Rozwój seksualny malucha

Rozwój seksualny dziecka to ciężki temat. Część rodziców nie chce przyjąć go do wiadomości i absolutnie broni się przed połączeniem swojego dziecka i słowa „seksualność”.

Jak reagować na autoerotyzm dziecka?


Podziel się na


Niestety faktem jest, że świadomość seksualna pojawia się już na etapie życia płodowego. Później, w wieku kilku lat spora część dzieci zaczyna masturbację, co bardzo często jest dla mamy i taty szokiem. Tymczasem to kolejny etap naturalnego rozwoju. Jak przejść przez rozwój seksualny malucha? Jakie są jego etapy?

Dziecko to także istota seksualna

Oczywiście dziecko nie jest seksualnym obiektem – nie można mylić tych dwóch pojęć. Chodzi o płciowość, którą maluchy odkrywają bardzo wcześnie. Niestety wielu rodziców odrzuca bez zastanowienia ten pogląd uznając, że dziecko do momentu wejścia w dorosłość jest istotą aseksualną. W wielu rodzinach seksualność to temat w ogóle nie poruszany, temat tabu. Nie używa się nazw narządów, czynności ani żadnych innych słów mogących kojarzyć się z tą sferą życia. Zamiast tego stosuje się owijanie w bawełnę lub używa mylących, metaforycznych nazw, które powodują zamęt w umyśle dziecka. Wynika to z prostego faktu, że sami rodzice nie są w stu procentach swobodni jeśli chodzi o własną seksualność.

Rozwój seksualny zaczyna się już po samych narodzinach. Maluchy interesują się, badają, eksperymentują i zdobywają wiedzę, którą wykorzystają już w dorosłości. Jest to całkowicie naturalna kolej rzeczy i nie ma powodu do obaw i niepokoju.

Seksualność dziecka

Maluch zauważa różnicę

Dziecko na pewnym etapie rozwoju, około 3 roku życia, zaczyna zauważać swoją nagość i bardzo się tym faktem interesować. Co więcej, często chce, aby inni ludzie podzielali jego zafascynowanie. Może więc zacząć biegać nago lub ściągać spodenki czy spódniczkę przy gościach. To normalne więc wystarczy zwrócić mu uwagę, że takie zachowanie przy ludziach nie powinno się już powtarzać.

Ważnym momentem w rozwoju seksualności malucha jest zauważenie różnicy w budowie między sobą, a rówieśnikami odmiennej płci lub jednym z rodziców. Innymi słowy dziecko zauważa, że istnieje coś takiego, jak płeć. Stąd właśnie pokazywanie sobie intymnych miejsc, obserwacja różnic w domu i na własnych zabawkach, a nawet podglądanie dorosłych. Tak właśnie przebiega nauka naturalnych różnic oraz przynależności do określonej płci. Od mamy i taty dziecko powinno nauczyć się także, iż są pewne granice związane z płcią i seksualnością – obserwacja ich zachowań powinna przynieść mu tę wiedzę.

Onanizm u dzieci

Masturbacja dziecka jest zapewne tym, co najczęściej wzbudza popłoch u rodziców. Przede wszystkim trzeba jednak uświadomić sobie, że autoerotyzm nie jest niczym dziwnym u małego dziecka. Ono uczy się w ten sposób swojego ciała i odkrywa przyjemność, którą można z niego czerpać.

Onanizm pojawia się najczęściej u dzieci w wieku przedszkolnym. Właśnie wtedy kontakt z rówieśnikami pobudza do zainteresowania ciałem. Zdanie „dzieci to odkrywcy” brzmi często jak pusty frazes, ale w tym przypadku absolutnie ma pokrycie w rzeczywistości. Maluch eksperymentuje, a polem tych eksperymentów jest jego własne ciało. Okazuje się, że może ono być źródłem ciekawych przeżyć. Napięcie, a potem rozluźnienie, jakie daje masturbacja to dla malucha miłe doznanie. Dziecko nie kojarzy tej czynności z erotyzmem w rozumieniu osób dorosłych, nie fantazjuje ani nie przeżywa orgazmu. Nazwa „masturbacja” niespecjalnie więc tu pasuje. Niestety nie wymyślono jeszcze bardziej trafnej.

Jak reagować na autoerotyzm dziecka?

Te zachowania kończą się samoistnie po pewnym czasie i absolutnie nie wpływają negatywnie na psychikę dziecka. Najlepiej zostawić je więc bez komentarza – ignorować i nie powstrzymywać dziecka ani tym bardziej nie karcić go za nie. Co ważne, masturbacja może być próbą zwrócenia na siebie uwagi i manifestacją niezaspokojonych potrzeb, np. potrzeby bliskości. Trzeba więc obserwować malucha i starać się, aby miał poczucie bezpieczeństwa.

Autoerotyzm u dziecka

„Ja będę mamą, a ty tatą” – bawimy się w dom

Zabawa w dom, czy też w lekarza wzbudza często obawy rodziców. Czasem dochodzi do tego zabawa w dziewczynę i chłopaka, narzeczonych, czy mamę i tatę. Maluchy odgrywają po swojemu scenki zaobserwowane w najbliższym otoczeniu. We wszystkich tych zabawach chodzi o to samo, czyli o dalsze poznawanie własnego ciała i ciał innych. Daje to możliwość do dotykania się, całowania i kontaktu z rówieśnikami. Dzieci bardzo lubią odgrywać scenki z życia dorosłych – to dla nich ekscytujące, gdyż pozwala robić coś, co zarezerwowane jest tylko dla starszych od nich osób.

Podobnie, jak w przypadku masturbacji, kiedy zauważymy, że dzieci bawią się w dom i naśladują pewne zachowania nie możemy ostro reagować, karcić czy zabraniać lub wywoływać poczucie winy. To kolejny, całkowicie naturalny etap rozwoju seksualnego naszego malucha.

Rozmowa z dzieckiem o „tych” sprawach

Na początku najlepiej uświadomić sobie jakimi słowami i zachowaniami możemy wyrządzić naszemu dziecku największą krzywdę. Przede wszystkim chodzi o karcenie za zachowania autoerotyczne, wyśmiewanie, straszenie Bogiem, odwoływanie się do grzechu, obrażanie się i robienie z tego wielkiej afery. Wszystko to może spowodować zahamowania, lęki i wywołać skojarzenie seksualności z poczuciem winy, co w dorosłym życiu przysparza sporej grupie osób wielu problemów.

Rodzice powinni nauczyć dziecka zdrowego, wolnego od uprzedzeń i lęków podejścia do seksualności. To bardzo często trudne zadanie, gdyż mama i tata mogą sami nie być od nich wolni. Liczy się jednak szczere podejście dostosowane do wieku dziecka. Język, jakim opowiadamy o seksualności musi być prosty. Trzeba także podkreślać aspekt emocjonalny związany z seksualnością oraz fakt, że nie jest ona niczym zdrożnym ani nieczystym.