Silikonowy biust a ciąża

Marzeniem każdej kobiety jest piękny i jędrny biust. Niestety, nie każda z pań ma szczęście taki mieć…

naga kobieta na plaży z silikonowym biustem


Podziel się na


Niestety wiele pań nie jest zadowolona ze swoich piersi. Są dla nich za małe lub zbyt obwisłe. Dziś z pomocą przychodzi chirurgia plastyczna, która jest w stanie naprawić wszystkie niedociągnięcia matki natury. Gdy kobieta jednak decyduje się na operację przed ciążą, zastanawia się, czy silikon wpłynie w jakiś sposób na płód i laktację.

Jak wygląda operacja powiększania biustu?

Zacznijmy od początku – dziś powiększa się biust przede wszystkim poprzez wszczepienie silikonowych (lub wykonanych z roztworu soli fizjologicznej) implantów. Mogą one mieć pojemność od 100 do 1000 ml i różny kształt, m.in. okrągłe lub naturalne w kształcie kropli. Implant w wybranym kształcie i rozmiarze (dobiera się go do budowy kobiety, kształtu biustu i życzenia pacjentki) umieszcza się pod gruczołem piersiowym lub mięśniem.

W drugim przypadku implanty są całkowicie niewyczuwalne w dotyku. Wszczepienie odbywa się poprzez dwa kilkucentymetrowe nacięcia w fałdach podsutkowych, otoczki brodawki sutkowej lub pod pachą. Zabieg trwa około 1,5- 2 godziny. Koszt takich implantów to kilkanaście tysięcy złotych.

Czy wkładki zagrażają dziecku i karmieniu?

Wiele przyszłych mam boi się, że silikon z wkładek może się przedostać do ich mleka i zaszkodzić dziecku. Boją się także, że wkładki pękną w ciąży, gdy piersi zaczną rosnąć. Są to jednak obawy bezzasadne. Dotychczas nie stwierdzono szkodliwości wkładek dla płodu i późniejszego karmienia. Substancje z nich nie przedostają się do krwioobiegu ani do gruczołów mlekowych. Ponieważ implanty zakładane są podmięśniowo lub podgruczołowo nie mają wpływu na rozwój piersi w ciąży i w karmieniu.

Problem może wystąpić tylko przy założeniu sobie bardzo dużych implantów. W niektórych przypadkach może zdarzyć się, że implant zacznie uciskać tkankę gruczołową. Wtedy należy zwrócić się do lekarza.

kobieta na plaży z silikonowym biustem w wianku na głowie

Czy decydować się na silikony?

Wiemy już, że wkładki nie szkodzą ciąży i karmieniu. Należy się jednak zastanowić, czy jest sens wykonywać operację przed postanowieniem o byciu mamą. Jest niestety bardzo prawdopodobne, że na skutek laktacji i zmian ciążowych w ciele, konieczna będzie kolejna operacja piersi. Po ciąży skóra biustu rozciągnie się i piersi mogą nie wyglądać dobrze mimo wszczepionych wkładek. Dlatego najlepiej jest wykonać operację w momencie, gdy wiemy, że nie będziemy mieć już więcej dzieci.

Inne metody powiększania piersi

Wszczepienie silikonowych wkładek nie jest dziś jedynym sposobem powiększania biustu. Mniej inwazyjnym zabiegiem jest naprawianie kształtu i rozmiaru metodą Macrolane, polegającą na wstrzyknięciu pomiędzy ścianę klatki piersiowej a gruczoł piersiowy substancji opartej na kwasie hialuronowym. Efekt nie jest trwały, utrzymuje się do dwóch lat. Może być to jednak rozwiązanie tymczasowe, do czasu ciąży. Niestety jest to metoda droższa niż tradycyjne powiększanie implantami.

Kiedy operacja piersi po ciąży?

Panie, które po ciąży i karmieniu chcą poprawić wygląd swoich piersi muszą pamiętać, że nie mogą zrobić tego tuż po zaprzestaniu karmienia. Zwykle można zrobić operację około pół roku po zakończeniu laktacji. Jest to jednak sprawa indywidualna i ten czas może się jeszcze wydłużyć. Piersi nie mogą jeszcze „pracować”, czyli ich rozmiar musi się ustabilizować. Wpływa na to liczba nabytych kilogramów w ciąży i tempo ich zrzucania. Przed zdecydowaniem się na operację jest więc konieczna konsultacja i obserwacja lekarska.