Z badań wynika, że ponad 60% dzieci w wieku przedszkolnym dostaje suplementy diety takie jak witaminy i/lub składniki mineralne. O suplementach dla dzieci piszą specjaliści z Nutri Center.
Wśród wymienionych przez rodziców preparatów uzupełniających dietę dziecka, znalazły się też preparaty, które zgodnie z opisem w ulotce, przeznaczone są dla osób dorosłych.
Powszechna dostępność suplementów diety oraz inwazyjna reklama powoduje stosowanie suplementów witaminowo – mineralnych mimo ich wątpliwej skuteczności. Na przykład często zaleca się podawanie dzieciom preparatów zawierających witaminę C, celem wzmocnienia odporności. Tymczasem udowodniono owszem korzystny wpływ witaminy C na szybkość przebiegu choroby (przeziębienia), jednak jej profilaktyczne działanie jest wątpliwe. Dzieci, które jedzą codziennie owoce i warzywa, piją soki owocowe – dostarczają swojemu organizmowi odpowiedniej ilości witamin i składników mineralnych. Podawanie dodatkowych źródeł tych składników w postaci suplementów diety grozi przedawkowaniem niektórych z nich.
Nadmierne spożycie może mieć negatywne skutki – witamina C, która powszechnie uznana jest za nieszkodliwą, w dużych ilościach może przyczyniać się do powstawania kamieni nerkowych, również u dzieci. Niebezpieczne jest również przedawkowanie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach zwłaszcza witaminy A, którą producenci często dodają do żywności. W preparatach witaminowo – mineralnych znajdują się czasem takie ilości składników odżywczych które pokrywają 100% dziennego zapotrzebowania, dlatego należy uważnie czytać etykiety. Łatwo jest bowiem przedawkować niektóre z nich. Zwłaszcza preparaty dostępne w formie żelek, cukierków mogą one zachęcać do zjedzenia zbyt dużej ilości, co nie jest wskazane.
Witaminy z pożywienia
Należy podkreślić, że to prawidłowe żywienie powinno dostarczyć wszystkich niezbędnych składników odżywczych w odpowiednich ilościach a suplementy mogą stanowić jedynie uzupełnienie diety w sytuacjach, w których istnieje prawdopodobieństwo niedoborów. Jeśli Twoje dziecko nie jada codziennie jednej z grup produktów np. warzyw, owoców lub produktów mlecznych, ale nawet wtedy bardziej skuteczne będą preparaty jednoskładnikowe, które powinien polecić lekarz.
Pamiętaj że witaminy i minerały najlepiej wchłaniają się ze źródeł naturalnych. Czasami łatwiej jest podać tabletkę niż przygotować sałatkę lub nakłonić dziecko do jej zjedzenia, jednak podając dziecku suplement usprawiedliwiamy tylko swoje sumienie, a zapominamy a tym co jest najważniejsze o nauce prawidłowych nawyków żywieniowych.
Autorka: dr A. Kozioł-Kozakowska
Źródło: NutriCenter (www.nutricenter.pl)