Skoki rozwojowe niemowląt – czym są i kiedy się pojawiają?

Skoki rozwojowe niemowląt to okresy, podczas których dziecko szybko rośnie i rozwija się. Oto kilka informacji na temat skoków rozwojowych u niemowląt!

kiedy skoki rozwojowe u niemowlaka


Podziel się na


Spis treści
1. 
Skoki rozwojowe niemowląt, czyli co?
2. 
Skok rozwojowy u niemowlaka 5. tydzień
3. 
Skoki rozwojowe niemowląt 7.-9. tydzień
4. 
Skoki rozwojowe u niemowląt 11. tydzień
5. 
Skok rozwojowy u niemowlaka 14.-19. tydzień
6. 
Skoki rozwojowe niemowląt 22.-26. tydzień
7. 
Skok rozwojowy u niemowląt 33.-37. tydzień
8. 
Skok rozwojowy niemowlaka 41.-48. tydzień

Twój maluszek jest rozdrażniony i marudny, niedosypia i brak mu apetytu? To nie musi być infekcja. Pierwszy rok życia to czas intensywnego rozwoju, który ma ogromny wpływ na samopoczucie dziecka. Skoki rozwojowe niemowląt to intensywne okresy w rozwoju niemowląt, podczas których maluchy szybko nabywają nowe umiejętności fizyczne, poznawcze i emocjonalne. Jakie umiejętności nabywa dziecko podczas skoków rozwojowych niemowląt? Jak rozpoznać, że to skoki rozwojowe u niemowląt? Podpowiadamy!

Skoki rozwojowe niemowląt, czyli co?

Fakt, że maluch dojrzał już do momentu, gdy może egzystować poza organizmem matki, nie oznacza, że jego organizm jest już w pełni rozwinięty. Wręcz przeciwnie – najbliższe miesiące (a nawet lata, choć już w mniejszym stopniu) będą czasem intensywnego dojrzewania – zarówno tego fizycznego, jak i psychicznego oraz emocjonalnego. Podczas tego okresu możemy spodziewać się skoków rozwojowych niemowląt.

Co to jest skok rozwojowy u niemowlaka? Już tłumaczymy! Skoki u niemowlaka to intensywne okresy w rozwoju niemowląt, podczas których maluchy szybko nabywają nowe umiejętności fizyczne, poznawcze i emocjonalne. Te fazy charakteryzują się gwałtownymi zmianami w zachowaniu dziecka, takie jak:

  • zwiększona drażliwość;
  • płaczliwość;
  • większa potrzeba bliskości;
  • zmiany w schematach snu i apetytu.

Myślisz, że to skok rozwojowy u niemowląt – kiedy powinieneś się go spodziewać?  Częstotliwość, długość trwania i charakter tzw. skoków rozwojowych niemowląt jest sprawą bardzo indywidualną, nie mniej jednak wyróżnia się 7 uniwersalnych etapów rozwoju dziecka w 1. roku życia. Pokrótce przedstawimy towarzyszące im zachowania i nowe umiejętności dziecka. Dowiedz się – kiedy skoki rozwojowe u niemowlaka!

Skok rozwojowy u niemowlaka 5. tydzień

Pięciotygodniowe niemowlę zaczyna zdradzać pierwsze oznaki zainteresowania otaczającym go światem. Oczywiście, jego zmysły obudziły się już wcześniej, teraz jednak zyskały „nową jakość”. Niemowlę zaczyna zauważać:

  • dźwięki;
  • zapachy;
  • wzory.

Nowe doświadczenia często budzą strach i stres, co niejednokrotnie kończy się płaczem. Dojrzewają narządy dziecka, progres widać szczególnie w obrębie układu pokarmowego – przykre dolegliwości typu odbijanie czy ulewanie słabną. Ten skok rozwojowy noworodka to również pierwsze uśmiechy.

Pięciotygodniowe niemowlę zaczyna zdradzać pierwsze oznaki zainteresowania otaczającym go światem. Jego zmysły zyskują „nową jakość”.

co to jest skok rozwojowy u niemowlaka

Skoki rozwojowe niemowląt 7.-9. tydzień

Do tej pory dźwięki, zapachy i dotyk były dla niemowlęcia pozbawionymi logiki bodźcami. Od teraz nabierają sensu i układają się w pewne wzory. Wśród zauważalnych umiejętności, które maluch nabywa w tym czasie, wymienia się najczęściej:

  • podnoszenie główki;
  • intensywne ruchy kończyn;
  • głużenie (wydawanie krótkich, przypadkowych dźwięków);
  • uważne przysłuchiwanie się odgłosom;
  • obserwowanie twarzy osób i obiektów, które znajdują się wokół niego (szczególnie interesujące są te świecące i wydające z siebie dźwięki).

Dziecko potrafi już także trzymać przedmiot, choć wciąż jeszcze wypada mu on z rączki. Ten skok skok rozwojowy u niemowląt to również wzmożona percepcja – dziecko śledzi ruchy, uśmiecha się i wydaje dźwięki.

Skoki rozwojowe niemowląt to intensywne okresy w rozwoju niemowląt, podczas których maluchy szybko nabywają nowe umiejętności fizyczne, poznawcze i emocjonalne.

skok rozwojowy noworodka

Skoki rozwojowe u niemowląt 11. tydzień

Zmiany w tym okresie rozwoju dziecka są dostrzegalne tylko przez uważnych obserwatorów. Dziecko korzysta z nabytych już umiejętności, udoskonalając je:

  • trzymany w ręku przedmiot już nie wypada z niej tak szybko, jak niespełna 2 tygodnie temu;
  • obserwowanie obiektów w ruchu dojrzało i teraz ruch gałek ocznych i głowy jest bardziej skoordynowany;
  • pozycja siedząca staje się coraz łatwiejsza dzięki pomocy rodziców;
  • kopanie przybiera formę odpychania się od krawędzi łóżeczka (oznaką tego jest najczęściej rozrzucony kocyk).

Maluch staje się też coraz głośniejszy – odkrywa powoli swój głos i z ciekawością eksperymentuje jego możliwości (piszczy, krzyczy i wzdycha). To czas, gdy wszystko, co jest w zasięgu ręki – od zabawki po palce (swoje i rodziców) – ląduje w buzi dziecka. Skok rozwojowy u niemowlaka 11 tydzień to przede wszystkim rozwój koordynacji – lepsza kontrola nad ruchem głowy i rękami.

Skok rozwojowy u niemowlaka 14.-19. tydzień

Kolejny skok rozwojowy dziecka przynosi nie tylko nowe zdolności, ale i pierwsze oznaki rozumienia zdarzeń:

  • maluch potrafi już bawić się przedmiotem przez dłuższa chwilę;
  • eksperymentuje z zabawkami na wszystkie możliwe sposoby (uderza nimi o powierzchnie, wkłada do buzi, potrząsa, zrzuca itp.)
  • rozwija się ruchowo – umie już przekręcić się z plecków na brzuch i odwrotnie, podpiera się, podnosi tułów i zaczyna raczkować.

Dziecko staje się również coraz bardziej kontaktowe – słucha, co się do niego mówi i coraz więcej rozumie, reaguje na swoje imię, w nowy sposób komunikuje swoje potrzeby (np. cmoka, gdy jest głodne, odpycha pierś lub butelkę, gdy jest najedzony), rozwija się także jego mowa.

Skoki rozwojowe niemowląt 22.-26. tydzień

To szczególny czas dla dziecka i świeżo upieczonych rodziców. Dziecko nabywa przełomową umiejętność dostrzegania odległości obiektów od siebie. To pretekst do nauki przez zabawę, ale i powód do pierwszych niepokojów. Świadomość dystansu, jaki dzieli dziecko od rodziców może powodować lęk separacyjny i rozdrażnienia malucha, który staje się marudny, płaczliwy i przestraszony.

W tym okresie rodzice powinni być na tyle blisko, by dziecko czuło się bezpieczne i mogło w spokoju rozwijać kolejne zdolności – raczkowanie, koordynacje ruchów czy mowę.

Myślisz, że to skok rozwojowy u niemowląt – kiedy powinieneś się go spodziewać?  Częstotliwość, długość trwania i charakter tzw. skoków rozwojowych niemowląt jest sprawą bardzo indywidualną

Skok rozwojowy u niemowląt 33.-37. tydzień

Rozumienie świata poprzez dzielenie go na kategorie jest cechą świadczącą o rozwoju inteligencji dziecka. W tym okresie maluch zaczyna:

  • dostrzegać, że niektóre przedmioty, osoby czy zachowania można zakwalifikować do różnych grup
  • zaczyna rozróżniać kształty, dźwięki i zapachy.

Dziecko staje się coraz bardziej samodzielne – zarówno w zabawie, jak i inicjowaniu kontaktu. To etap eksploracji – pełzanie, siadanie, badanie otoczenia.

skok rozwojowy u niemowląt kiedy

Skok rozwojowy niemowlaka 41.-48. tydzień

Tworzenie sekwencji zdarzeń, odkrycie związków przyczynowo – skutkowych, aktywne interesowanie się zjawiskami zewnętrznymi i prowokowanie rodziców do zabawy – to najważniejsze zdolności, które dziecko nabywa po 40. tygodniu życia.

Maluch wie już, kiedy powiedzieć „nie”, podejmuje pierwsze próby chodzenia i każdego dnia wykonuje szereg nowych „zadań”, które świadczą o coraz szybszym tempie rozwoju. To bardzo intensywny czas zarówno dla malucha, jak i jego rodziców, od których wymagana jest w tym okresie szczególna uwaga. Pojawia się większy rozwój pamięci – lepsze rozumienie poleceń, zapamiętywanie osób.

Pamiętaj, że skoki rozwojowe niemowlaka są naturalnymi i normalnymi częściami rozwoju dziecka. Podczas tych okresów ważne jest, aby dać dziecku dodatkową miłość, wsparcie i uwagę, którą potrzebuje, aby przejść przez ten czas płynnie. W przypadku jakichkolwiek niepokojących objawów lub pytań dotyczących rozwoju dziecka zawsze warto skonsultować się z lekarzem pediatrą. Każdy musi się zmierzyć z terminem skok rozwojowy u niemowląt – kiedy jednak wystąpi nie wiadomo dokładnie!

Rozwój dziecka w pierwszym roku życia, dzielony na poszczególne etapy i skoki wzrostowe, jest bardzo indywidualny. Warto o tym pamiętać, obserwując dziecko i porównując do jego rówieśników i podręcznikowych reguł.

Dowiedz się także: