Spodziewacie się drugiego dziecka? Oto rzeczy, które zmienią się nieodwracalnie

Rodzicom często wydaje się, że nie ma wielkiej różnicy między jednym dzieckiem a dwójką. Przecież skoro daliście radę z jednym, dacie radę i z drugim.

tata i mama z dzieckiem w polu a drugie dziecko


Podziel się na


Spis treści
1. 
1+1 =?
2. 
Co zmieni się na zawsze?
2.1. 
Wasz rytm opracowany przy pierwszym
2.2. 
Zarządzanie czasem
2.3. 
Dynamika w rodzinie
2.4. 
Ktoś będzie starszym bratem bądź siostrą
2.5. 
Będzie więcej miłości

Pochwalamy optymizm, ale nawet najbardziej zaprawieni w boju mama i tata potrafią zostać zaskoczeni przez kolejnego malucha. Zaskoczeni tym, jak bardzo zmieniło się ich życie przy dwójce pociech.

1+1 =?

Wydawałoby się, że to prosta matematyka. Kiedy rodzi się jedno dziecko, a potem na świat przychodzi drugie – macie… dwójkę. Niby tak, ale jednak suma dwójki dzieci to coś więcej. Znacznie więcej. Drugie dziecko nie będzie takie samo jak pierwsze, a zajmowanie się nim będzie doświadczeniem różnym od tego, które pamiętasz.

Dwójka dzieci to zupełnie inna dynamika rodziny, bo przecież maluchy budują relację także ze sobą nawzajem. Jeśli właśnie spodziewacie się drugiego dziecka, w waszym życiu sporo się zmieni i to nieodwracalnie. Sprawdźcie, jakie to mogą być zmiany!

Co zmieni się na zawsze?

Zmieni się dosyć sporo, a pewne sprawy na pewno was zaskoczą. Na jedne z poniższych kwestii jesteście się w stanie przygotować. Na inne – nie za bardzo. Pewne jest, że dwójka dzieci da wam jednocześnie więcej obowiązków, ale też mnóstwo radości. Co zmienia się przy drugim dziecku?

Wasz rytm opracowany przy pierwszym

Swojego pierworodnego lub pierworodną znacie już dość dobrze. Wiesz, jak „czytać” płacz, co lubi, a czego nie, jaki ma rytm dobowy. Rozpracowaliście to, choć na pewno z początku bywało ciężko. Niestety – drugie dziecko to będzie zupełnie nowe wyzwanie. Choć owszem, macie już trochę doświadczenia i to na pewno pomoże, to drugiego malucha będziecie musieli poznać od początku, bo to zupełnie inny człowiek. Może mieć inne potrzeby związane ze snem, jedzeniem, być bardziej aktywny lub spokojny.

Pamiętajcie, że to, co działało za pierwszym razem, niekoniecznie zadziała za drugim. Być może będziecie musieli zmienić swoje przyzwyczajenia, jednocześnie nie zaburzając zbytnio rytmu życia pierwszego malucha. On też musi czuć stabilizację i bezpieczeństwo, choć z pewnością odczuje zmiany.

mama i syn

Zarządzanie czasem

Będziecie musieli nauczyć się wychowywać dwójkę dzieci jednocześnie. I to dzieci o różnych potrzebach i na innych etapach rozwoju. I jedno i drugie będzie bardzo potrzebowało waszego czasu. Nie ma co ukrywać, że tego czasu może być mniej, że będziecie mieli mniej momentów na odpoczynek, na relaks, na zajmowanie się sobą. Nauczycie się też pewnie, że mimo najszczerszych chęci nie jesteście w stanie wydłużyć doby więc niezbędne będą kompromisy, a nawet odpuszczenie i pożegnanie z mitem idealnego rodzica.

Dynamika w rodzinie

Teraz praktycznie całą uwagę poświęcacie swojemu jedynemu dziecku. Niedługo będzie się to musiało diametralnie zmienić. Zmianie ulegnie w związku z tym dynamika w waszej rodzinie. Teraz nie tylko wy musicie budować relacje z drugim maluchem (i on z wami), ale też dzieci muszą dogadywać się między sobą, przyzwyczajać i uczyć siebie nawzajem.

Ważne, żebyście dobrze obserwowali jak to wszystko przebiega. I to nie tylko na początku. Przecież wiadomo, że rodzeństwo w jednym momencie się kocha, a w drugim przepycha. Trzeba już od początku budować te relacje w taki sposób, żeby ta dwójka była dla siebie wsparciem przez całe życie. Zmieni się także dynamika waszego związku. Niestety, czasu dla siebie (przynajmniej, dopóki dzieci nie podrosną i nie zaczną bawić się ze sobą) będziecie mieli jeszcze mniej. Być może będzie też trzeba inaczej podzielić się obowiązkami.

Ktoś będzie starszym bratem bądź siostrą

Bardzo dużo zmian zajdzie w życiu waszego pierwszego dziecka. Stanie się starszym bratem albo starszą siostrą. Kiedy na świat przyjdzie maleństwo, możecie zacząć zauważać, że pierworodnego postrzegacie nieco inaczej. Nagle jakoś tak wydoroślał, może nawet ma swoje własne obowiązki, które uczy się wykonywać. Może wymagacie od niego już ciut więcej? Jeśli pierwsze dziecko jest już na tyle duże, możecie zacząć go włączać w życie młodszego. Niech zapozna się ze swoją nową rolą.

Będzie więcej miłości

To na pewno. Bo przy dwójce miłości się nie dzieli, ale raczej… mnoży! Zobaczycie, że dzieci kocha się tak samo mocno, choć mogą być zupełnie od siebie rożne.