Seks podczas karmienia piersią

Kiedy świeżo upieczonym rodzicom udaje się wreszcie złapać oddech, zaczynają myśleć o przywróceniu życia seksualnego. Nie zawsze jest to łatwe.

kobieta i mężczyzna podczas seksu


Podziel się na


Spis treści
1. 
Problem z libido
2. 
Problem z antykoncepcją
3. 
Problem z suchością
4. 
Problem z mlekiem
5. 
Problem z piersiami

To, kiedy świeżo upieczona mama będzie gotowa na zbliżenie, zależy od wielu czynników: rodzaju i przebiegu porodu (np. konieczność nacięcia krocza, sposób gojenia się rany), gotowości psychicznej, ogólnego samopoczucia czy nawet tego, jak radzi sobie z obowiązkami związanymi z maleństwem. Warto jednak wiedzieć, że nawet, kiedy mama czuje się w pełni gotowa – i fizycznie i psychicznie na powrót do współżycia, łatwo nie będzie. Co należy wiedzieć o seksie w czasie laktacji?

Problem z libido

Matka natura robi wszystko, by zadbać o przetrwanie gatunku. W okresie laktacji kobieca ochota na zbliżenia często jest silnie ograniczona – mama „powinna” przecież w pełni poświęcić się maluszkowi! Prolaktyna – hormon, dzięki któremu kobiece piersi są w stanie produkować mleko, działa także mocno na innych polach: hamuje owulację po to, by kolejna ciąża nie nastąpiła zbyt szybko. To świetnie – można by powiedzieć. Tyle, że kobieta, która nie jajeczkuje, ma jednocześnie obniżone libido… Niestety, to jeszcze nie wszystko – w czasie laktacji obniżeniu ulega także poziom testosteronu, który odpowiada m.in. za ochotę na seks (także u kobiet!) Na szczęście nie ma żadnej reguły – wiele świeżo upieczonych mam nie zważa na hormonalne hamulce i wbrew teorii – wcale nie narzeka na spadek libido.

kobieta i mężczyzna w łóżku

Problem z antykoncepcją

Na początek powiedzmy sobie jasno – karmienie piersią nie chroni przed ponownym zajściem w ciążę. Nie możemy traktować go jako skutecznego zabezpieczenia przed zapłodnieniem, dlatego też świeżo upieczona mama, która nie chciałaby w najbliższym czasie stać się mamą ponownie, musi pomyśleć o antykoncepcji. Nie ma przeciwwskazań do stosowania prezerwatyw po porodzie, ale jeśli mama woli antykoncepcję hormonalną, musi poprosić swojego lekarza o takie tabletki, które można bezpiecznie stosować w czasie laktacji (z reguły są to środki jednoskładnikowe). Pamiętajmy, by absolutnie nie korzystać z pigułek, które pozostały nam sprzed ciąży – ich składniki mogą przenikać do mleka i zaszkodzić dziecku. W przypadku preparatów stworzonych z myślą o mamach karmiących, nie ma takiego zagrożenia – pigułki są w pełni bezpieczne dla maluszka, a ich skuteczność nie odbiega od tej, jaką obiecują tabletki dwuskładnikowe.

Problem z suchością

Problemem kobiet karmiących często jest suchość pochwy, która – choć na co dzień nie musi dawać się we znaki, w czasie zbliżenia seksualnego doskwiera dość mocno, zamieniając go z przyjemności w przykry obowiązek. Winien temu stanowi rzeczy jest niski poziom estrogenu, charakterystyczny dla okresu laktacji (pod wpływem zahamowanej owulacji, estrogen osiąga bardzo niski poziom – w wyniku tego śluzówka pochwy jest mniej nawilżona). Suchość pochwy nie jest oczywiście przeciwwskazaniem do współżycia, ale sygnałem, że warto zaopatrzyć się w środki nawilżające – globulki, żele oraz miejscowe probiotyki. Pamiętajmy, że suchość pochwy to nie tylko ogromny dyskomfort, ale i zagrożenie – zwiększa ryzyko podrażnień, uszkodzeń mechanicznych oraz infekcji intymnych.

kobieta i mężczyzna w łóżku

Problem z mlekiem

Może, choć wcale nie musi się pojawić. Niektóre mamy w czasie zbliżenia skarżą się na niekontrolowane wycieki mleka (naturalny, choć nie zawsze obecny skutek działania oksytocyny). Jak sobie z tym poradzić? Założyć seksowny stanik (najlepiej z wkładką laktacyjną), odciągnąć mleko przed zbliżeniem albo – zaakceptować i uznać za nowe doświadczenie w sferze seksualnej. Seksuolodzy twierdzą wręcz, że wielu mężczyzn uznaje to za dodatkowy bodziec seksualny, a psychologowie tłumaczą jako naturalny impuls kojarzony z błogością okresu niemowlęcego. Najlepiej oczywiście przed rozpoczęciem współżycia porozmawiać szczerze z partnerem, poinformować o takiej ewentualności, wyjaśnić swoje obawy i wątpliwości, a następnie razem zadecydować, jak najlepiej zaradzić tej kwestii.

Problem z piersiami

Większe niż zazwyczaj, pełne i zaokrąglone piersi to dla mężczyzn naprawdę silny bodziec erotyczny. Także u wielu kobiet zmiana kształtów na bardziej krągłe i obfite wpływa pozytywnie na poczucie kobiecości, wzmacnia seksapil i zwiększa gotowość do seksualnych igraszek. Niestety, nie zawsze można wykorzystać w pełni korzyści wynikające z laktacji – nabrzmiałe piersi mogą być nadmiernie czułe, bolesne i tkliwe. Do tego pogryzione, bolące brodawki, zatkane kanaliki mleczne, zapalenia, pleśniawki… To jeszcze nie wszystkie możliwe problemy. „Mleczne” piersi dla niektórych kobiet przestają kojarzyć się z seksualnością – na co dzień są przecież „żywicielem” dziecka, maluch tuli się do nich, ssie, dotyka… Czy nie wystarczy tych czułości? Na szczęście problemy te zazwyczaj są tylko chwilowe – mijają po kilku pierwszych tygodniach karmienia, kiedy ilość mleka się stabilizuje, a mamie udaje się zyskać równowagę pomiędzy rolą matki i partnerki.