Rozejście się mięśni prostych brzucha po porodzie

Rozejście się mięśni prostych brzucha, znane także jako diastaza brzuszna, jest dość powszechnym zjawiskiem u kobiet po porodzie.

kobieta po porodzie z rozejściem mięśni brzucha trzyma dziecko


Podziel się na


Rozstępy to nie tylko dobrze znane wszystkim Paniom bladoróżowe linie pojawiające się na brzuchu, udach i pośladkach. Rozstęp może dotyczyć nie tylko skóry, ale także… mięśni.  Kobiet w ciąży i po ciąży dotyka tzw. rozstęp (rozejście) mięśni prostych brzucha – bardzo nieestetyczna i uciążliwa dolegliwość. Jak ją rozpoznać, kto jest najbardziej narażony i co można zrobić, aby się przed nią uchronić?

Czym jest rozejście się mięśni prostych brzucha?

Rozstęp mięśni prostych brzucha to nie to samo co rozstępy występujące na skórze. To dolegliwość, która dotyka kobiet w ciąży i po ciąży, ale nie tylko ich. Narażone są także osoby otyłe, a nawet… noworodki. Mięsień prosty brzucha zlokalizować bardzo łatwo – to ten najbardziej widoczny, o którego wyrzeźbieniu marzy niejedna osoba. Mięsień prosty to właśnie ten, który tworzy pożądany „kaloryfer” na brzuchu. Dzieli się na dwie części po obydwu stronach środkowej linii ciała. Łączy je tzw. kresa biała (stąd inna nazwa na rozstęp mięśni brzucha – przepuklina kresy białej).

O rozejściu się mięśni prostych brzucha możemy mówić wtedy, gdy nie wracają one po porodzie do swojego kształtu. Pasma mięśni rozchodzą się na boki w wyniku zwiotczenia kresy białej.

Jak rozpoznać rozejście się mięśni prostych brzucha?

Rozejście się mięśni ma miejsce zazwyczaj w III trymestrze ciąży. Absolutnie nie można ignorować takiej sytuacji, ponieważ bardzo rzadko mięśnie powracają samoistnie do stanu sprzed ciąży. To, czy wystąpiło u nas rozejście się mięśni prostych brzucha możemy wstępnie sprawdzić samodzielnie, (choć oczywiście bezsprzecznie warto udać się później do lekarza aby potwierdził diagnozę). Jak to zrobić?

Należy położyć się na plecach na płaskim podłożu, nogi ugiąć w kolanach (stopy na ziemi). Następnie trzeba położyć palce jednej z dłoni na brzuchu (palce mają być skierowane do dołu), w jego środkowej linii tuż nad pępkiem i delikatnie nacisnąć. Kolejnym krokiem jest uniesienie barków i głowy nad podłoże przy jednoczesnym napięciu mięśni brzucha. Z rozejściem mięśni prostych brzucha mamy do czynienia jeśli co najmniej 3 palce zagłębiają się, a po bokach można wyczuć napięte mięśnie – czuć więc rozluźnioną kresę białą. Jeśli test wyjdzie dodatni lub nie mamy pewności co do jego wyniku, należy skonsultować się z lekarzem.

Kto najbardziej narażony na rozejście się mięśni prostych brzucha?

Czynnikami ryzyka są m.in.:

  • duża ilość wód płodowych,
  • otyłość,
  • zbyt duży przyrost masy ciała w ciąży
  • duże dziecko lub ciąża mnoga,
  • słabe mięśnie brzucha,

Słabe mięśnie brzucha zdecydowanie sprzyjają powstaniu rozstępu u kobiet po ciąży. Oczywistą metodą zapobiegania są więc ćwiczenia, które je wzmocnią. Warto wprowadzić je jeszcze na etapie planowania ciąży.

kobieta w pomarańczowym podkoszulku z rozejściem się mięśni prostych brzucha po porodzie

Tego nie rób przy rozejściu się mięśni brzucha po ciąży!

Kobieta, u której stwierdzono rozejście mięśni prostych brzucha nie może dźwigać ciężkich przedmiotów ani ich nosić – to może pogorszyć rozstęp. Wszelkie ruchy, które wypychają brzuch do przodu są także niewskazane, podobnie jak klasyczne brzuszki. Nie można też wykonywać skośnych ruchów brzucha więc np. przy wstawaniu z łóżka najpierw należy przewrócić się na bok, podeprzeć rękami i dopiero wtedy podnieść się do pozycji pionowej. Kaszel, kichanie, choć niezależne od nas, także nie poprawiają sytuacji, ale warto robić to napinając mięśnie brzucha.

Leczenie rozejścia się mięśni brzucha po ciąży!

Korekcja rozstępu mięśni prostych brzucha polega przede wszystkim na odpowiednich ćwiczeniach wzmacniających tę część ciała. Nie można jednak samodzielnie dobierać sobie treningu. Należy skonsultować się z lekarzem oraz np. doświadczonym w tego typu przypadkach rehabilitantem, który dobierze odpowiednie ćwiczenia. W niektórych przypadkach, kiedy rozstęp jest naprawdę duży, konieczna może okazać się operacja.

Jeśli podejrzewasz, że masz rozejście się mięśni prostych brzucha po porodzie, zalecamy skonsultowanie się z lekarzem lub fizjoterapeutą. Specjalista może przeprowadzić ocenę i zalecić odpowiednie metody leczenia, które pomogą Ci powrócić do zdrowia i pełnej funkcjonalności mięśni brzucha.