Sposoby na zaoszczędzenie czasu, by mieć go więcej dla siebie i dziecka

Podsyłamy kilka trików, które pozwolą ci zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt minut. Jeśli ci się uda, wykorzystaj ten czas jak najlepiej!

mama pokazuje dzieciom zwierzątko


Podziel się na


Na pewno ty też – jak większość z nas – często mówiłaś, że nie masz na nic czasu. Ale dopiero, kiedy zostałaś mamą uświadomiłaś sobie, że wtedy – miałaś go naprawdę całe mnóstwo.

„Wspólne” zakupy

Jak oszczędzić czas na zakupach? Opcji jest kilka. Jedna, która pozwala „zachomikować” go najwięcej, to korzystanie z usług hipermarketu, oferującego dowóz zakupów do domu. Siadamy przed komputerem/tabletem, zaznaczamy, czego potrzebujemy, wybieramy czas dostawy i odbieramy zakupy spod drzwi własnego mieszkania. Jeśli jednak nie jesteśmy przekonani do tego sposobu robienia zakupów, lepiej wybrać się do większego centrum handlowego raz w tygodniu i zaopatrzyć się na cały nadchodzący tydzień, niż biegać do marketu codziennie.

Szybkie codzienne sprawunki – typu świeże pieczywo, owoce i warzywa – najlepiej robić w drodze z pracy (np. w czasie oczekiwania na autobus czy w drodze z przystanku do domu), zamiast wybierać się na nie „specjalnie”. Kiedy potrzebujemy kilku drobnych rzeczy, lepiej oszczędzić sobie biegania między półkami w supermarkecie. Nie dość, że kupimy więcej niepotrzebnych produktów (na pewno skusi nas jakaś promocja), to przy okazji stracimy sporo cennego czasu. Jeśli to możliwe, lepiej gdy na zakupy wybierze się jedno z nas, a drugie w tym czasie zajmie się dzieckiem. Ewentualnie – jeśli wybieramy się do galerii handlowej, jedno z nas może robić zakupy, a drugie w tym czasie zabrać swojego smyka do sklepu z zabawkami, który przewidział kącik do zabawy dla najmłodszych.

dzieci czytają w domu

Zakupy on-line

Jeśli chodzi o pozostałe zakupy, np. ubranka dla dziecka, warto pomyśleć o zakupach on-line. W tym kontekście pojawia się oczywiście jedna wątpliwość, a mianowicie – co z rozmiarem. To prawda, że rozmiar 86 w jednym sklepie może odpowiadać rozmiarowi 98 w innym, ale w tym samym – raczej nie ma podobnych niespodzianek.

Jeśli mamy sprawdzony sklep, możemy spokojnie kupować w nim ubranka na kolejne sezony – najlepiej większą partią, żeby zbyt często nie tracić na dostawie. Jeśli mamy ulubione sieciówki, w większości możemy zrobić zakupy on-line i liczyć na darmową dostawę do sklepu. Wtedy musimy jedynie odebrać zamówienie, a to możemy zrobić np. przy okazji zakupów spożywczych. Online możemy kupować także ubrania dla siebie, chyba, że chodzenie po sklepach w poszukiwaniu garderoby nas relaksuje – w takim wypadku możemy wybrać się na nie w ramach odpoczynku, kiedy dziecko zostaje z tatą.

mama i dziecko na spacerze w lesie

Przyjaźń z zamrażarką

Na wspomnianych już wyżej cotygodniowych zakupach warto zaopatrzyć się w większą ilość mięsa i warzyw, które następnie poporcjujemy i zamrozimy. Najlepiej oczyścić mięso przy okazji gotowania posiłku i zamrozić już obrobione, gotowe porcje. W przeciwnym razie tylko dołożymy sobie pracy, bo przed przygotowaniem kolejnego posiłku trzeba będzie poczekać aż mięso się rozmrozi.

Podobnie w przypadku warzyw – marchewkę, pietruszkę, brokuł, kalafiora (inne warzywa wg uznania) myjemy, suszymy i dzielimy na małe kawałeczki, które następnie mrozimy w małych woreczkach. Gotując zupę po prostu wyjmiemy warzywa z zamrażarki, wsypiemy do garnka i gotowe. Zamrozić możemy także rosół – zamiast gotować go na jeden, dwa dni, gotujemy większą ilość w dużym garnku, a następnie mrozimy w pojemniczkach lub pasteryzujemy w słoikach. Baza do zupy gotowa. Zamrażać można także ciasta – jeśli przyjdzie ci ochota na ciasto do niedzielnej kawy, część odkrój zaraz po wystygnięciu i schowaj do zamrażarki – będzie jak znalazł na kolejny tydzień.