak przygotować się na „zimowe” dziecko!

Od tego, kiedy urodzi się dziecko, zależy jaką wyprawkę mu sprawisz. Sprawdź, jak przygotować się na „zimowe” maleństwo!

czapka i buty z wełny dla noworodka wyprawka zima


Podziel się na


Jakie są dzieci urodzone zimą

Istnieje ciekawa teoria, że pora roku, w jakiej się rodzimy do pewnego stopnia wpływa na to, jacy jesteśmy. Oczywiście nie można przywiązywać się do takiego przekonania w stu procentach, ale warto poznać co mówi się o „zimowych” dzieciach. Otóż według przywoływanej teorii dzieci urodzone zimą są większe – dłuższe i ważą więcej od dzieci, które przyszły na świat w ciepłych miesiącach. Mają też być bardziej odporne na choroby, gdyż w trakcie ciąży mama mogła raczyć się świeżymi owocami i warzywami.

komplet z włóczki dla dziecka

„Zimowe” dziecko

Przygotowując się do porodu, na pewno zbierasz informacje dotyczące opieki nad dzieckiem gdzie tylko się da. Pamiętaj, że podstawowe założenia nie są zależne od pory roku. Różnić się będą tylko niuanse.

Co powinnaś wiedzieć, jeśli pierwsze miesiące życia dziecka przypadną na zimniejsze miesiące roku?

  • to, że dziecko urodzi się zimą nie znaczy, że musisz ubierać je tak grubo, jak tylko się da. Jedna z żelaznych zasad brzmi – „nie przegrzewaj”. To dla malca bardzo szkodliwy stan. Jak sprawdzić, czy nie jest mu za ciepło? Dotknij karku – ciepły i wilgotny to zły znak. Z kolei jeśli jest mu za zimno będzie miał zimne rączki i nóżki.
  • kiedy poród przypada na okres grzewczy, wielu rodziców ma też wątpliwości co do temperatury, jaka powinna panować w domu. Na pewno złym pomysłem będzie podkręcanie grzejników na maksymalną temperaturę. Optymalne dla maluszka będą 20-22 stopnie w ciągu dnia, nieco więcej podczas kąpieli, a w nocy około 19. Tyle w zupełności wystarczy.
  • jedną z wątpliwości dotyczących opieki nad noworodkiem w zimie są też spacery. Chodzić na nie? A może jest za zimno? Na pewno warto zwrócić uwagę na stan powietrza. Jeśli mieszkasz w regionie, w którym sezonowo, w okresie grzewczym, pojawia się smog, zawsze go sprawdzaj. Jeśli jest zły – absolutnie nie wychodźcie na spacer. Dobrym pomysłem będzie też zaopatrzenie się w oczyszczacz powietrza. Natomiast jeśli warunki zachęcają – nie ma przeciwwskazań do tego, aby wyjść na zewnątrz nawet, jeśli jest zimno. Pierwszy spacer niech trwa 10-15 minut, potem możesz je wydłużać. Pamiętaj o odpowiednim ubiorze i posmarowaniu buzi dziecka kremem ochronnym.
  • zima to też nie powód, aby zaprzestać wietrzenia pomieszczeń. Zadbaj tylko o to, aby nie było przeciągu i aby dziecku nie było zimno – przenieś je wtedy do innego pokoju.
czapka i buty dla noworodka

Wyprawka dla maluszka

Jeśli rodzisz zimą, wyprawka, jaką będziesz musiała skompletować z pewnością będzie różniła się od tej „letniej”. Przede wszystkim zwróć uwagę na wózek. Koła muszą być przystosowane także do jazdy po śniegu czy błocie, a więc dobrze, by miał grubsze koła.

Z pewnością będziesz musiała wybrać sporo ubranek dla dziecka. Szczególnie, kiedy jest chłodniej, dziecko powinno się ubierać na cebulkę. Oczywiście w domu śpioszki i kaftanik powinny w zupełności wystarczyć, ewentualnym dodatkiem może być lekka koszulka. Nie powinno się na pewno zakładać dziecku czapki. Tę część garderoby zostawiamy na spacery i inne wyjścia.

Ważnym zakupem będzie kombinezon (inaczej można go też nazwać śpiworkiem, chodzi o te modele, w których obie nóżki wkłada się do jednej, dużej „nogawki”, przez co przypomina to śpiwór). W wózku dziecko zwykle ma na sobie też kocyk, chociaż część osób rezygnuje z niego na rzecz śpiwora przystosowanego do wózka – zwykle jest na tyle duży, by służyć przez więcej niż kilka miesięcy. Oprócz kombinezonu i/lub śpiworka, musisz pamiętać o takich częściach zimowej garderoby, jak sweterki i bluzy, grubsze spodenki, grubsze skarpetki, rękawiczki, czapeczki, czapka na spacer wiązana pod szyją, zakrywająca uszy i czoło dziecka.

Koniecznie zaopatrz się też w specjalny, tłusty krem ochronny, którym posmarujesz buzię dziecka przed wyjściem na spacer, by chronić ją przed zimnem i wiatrem.