Sama z maluchem – nie znaczy samotna!

Urlop macierzyński nie oznacza konieczności spędzania całych dni wyłącznie z maluszkiem. To może być dla niektórych mam trudne i monotonne. Co zrobić, by tak nie było?

niemowlę na kocyku


Podziel się na


To spore udogodnienie dla rodziców, jednak niektóre mamy obawiają się, że spędzanie całych dni w domu z maluchem może być trudne i… monotonne. Nie zamykaj się więc przed światem!

Bliscy i znajomi

Urlop macierzyński nie oznacza konieczności spędzania całych dni wyłącznie z maluszkiem. Warto jak najczęściej organizować wyjścia z dzieckiem do rodziny czy znajomych, a także – zapraszać ich do siebie. Brak inicjatywy z ich strony nie oznacza z pewnością braku zainteresowania spotkaniem! Oni po prostu zdają sobie sprawę z natłoku obowiązków, jaki spada na młodą mamę i prawdopodobnie nie chcą narzucać swojej obecności. Dzwońmy więc jak najczęściej do bliskich, przyjaciół czy znajomych, pytajmy co u nich i same proponujmy spotkanie, jeśli nie w domu – w czasie codziennego spaceru czy wyprawy po zakupy. Nic tak nie poprawia kobiecie humoru jak babskie pogaduchy! Każda taka okazja zmusza nas przecież do tego, by poświęcić chwilę swojemu wyglądowi, nałożyć cienie, wymalować usta…

niemowlę na kocyku

Fora internetowe

Na brak towarzystwa, zarówno przyszłe jak i świeżo upieczone mamy, nie mogą narzekać w sieci. Serwisy parentingowe, fora, blogi zapraszają do dzielenia się doświadczeniami, udzielają wskazówek i porad. To właśnie na forach internetowych najłatwiej jest znaleźć matki mieszkające w okolicy i najprościej nawiązać z nimi kontakt. Jeżeli rozmowy okazują się przydatne, podbudowują, stają się cennym elementem dnia, warto pomyśleć o spotkaniu na żywo. W ten właśnie sposób można nawiązać wartościowe znajomości, które trudno byłoby rozpocząć poza siecią. Co więcej, takie znajomości mogą się okazać bardzo przydatne. Może się okazać, że mama z sąsiedniego osiedla nie ma z kim zostawić swojego maluszka w czasie, kiedy my z reguły wychodzimy z naszym malcem na spacer (i na odwrót). Naprawdę warto szukać prostych rozwiązań!

Miejsca przyjazne mamom

Warto poszukać w swoim otoczeniu miejsc przyjaznym mamom, czyli takich, w których można bez przeszkód poruszać się z wózkiem (sprzyjają temu szerokie drzwi, podjazdy, równa nawierzchnia, otwarta przestrzeń, krzesełka dla małych dzieci, menu skomponowane „pod maluchy”, kąciki zabaw, miła i pomocna obsługa). Znajdziemy wśród nich restauracje, kawiarnie, kluby fitness, kluby mam czy punkty rozrywkowe, dedykowane właśnie mamom i ich dzieciom. Dają one najwięcej okazji do spotkania kobiet, będących w podobnej, jak nasza sytuacji. Pamiętajmy, że wszystkie mamy to także kobiety, które co najwyżej – mają te same problemy i troski. Z pewnością jednak mają różne zainteresowania, plany, marzenia – takie spotkania mogą być naprawdę inspirujące!

mama z niemowlakiem

Monotonia? Zapomnij!

Nuda przy dziecku? To akurat niemożliwe – przecież jest tyle do zrobienia! Nuda może nie, ale monotonia niestety może się łatwo wślizgnąć do naszego nowego macierzyńskiego życia. Dlatego właśnie powinnyśmy postarać się o to, by każdy nasz dzień był nieco inny, której to „inności” warto nadać swego rodzaju regularność. Zaplanujmy stałe elementy tygodnia, z których postaramy się nie rezygnować (np. spotkanie z przyjaciółką, fitness, basen, zakupy itp.) Zastanówmy się, jak możemy w prosty sposób zorganizować opiekę nad dzieckiem. Może mamy koleżankę, która też ma malucha, ale mieszka na drugim końcu miasta? Znajdźmy więc klub fitness w okolicy jej domu! W czasie, kiedy my pójdziemy poćwiczyć, ona z pewnością chętnie zabierze maluchy na spacer czy zakupy wiedząc, że w kolejnym dniu odwdzięczymy się w inny, ustalony wspólnie sposób.

Możliwości jest naprawdę wiele! Nie przyjmuj za pewne, że „nic się nie da zrobić”! Jesteś mamą- możesz znacznie więcej!