Kobiety, rodzące za pomocą cesarskiego cięcia mają sporo pytań odnośnie – znieczulenia, tego, co będą słyszeć lub widzieć, czuć…
Jedną z wątpliwości, jaka się pojawia jest bezpieczeństwo dziecka. W końcu lekarz musi przeciąć błony płodowe – może istnieje więc ryzyko, że niechcący zrani malca?
Procedura cesarskiego cięcia
Cesarskie cięcie to zabieg chirurgiczny podczas którego zostaje nacięta skóra na brzuchu, zostają również przecięte powłoki brzuszne oraz macica. Po dokonaniu cięcia dziecko zostaje wyjęte, pokazane mamie. Wszystko to trwa bardzo krótko – zwykle około 15 minut. Nieco więcej czasu zajmuje zszycie cięcia.
Cesarskie cięcie można wykonać w znieczuleniu przewodowym (kobieta nie czuje nic od pasa w dół) lub znieczuleniu ogólnym, czyli w narkozie. Podczas całej procedury na sali operacyjnej jest oczywiście obecny anestezjolog.
Czy lekarz może zranić dziecko podczas cesarki?
Odpowiedź brzmi – tak. Lekarz może zranić dziecko podczas przecinania macicy, jednak takie sytuacje zdarzają się niezwykle rzadko. Są jednak możliwe teoretycznie i warto mieć tego świadomość. Jeśli taka sytuacja ma miejsce, najczęściej są to niegroźne, płytkie rany, które nie wymagają nawet szycia i nie pozostawiają blizn.
Wśród tych niewielu przypadków zranienia, jakie mają miejsce, częściej zdarza się to w sytuacji, kiedy zabieg jest nieplanowany, nagły, np. wtedy, kiedy kobieta nie jest w stanie urodzić naturalnie, choć do takiego porodu się przygotowywała. Wtedy, już na porodówce, pada decyzja o konieczności wykonania cesarskiego cięcia.
Kiedy odejdą wody i akcja porodowa już się zacznie, wyściółka łona jest zdecydowanie cieńsza, ciężko też ocenić grubość ścian macicy. Jeśli wszystko odbywa się w pośpiechu, bo sytuacja jest nagła, ryzyko jest nieco większe. Nie ma jednak powodu, by obawiać się iż maluszkowi stanie się krzywda. Takie przypadki to naprawdę rzadkość.
Historia małej Karmen
Całkiem niedawno w mediach pojawiła się informacja, iż w Wielkiej Brytanii lekarz podczas cesarskiego cięcia zranił dziewczynkę. Jak do tego doszło?
Mama małej Karen miała zaplanowane cesarskie cięcie. W związku z dużym „obłożeniem” poproszoną ją jednak aby wróciła w nieco późniejszym terminie. Jednak już następnego dnia odeszły jej wody, zgłosiła się więc do szpitala aby natychmiastowo wykonano zabieg. Tak się stało, jednak podczas rozcinania powłok brzucha jej córeczka została zraniona. Rana jest dość długa, ma 4 centymetry i biegnie od górnej krawędzi ucha w kierunku skroni dziecka. Została oczywiście zszyta, jednak blizna zostanie. Dlaczego lekarz zranił dziecko podczas cesarskiego cięcia? Okazało się, że winić można… chaos informacyjny w szpitalu. Lekarz ów nie był poinformowany o fakcie, iż akcja porodowa już się zaczęła a wody odeszły! Wszczęto oczywiście postępowanie wyjaśniające, a szpital zapewnia, że upewni się, by coś takiego nie miało już miejsca w przyszłości.
Wskazania do cesarskiego cięcia
Zarówno poród naturalny, jak i cesarskie cięcie są obarczone ryzykiem. Tę drugą procedurę wykonuje się już coraz częściej na życzenie, jednak oryginalnie jest to metoda porodu wskazana tylko w konkretnych przypadkach. Te przypadki to przede wszystkim:
- waga dziecka większa niż 4,5 kg,
- poród rozpoczęty przedwcześnie z dużym ryzykiem uszkodzenia dziecka lub jego śmierci,
- nieprawidłowe ułożenie dziecka,
- niedotlenienie dziecka i wynikające z tego faktu zaburzenia rytmu jego serca,
- słaba akcja skurczowa,
- zaburzenia rozwierania się szyjki macicy,
- stan przedrzucawkowy,
- pęknięcie macicy i podejrzenie krwotoku wewnętrznego,
- zbyt wczesne odklejenie łożyska
- łożysko przodujące,
- wypadnięcie pępowiny,
- zakażenie wewnątrzmaciczne
- wcześniej przebyte operacje macicy.