Jesteś w ciąży! Powinnaś tryskać energią, a tymczasem tobie ciągle chce się spać. Skąd się bierze nadmierna senność w ciąży i jak sobie z nią radzić?
Jesteś w ciąży! Nosisz pod sercem nowe życie! Powinnaś tryskać energią i skakać z radości. A tymczasem tobie – chce się spać.
Pierwsze tygodnie ciąży – gdyby pominąć poranne nudności – to chyba jej najprzyjemniejszy etap. Wiesz już, że zostaniesz mamą! To twoja słodka tajemnica, z której zdają sobie sprawę tylko najbliżsi. Twój brzuch jeszcze nie zdążył się zbytnio zaokrąglić, więc nadal jesteś w pełni sił i nie musisz rezygnować z dotychczasowych aktywności.
Teoretycznie powinno tak być. Tylko że wiele przyszłych mam wspomniany początek ciąży zwyczajnie… przesypia. Nieustanne zmęczenie i znużenie, senność i apatia sprawiają, że najchętniej położyłyby się do łóżka i zapadły w zimowy sen. Sprawdzamy, dlaczego tak się dzieje!
Senność w ciąży – skąd się bierze?
Dlaczego organizm przyszłej mamy na początku ciąży potrzebuje więcej wypoczynku? Czyżby starał się wyspać na zapas, mając na uwadze nadchodzące zmiany (w domyśle – nieprzespane noce)? Być może. Ale jeśli takie wytłumaczenie wydaje ci się śmieszne, tych bardziej racjonalnych też mamy całkiem sporo. Nadmierna senność na początku ciąży może być wynikiem zmian hormonalnych zachodzących w organizmie przyszłej mamy – zwłaszcza gwałtownego wzrostu progesteronu i spadku stężenia glukozy. Być może to efekt zmęczenia nudnościami, wymiotami i słabszym apetytem, a co za tym idzie – ogólnego osłabienia organizmu.
Powodem nadmiernego znużenia może też być nadmiar emocji, jakich doświadcza przyszła mama -radość, ekscytacja, a jednocześnie lęk i niepokój. Emocje buzują i szukają ujścia, którego często nie potrafią znaleźć (jak już zostało wspomniane, na tym etapie przyszła mama często zachowuje informację o ciąży wyłącznie dla siebie i najbliższych). Zmęczenie może być też wynikiem zwyczajnego przepracowania organizmu. Bo choć przyszła mama już teraz stara się o siebie dbać i nadmiernie nie forsować, jej organizm ciężko pracuje nad wytworzeniem łożyska. Zużywa w wyniku tego więcej substancji odżywczych i wody. Efekt – brak energii i ogólnie wyczerpanie. A może organizm po prostu daje ci sygnał, żebyś nieco zwolniła tempo?
„Halo, kochana! Niedługo zostaniesz mamą, pora pomyśleć o sobie!”
Masz prawo do odpoczynku!
Jak widzisz, powodów, dla których w pierwszych tygodniach ciąży możesz być zmęczona i śpiąca jest mnóstwo. A jeśli twój początek ciąży zbiegnie się z końcem lata – lista wspomnianych solidnie się wydłuży. Krótsze dni, mniejsza ilość słońca, mniej czasu na świeżym powietrzu, sztuczne światło w mieszkaniu – jesienny marazm nie omija ciężarnych. Zamiast więc dociekać skąd i dlaczego, potraktuj zmęczenie jako jeden z pierwszych objawów ciąży, z którymi po prostu musisz się zmierzyć.
Tak jak podpowiada organizm – zwolnij tempo. W każdej wolnej chwili bezkarnie wyleguj się na kanapie, pozwól sobie na drzemki w ciągu dnia. Nie bierz na siebie więcej, niż powinnaś. Podziel się obowiązkami z domownikami. Nie zaprzątaj sobie głowy rzeczami, które mogą poczekać. Staraj się jak najwięcej czasu spędzać na świeżym powietrzu. Nie rezygnuj z aktywności, która wbrew pozorom – może dodać ci więcej siły.
Zwróć większą uwagę na swoją dietę. Zadbaj o pożywne posiłki, które zapewnią ci więcej energii – pamiętaj o produktach bogatych w białko i węglowodany złożone. Dziel posiłki na mniejsze i spożywaj je w krótszych odstępach czasu – po obfitym posiłku łatwo o poczucie przejedzenia i senności. Jeśli czujesz taką potrzebę, pozwól sobie na filiżankę kawy w ciągu dnia. Kofeina w ciąży nie jest zupełnie zabroniona (w razie wątpliwości zapytaj swojego lekarza).
Drugi trymestr – mama budzi się do życia!
I na koniec dobra informacja: spokojnie, nie prześpisz całej ciąży! Już w drugim trymestrze energia powinna powrócić ze zdwojoną siłą. Zazwyczaj na tym etapie organizm przyzwyczaja się powoli do zmian hormonalnych i nadmierna senność ustępuje. Więcej nawet – możesz poczuć, jak wstępują w ciebie nowe siły! Będziesz fruwać nad ziemią i przenosić góry (ale przenoszenie mebli w dziecięcym pokoju zostaw partnerowi).
Niestety, nie wiadomo jak długo utrzyma się ten stan wzmożonej energii (trzeci trymestr bywa pod tym względem kapryśny), więc postaraj się wykorzystać nadprzyrodzone moce do przygotowania wyprawki oraz psychiki na to, co cię czeka. Powodzenia!