Oprócz regularnych wizyt u lekarza, badań i modyfikacji diety, większość ciężarnych przyjmuje również suplementy diety. Które są najlepsze?
Ciąża to ten wyjątkowy okres, podczas którego dbamy o swoje zdrowie w bardzo skrupulatny sposób. Przecież od tego zależy nie tylko nasze dobre samopoczucie, ale także rozwój dziecka!
Zawsze skonsultuj z lekarzem!
Zanim przejdziemy do omówienia konkretnych suplementów, trzeba jasno powiedzieć, że samodzielna suplementacja nie jest dobrym pomysłem – przede wszystkim w ciąży! To lekarz, biorąc pod uwagę nasz stan zdrowia i wyniki badań, dobierze nam nie tylko odpowiednie substancje, ale także ich dawkowanie. Czasem też może podpowiedzieć, który z dostępnych na rynku preparatów będzie najlepszy albo czego w danym przypadku szukać – jakich połączeń czy składników dodatkowych.
Witaminy i minerały w ciąży – które są konieczne?
Kwas foliowy, jod i witamina D3 są zalecane przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne bezspornie i zawsze jako konieczne do suplementacji w ciąży. Pozostałe wymienione składniki i ich dawki powinny być, w dostosowane do stylu życia, wyników badań, ewentualnych niedoborów i diety danej kobiety. Trzeba też pamiętać, że zapotrzebowanie na mikroelementy i witaminy w ciąży rośnie i w wielu przypadkach ciężko jest dostarczyć wszystko samą dietą.
Czym kierować się przy wyborze
Poniższe zestawienie to spis tych suplementów, które najczęściej przepisywane i sugerowane są kobietom w ciąży. Przyjrzymy się im z bliska i doradzimy, czym kierować się przy wyborze konkretnego preparatu!
Kwas foliowy – zalecana dawka to 0,4 mg (400 mcg) na dobę (w sytuacji „standardowej” oczywiście). Powstaje tu pytanie – zażywać „zwykły” kwas foliowy, czy tzw. metafolinę (aktywną postać folianów)? Pytanie powstało, bo kobiety z mutacją genu MTHFR nie przyswajają kwasu foliowego tak dobrze. W ich przypadku jednak PTG zaleca nie przejście na metafolinę, a zwiększoną dawkę kwasu foliowego.
Jod – zalecana dawka to 200 mcg dziennie. Niestety, często osoba chora na tarczycę nie ma o swoim schorzeniu pojęcia, więc warto zbadać to odpowiednio wcześniej. Jodu w suplementach nie zastąpi ani sól jodowana ani wizyty nad morzem czy jedzenie ryb. Nie każdy jod jest też tak samo dobry – w tabletach szukaj tego nieorganicznego, lepiej przyswajalnego (organiczny łatwiej przedawkować!). Dobrze, gdy suplement zawiera jodki i jodany.
Witamina D3 – u osób bez niedoboru zalecana dawka to 2000 jm dziennie. Wskazane jest oznaczenie witaminy D3 w badaniu i dobranie dawki do wyniku. Warto pamiętać, że D3 to witamina rozpuszczalna
w tłuszczach!
DHA (należy do grupy kwasów omega 3) – sugerowana dawka to minimum 200 mg (kiedy jesz mało ryb – o wiele więcej, bo około 400-600). W przypadku tego składnika znaczenie ma jego źródło. Może pochodzić z ryb lub z alg. PTG rekomenduje to drugie rozwiązanie, a konkretnie – algi Schizochytrium (ich hodowla gwarantuje ograniczenie kontaktu z substancjami potencjalnie szkodliwymi). W przypadku DHA warto sięgać po suplementy przeznaczone typowo dla kobiet w ciąży.
Żelazo – dobór odpowiedniej dawki musi absolutnie leżeć po stronie lekarza (najlepiej zbadać poziom żelaza i dopasować ją do wyniku) – zarówno zbyt mała, jak i zbyt duża ilość będzie szkodliwa. Ten składnik lepiej suplementować więc osobno.
Magnez – dawka w granicach 200 – 1000 mg na dobę. W jego przypadku znaczenie ma forma – nie każda jest tak samo dobrze przyswajalna. Wskazane będą mleczan magnezu i cytrynian magnezu (unikaj z kolei tlenku magnezu, który wchłania się słabo). Warto jednak pamiętać, że magnez dobrze wchłania się z pożywienia – orzechów, nasion, czekolady, kasz, produktów pełnoziarnistych.
Suplementy wieloskładnikowe dla ciężarnych – jak wybrać najlepszy?
Mając na uwadze rekomendacje PTG, idealny suplement dla kobiet ciężarnych typu „wszystko w jednym” powinien na pewno zawierać (co najmniej) jod, witaminę D3 oraz kwas foliowy. Co jeszcze warto brać pod uwagę przy wyborze tego „idealnego”?
Skład! To oczywiste, ale czy wiesz, że więcej nie zawsze znaczy lepiej? Bardzo bogate suplementy, zawierające miks wszystkiego – wiele różnych składników – niekoniecznie muszą być lepsze. Są faktycznie pożądane, kiedy męczą cię wymioty albo twoja dieta jest wyjątkowo uboga. W innych przypadkach taka obfitość nie musi być wcale wskazana.
Dawki składników. Koniecznie należy spojrzeć, ile danej witaminy czy minerału znajduje się w preparacie. Czy to odpowiednia ilość rekomendowana przez lekarza? Nie możesz zatrzymywać się tylko na opisie na froncie i fakcie, że dany składnik jest tam wymieniony. Musisz wiedzieć jaka jest jego dawka w jednej tabletce.
Producent. Nie da się ukryć, że lepiej zaufać tym znanym i sprawdzonym, o ugruntowanej pozycji i pewnej renomie.