Rude włosy u dziecka. Skąd się biorą rude włosy?

Szacuje się, że naturalnie rudy kolor włosów ma od 1 do 2 proc. światowej populacji. Skąd się biorą rude włosy? Sprawdzamy! 

dziedziczenie koloru włosów rude


Podziel się na


Spis treści
1. 
Dziedziczenie koloru włosów - rude włosy u dziecka
1.1. 
Rude włosy a ewolucyjna adaptacja
2. 
Czy rude włosy po urodzeniu pozostaną rude przez całe życie?
3. 
Rude włosy - ciekawostki

Blondynka po mamusi, czy raczej brunetka po tacie? Mimo, że w kwestii koloru włosów naszego dziecka zwykle nie mamy szczególnych preferencji, kiedy na świecie pojawia dziecko o rudych włosach, zwykle budzi zaskoczenie. Nieważne, czy podziw czy współczucie – rude włosy zwracają uwagę w pierwszej kolejności dlatego, że to najrzadziej spotykany kolor włosów na świecie. Szacuje się, że naturalnie rudy kolor włosów ma od 1 do 2 proc. światowej populacji. Skąd się biorą rude włosy? Sprawdzamy! 

Dziedziczenie koloru włosów – rude włosy u dziecka

O ile są ku temu podstawy genetyczne (wśród przodków jednego z rodziców znalazł się ktoś o rudych włosach), rude włosy niemowlaka – choć zwykle zaskakują – znajdują usprawiedliwienie w genach. A jednak, zdarzają się przypadki, że włosy dziecka przybierają rudy kolor mimo, że w poprzednich pokoleniach trudno doszukać się podobnych. Czy dziedziczenie rudego koloru włosów jest niewystarczające? Sprawdźmy!

Istnieje kilka teorii na temat tego, skąd się biorą rude włosy. Według jednej, chodzi o po prostu o dziedziczenie rudych włosów. Odpowiedzialny za to jest gen recesywny MC1R. Odkrycie dokonane przez naukowców początkiem lat 90. pokazuje, że to zmutowana wersja tego właśnie genu warunkuje jasny kolor skóry oraz rude włosy. Z uwagi na to, że w dawnych czasach ludzie łączyli się w pary z osobami z bliskiego stosunkowo otoczenia (o podobnych cechach genetycznych), gen dostał szansę przetrwania.

Skoro rude włosy są warunkowane przez geny recesywne względem genów kodujących inne kolory, zwłaszcza ciemne, dziecko będzie miało rude włosy jedynie w sytuacji, kiedy dostanie odpowiednie geny od obojga rodziców. Warto jednak zauważyć, że można być nieświadomym nosicielem genu rudych włosów, ponieważ nie musi się on przekładać na wygląd zewnętrzny.

Rude włosy a ewolucyjna adaptacja

Zgodnie z inną teorią, rude włosy to wynik przystosowania do warunków klimatycznych, związany z ewolucyjną adaptacją. Rude włosy są najczęściej spotykane w populacjach północno-zachodniej Europy, zwłaszcza w Szkocji, Irlandii i Walii, gdzie odsetek osób z rudymi włosami jest najwyższy na świecie. To geograficzne skupienie sugeruje, że rude włosy mogły być korzystne w określonych warunkach klimatycznych.

Istnieje kilka teorii wyjaśniających, dlaczego ta cecha mogła przetrwać i stać się stosunkowo powszechna w tych regionach:

  • słabe nasłonecznienie – w północnej Europie, gdzie nasłonecznienie jest ograniczone, jasna skóra, która często towarzyszy rudym włosom, mogła być ewolucyjnie korzystna. Jasna skóra lepiej wchłania promieniowanie UV, co jest kluczowe dla produkcji witaminy D w warunkach niskiego nasłonecznienia. Wytwarzanie odpowiedniej ilości witaminy D jest niezbędne dla zdrowia kości i układu odpornościowego.
  • selekcja naturalna – w populacjach o ograniczonym dostępie do promieni słonecznych, osoby z jasną skórą i rudymi włosami mogły mieć wyższe wskaźniki przeżywalności i rozmnażania. Dzięki temu cecha ta mogła się szerzej rozprzestrzenić w tych regionach.
  • względy kulturowe – oprócz korzyści zdrowotnych, cechy takie jak kolor włosów mogą być również wzmacniane przez preferencje społeczne i kulturowe. W niektórych kulturach rude włosy mogły być postrzegane jako atrakcyjne lub wyjątkowe, co mogło prowadzić do częstszego wybierania partnerów z tą cechą.
dziedziczenie rudych włosów

Czy rude włosy po urodzeniu pozostaną rude przez całe życie?

Niekoniecznie. Często dzieci, które przychodzą na świat z rudymi włosami, szybko je „tracą” – włosy stosunkowo szybko im ciemnieją bądź jaśnieją do koloru blond. Co więcej, nawet fakt, że kilkulatek ma jasnorudą czuprynkę nie oznacza, że wyjątkowy kolor włosów został mu dany już na zawsze. Często jednak dzieci o jasnorudym odcieniu włosów mają też piegi i bardzo jasną oprawę oczu – rzęsy i brwi koloru blond. Taką urodę należy zaakceptować, bo z reguły będzie już naszym atutem na zawsze.

Warto także zauważyć, że dzieci rodziców, którzy są blondynami o jasnej oprawie oczu oraz jasnej cerze, charakteryzują się często włosami, zwanymi „ryżawymi”. Włosy takie zwykle wyglądają na blond, ale pod wpływem niektórych rodzajów światła, mogą przybierać odcień miedziano-rudy.

dziedziczenie rudego koloru włosów

Rude włosy – ciekawostki

Na pewno każdy z nas słyszał – coraz mniej popularny, ale ciągle istniejący – stereotyp na temat tego, że rudy człowiek to z reguły człowiek złośliwy, chytry i fałszywy. Z drugiej strony jednak, rudowłosi uznawani są za ludzi z dużym temperamentem, otwartych, a także – namiętnych! Na szczęście (ale i niestety…) już na wstępie należy podkreślić, że kolor włosów nie determinuje cech charakteru (choć niektórzy naukowcy mają co do tego wątpliwości…). Skąd więc takie przekonanie?

W dawnych czasach włosom przypisywano właściwości magiczne. A nawet, jeśli komuś z magią nie było po drodze, powiązanie genów, odpowiadających za kolor włosów i cechy charakteru, wydawało się oczywiste. Przykładowo, w starożytnym Egipcie rude włosy były uznawane za pechowe, zaś starożytni Grecy wierzyli, że rudowłosi po śmierci przeobrażają się – w wampiry. Z kolei w średniowiecznej Europie rude włosy kojarzono – z czarownicami. Wszystko to spowodowane jest faktem, że o ile dzisiaj wyjątkowość to cecha na wagę złota, kiedyś – każda inność była podejrzana i budziła obawy.

Zamiast więc zastanawiać się nad tym, na ile rude włosy wpłyną na charakter naszego malca, nie czyńmy z niego wyznacznika jego osobowości. Dzieci o rudej czuprynce są równie pogodnymi, wesołymi szkrabami, jak ich blond czy ciemnowłosi koledzy.

Dowiedz się także: