Rozejście mięśni po porodzie, znane także jako rozstęp mięśni prostych brzucha po porodzie, jest dość powszechnym zjawiskiem po ciąży.
Rozstępy to nie tylko dobrze znane bladoróżowe linie pojawiające się na brzuchu, udach i pośladkach. Rozstęp może dotyczyć nie tylko skóry, ale także… mięśni. Kobiet w ciąży i po ciąży dotyka tzw. rozejście mięśni po porodzie – nieestetyczna i uciążliwa dolegliwość. Jak rozpoznać rozstęp mięśni prostych brzucha po porodzie? Kto jest najbardziej narażony na rozejscie mięśni po porodzie? Co można zrobić, aby się przed tym uchronić?
Rozejście mięśni po porodzie – czym jest?
Rozejście się mięśni brzucha po ciąży lub rozstęp mięśnia prostego brzucha po ciąży to stan, w którym mięśnie proste brzucha oddzielają się wzdłuż linii środkowej. Jest to często wynikiem rozciągania się tkanki łącznej w trakcie ciąży, aby pomieścić rosnący brzuch.
Rozejście się mięśni brzucha po ciąży pojawia się zazwyczaj w wyniku:
- ciąży – hormonalne zmiany i wzrost dziecka powodują rozciąganie się mięśni brzucha.
- wzrostu wagi – nadmierny przyrost wagi podczas ciąży może zwiększać ryzyko rozejścia mięśni.
- porodu mnogiego – większa ilość dzieci w macicy zwiększa obciążenie na mięśnie brzuch
Na rozejście mięśni prostych brzucha narażone są także … noworodki.
Kto najbardziej narażony na rozejście się mięśni prostych brzucha po ciąży?
Czynnikami ryzyka na rozejście się mięśni brzucha po ciąży są m.in.:
- duża ilość wód płodowych;
- otyłość;
- zbyt duży przyrost masy ciała w ciąży;
- duże dziecko lub ciąża mnoga;
- słabe mięśnie brzucha.
Rozejście mięśni prostych brzucha – jak sprawdzić, czy nas też dotyczy?
Mięsień prosty brzucha zlokalizować bardzo łatwo – to ten najbardziej widoczny, o którego wyrzeźbieniu marzy niejedna osoba. Mięsień prosty to właśnie ten, który tworzy pożądany „kaloryfer” na brzuchu. Dzieli się na dwie części po obydwu stronach środkowej linii ciała. Łączy je tzw. kresa biała (stąd inna nazwa na rozstęp mięśni brzucha – przepuklina kresy białej). O rozejściu się mięśni prostych brzucha możemy mówić wtedy, gdy nie wracają one po porodzie do swojego kształtu. Pasma mięśni rozchodzą się na boki w wyniku zwiotczenia kresy białej. Rozejście się mięśni brzucha po ciąży zaczyna się już w III trymestrze ciąży.
To, czy wystąpiło u nas rozejście się mięśni prostych brzucha możemy wstępnie sprawdzić samodzielnie, ale oczywiście bezsprzecznie warto udać się później do lekarza aby potwierdził diagnozę.
Jak sprawdzić rozejście się mięśni brzucha po ciąży?
- połóż się na plecach na płaskim podłożu, nogi ugiąć w kolanach (stopy na ziemi);
- połóż palce jednej z dłoni na brzuchu (palce mają być skierowane do dołu), w jego środkowej linii tuż nad pępkiem i delikatnie naciśnij;
- unieś barki i głowę nad podłoże przy jednoczesnym napięciu mięśni brzucha.
Z rozejściem mięśni prostych brzucha mamy do czynienia jeśli co najmniej 3 palce zagłębiają się, a po bokach można wyczuć napięte mięśnie – czuć więc rozluźnioną kresę białą. Jeśli test wyjdzie dodatni lub nie mamy pewności co do jego wyniku, należy koniecznie skonsultować się z lekarzem!
To, czy wystąpiło u nas rozejście się mięśni prostych brzucha możemy wstępnie sprawdzić samodzielnie, ale oczywiście bezsprzecznie warto udać się później do lekarza aby potwierdził diagnozę.

Rozstęp mięśni prostych brzucha po porodzie – przeciwskazania
Kobieta, u której stwierdzono rozejście mięśni prostych brzucha nie może dźwigać ciężkich przedmiotów ani ich nosić – to może pogorszyć rozstęp. Wszelkie ruchy, które wypychają brzuch do przodu są także niewskazane, podobnie jak klasyczne brzuszki. Nie można też wykonywać skośnych ruchów brzucha więc np. przy wstawaniu z łóżka najpierw należy przewrócić się na bok, podeprzeć rękami i dopiero wtedy podnieść się do pozycji pionowej.
Kaszel, kichanie, choć niezależne od nas, także nie poprawiają sytuacji, ale warto robić to napinając mięśnie brzucha.
Rozejście mięśni po porodzie – leczenie
Korekcja rozstępu mięśni prostych brzucha po porodzie polega przede wszystkim na odpowiednich ćwiczeniach wzmacniających tę część ciała. Nie można jednak samodzielnie dobierać sobie treningu. Należy skonsultować się z lekarzem oraz np. doświadczonym w tego typu przypadkach rehabilitantem, który dobierze odpowiednie ćwiczenia. W niektórych przypadkach, kiedy rozstęp jest naprawdę duży, konieczna może okazać się operacja, aby zbliżyć mięśnie.
Oczywistą metodą zapobiegania sytuacji: rozstęp mięśnia prostego brzucha po ciąży są ćwiczenia, które je wzmocnią. Warto wprowadzić je jeszcze na etapie planowania ciąży.
Jeśli podejrzewasz, że masz rozejscie mięśni po porodzie, zalecamy skonsultowanie się z lekarzem lub fizjoterapeutą. Specjalista może przeprowadzić ocenę i zalecić odpowiednie metody leczenia, które pomogą Ci powrócić do zdrowia i pełnej funkcjonalności mięśni brzucha.
Dowiedz się także: