To nieprawda, że w czasie ciąży kobieta musi zrezygnować z wszelkich zabiegów kosmetycznych. SPA w ciąży, wody termalne, hydromasaż w ciąży – wolno czy nie?
Nie wszystkie zabiegi pielęgnacyjne są w czasie ciąży dozwolone. Na czas ciąży rezygnujemy więc ze szkodliwego promieniowania UV, czyli omijamy solarium, a z sauny korzystamy z umiarem – wskazane jest bowiem unikanie przegrzewania organizmu oraz gwałtownych zmian temperatury ciała. SPA w ciąży, hydromasaż w ciąży – czy wolno? Odpowiadamy!
Wody termalne a ciąża
Czy przyszła mamusia może sobie pozwolić na korzystanie z basenów z wodą termalną lub zabiegów kosmetycznych, opartych na leczniczych właściwościach tych wód? Jeżeli tylko ciąża przebiega zgodnie z planem, nie ma żadnych przeszkód, by przyszła mama korzystała z tego typu przyjemności (choć oczywiście zawsze, dla pewności, lepiej skonsultować taki zamiar z ginekologiem).
Wody termalne są znane z tego, że działają nie tylko relaksująco, ale i zdrowotnie – ich skład cechuje bardzo korzystne zestawienie mikroelementów i pierwiastków oraz niski charakter zasadowy. Wpływają korzystnie na stan skóry, poprawiają samopoczucie i ogólną kondycję psychofizyczną, likwidują stres, stabilizując system nerwowy, zwiększają energię, eliminują bezsenność, poprawiają przemianę materii, pomagają na bóle głowy i stawów, mogą być więc bardzo dobrym środkiem leczniczym i rehabilitacyjnym (przyspieszają rekonwalescencję po zabiegach i przebytych schorzeniach).
Kąpiele i woda termalna w ciąży – jak najbardziej tak! Jednak, warto pamiętać, że temperatura wody nie może wtedy przekraczać 37ºC. Kąpiel w gorącej wodzie rozszerza naczynia krwionośne, co może zaowocować krwotokiem lub zasłabnięciem.
SPA w ciąży
Nie ma także przeszkód, by przyszła mama pozwoliła sobie na kilkudniowy pobyt w SPA. Tym bardziej, że obecnie możemy tam znaleźć zabiegi, przygotowane specjalnie z myślą o ciężarnych klientkach. Specjaliści uczulają jednak, by wybierać zabiegi dedykowane przyszłym mamom lub takie, w skład których wchodzą wyłącznie naturalne składniki.
Unikać należy preparatów o działaniu rozgrzewającym, zabiegów z alg (składniki zawarte w preparatach są bardzo silne, łatwo przenikają przez skórę i trafiają do krwioobiegu, więc mogą być szkodliwe dla dziecka), stosowania laserów, prądów stałych oraz ultradźwięków.
Hydromasaż a ciąża
Hydromasaż w ciąży relaksuje i działa korzystnie na ciążowe dolegliwości, takie jak obrzęki czy bóle kręgosłupa (pobudza mikrokrążenie i pracę układu limfatycznego). Dzięki masowaniu mięśnie stają się bardziej elastyczne, co poprawia kondycję przyszłej mamy i znacznie zmniejsza ryzyko rozstępów. Warto pamiętać, że temperatura wody nie może wtedy przekraczać 37ºC. Kąpiel w gorącej wodzie rozszerza naczynia krwionośne, co może zaowocować krwotokiem lub zasłabnięciem.
Zabiegi hydromasażu są zabronione w ostatnim miesiącu ciąży – bąbelkowy masaż może pobudzić macicę do przedwczesnych skurczów. Co więcej, mamy w ciążach zagrożonych nie powinny korzystać ani z hydromasażu ani z jacuzzi w ciaży.
Jednak u mam, zmagających się z uporczywymi bólami krzyża i opuchniętymi kostkami, hydromasaż może się okazać naprawdę pomocny (bąbelki powietrzne masują obolałe plecy i nogi, wpływają korzystnie na krążenie). Oczywiście z silnymi biczami wodnymi warto poczekać aż do końca ciąży (zbyt silny strumień wody może wywołać przedwczesne skurcze).
Dowiedz się także:
- Czy w ciąży można się malować?
- Czego mama powinna nauczyć małą dziewczynkę?
- Domowe SPA dla mamy – proste kosmetyki do zrobienia samodzielnie
- Jak ciąża wpływa na cerę?