Stan podgorączkowy po szczepieniu – kąpiel, spacery, leczenie

Stan podgorączkowy, a nawet lekka gorączka to częsta reakcja organizmu dziecka na podaną szczepionkę. Czy w takim razie możliwe są spacery?

dziecko z tatą


Podziel się na


Rodzice zastanawiają się, jak postępować gdy u dziecka po szczepieniu pojawia się stan podgorączkowy, dlatego podpowiadamy, z czym uważać i czego unikać w podobnym przypadku.

Kąpiel

Niektórzy rodzice wyznają pogląd, że kąpanie dziecka w dniu, w którym zostało ono zaszczepione nie jest dobrym pomysłem. Jak się okazuje, to zupełne mylne przekonanie nawet – a może zwłaszcza wtedy – kiedy malec reaguje na podaną szczepionkę stanem podgorączkowym czy wręcz gorączką. Przecież kąpiel jest uznawana za jeden ze skuteczniejszych i – co ważne – nieinwazyjnych sposobów na obniżenie temperatury ciała!

Oczywiście mowa o kąpieli w letniej wodzie – najlepiej, jeśli jej temperatura będzie niższa od temperatury ciała dziecka o 2 stopnie – i niezbyt długiej (7 – 10 minut zdecydowanie wystarczy). Kąpiel odradza się w przypadku dziecka silnie osłabionego i takiego, u którego wystąpiły już dreszcze gorączkowe.

dziecko i mama siedzą na oknie

Spacer

Szczepienie samo w sobie nie jest powodem do rezygnacji ze spaceru, ale jeśli dziecko reaguje na podaną szczepionkę stanem podgorączkowym, bezpieczniej będzie pozostać w domu. Rodzice często zastanawiają się, czy „ten rodzaj” podwyższonej temperatury, jaki pojawić się może w wyniku szczepienia jest równie silnym przeciwwskazaniem do wyjścia na dwór, co gorączka spowodowana chorobą. Podkreślmy więc raz jeszcze: nie ma znaczenia, z jakiego powodu temperatura ciała dziecka uległa podwyższeniu – czy jest to zapowiedź zbliżającej się choroby, jeden z objawów ząbkowania czy reakcja na podane w szczepionce wirusy.

Gorączkę – a dla bezpieczeństwa także stan podgorączkowy – najlepiej przeczekać w domu. Nie mamy przecież pewności, że w czasie przechadzki temperatura ciała dziecka dodatkowo nie wzrośnie, a jak wiemy, granica między stanem podgorączkowym a „pełną” gorączką jest dość płynna. Chodzi o to, że układ odpornościowy w momencie, kiedy organizm gorączkuje, jest osłabiony, a przecież wówczas ryzyko infekcji zdecydowanie się podnosi. W przypadku dziecka co tylko zaszczepionego – wzrasta ono szczególnie.

dziecko

Leczenie

Z gorączką, która pojawia się u dziecka po podaniu szczepionki postępujemy podobnie, jak z tą, której powodem jest infekcja. To, że znamy powód podniesionej temperatury ciała malca i wiemy, że nie jest ona wynikiem groźnej choroby nie znaczy, że nie musimy z nią walczyć. Gorączka do pewnego momentu jest objawem pozytywnym – to mechanizm obronny organizmu, ale zbyt wysoka jest już dla tego organizmu groźna. Ogólnie przyjmuje się, że temperatura w granicach 37-38°C to dopiero stan podgorączkowy, natomiast po przekroczeniu 38°C mamy już do czynienia z gorączką.

Leków przeciwgorączkowych nie podajemy więc do momentu, gdy nie jest to koniecznie – temperatura utrzymuje się we wspomnianych granicach. Już wtedy warto jednak zacząć obniżać temperaturę ciała dziecka domowymi sposobami – pomóc mogą chłodne okłady na czoło, klatkę piersiową i łydki czy wspomniana wyżej kąpiel. Jeśli naturalne sposoby nie przynoszą rezultatów, a temperatura narasta, należy sięgnąć po leki przeciwgorączkowe dostosowane do wieku malca.