Świąteczne prezenty dla maluszków w różnym wieku – poradnik

Nie każdy ma dar do wybierania idealnych prezentów, więc spieszymy z pomocą i prezentujemy listę podarków dla… maluszków!

prezenty


Podziel się na


Sezon na prezenty świąteczne ruszył pełną parą! Dla jednych to najwspanialszy okres w roku, a dla innych – czas ciężkich dywagacji i trudnych decyzji.

Noworodek

Tak małe dziecko nie potrzebuje wiele, prezenty dla niego są w dużej mierze prezentami dla rodziców, które mogą ułatwić im życie.

Miś Szumiś

Szumiące misie to już absolutny klasyk. Dziecko może „używać” takiego misia już od pierwszych dni życia. Na czym polega fenomen Szumisiów? Szum, który wydają, ma imitować dźwięki, które maluszek słyszał będąc jeszcze w brzuchu mamy. To pozwala dziecku się uspokoić i ułatwia zasypianie. Co ważne, oryginalne Szumisie pochodzą z Polski! Wydają kilka różnych dźwięków i można nimi sterować za pomocą aplikacji.

Żyrafa Sophie

Urocza Żyrafa Sophie to od wielu lat bestsellerowa zabawka. Sympatyczne zwierzątko ma stymulować zmysły nawet najmniejszych, kilkumiesięcznych dzieci, ale przyda się także, gdy zacznie się ząbkowanie. Ma idealne dla maluchów, kontrastowe barwy, jest miękka i piszczy przy ściskaniu. Wykonana jest z materiału bezpiecznego do gryzienia. Można kupić ją jako „klastyczną” figurkę lub w formie typowego gryzaka.

Kontrastowe książeczki

To świetny prezent, który wpłynie dodatnie na rozwój maleństwa. Maluszek na początku nie widzi ostro, nie lubi jasnego światła, musi stopniowo przyzwyczajać się do kształtów i kolorów. Zamiast więc kolorowych książeczek z obrazkami, kilkumiesięcznemu dziecku lepiej kupić książeczki kontrastowe.

Mata aktywnościowa

Tego typu „urządzenia” są dla dzieci bardzo atrakcyjne – dostarczają bodźców i stymulują sensoryczny rozwój. Maty mają odpowiednie kolory, są też wyposażone w zabawki, które pobudzą zmysły maluszka.

prezenty dla niemowlaka

Nasze typy: szumiący miś organic z lampką nocną Moonie od bebeconcept; żyrafa Sophie od Mamissima; książeczka konstrastowa od BabySenses; interaktywna mata podłogowa Ocean Mięta Little Dutch ze sklepu Fabryka Wafelków

Roczny maluch

Zabawki dla niemowląt, które ukończyły pierwszy rok życia powinny przede wszystkim umożliwiać im dalszy rozwój, który w tym okresie jest niezwykle dynamiczny.

Klocki

Małe dziecko może powoli zaznajamiać się z klockami. Niekoniecznie od razu zacznie je układać, ale pozna nowe kształty, a z pomocą rodziców krok po kroku będzie coraz pewniej i chętniej z nich korzystać. Ważne, aby klocki miały różne kolory i ciekawe kształty oraz były dość dużych rozmiarów.

Kostka edukacyjna lub stolik edukacyjny

Kostka to nieco mniejsza i bardziej poręczna wersja stolika edukacyjnego. I jedno i drugie sprawdzi się w przypadku dziecka, które skończyło pierwszy rok życia. To zabawki wyposażone w mnóstwo różnorodnych obiektów pobudzających do aktywności: a to do wpasowania kształtów w dziurki, a to do poprzesuwania drewnianych klocków, ponaciskania przycisków, narysowania czegoś na tablicy… Rodzajów kostek i stolików oraz zabaw, jakie proponują, jest cała masa. To jeden „gadżet”, który zapewnia wiele różnorodnych możliwości.

Piramida z kształtów

To bardzo prosta, ale niesamowicie rozwijająca zabawka. Dziecko poznaje kształty i wielkości układając elementy od największego do najmniejszego w formę piramidy.

Interaktywny pluszak lub książeczka

Klasyczny pluszak wzbogacony o „misję” – może być miękki i puchaty, a przy okazji służyć do nauki i rozwoju. Najbardziej rozpoznawalny i popularny jest prawdopodobnie Szczeniaczek Uczniaczek. Interaktywne książeczki to także ciekawy wybór – wydają dźwięki, są kolorowe, mogą wspomóc naukę pierwszych słów.

screen

Nasze typy: pastelowa tęcza Grimms od Ecobobo; Hasbro FurReal Interaktywna Owieczka Luvimals Cottonball od Damizabawki.pl; klocki drewniane Little Dutch od Lalkametoo; drewniana KOSTKA Edukacyjna Sześcian Aktywności Ene-Due.

 

Dziecko powyżej drugiego roku życia

„Prawdziwe” klocki

Klocki dla dwulatka nie muszą być drewniane lub miękkie. Dobrze, jeśli mają już możliwość łączenia ze sobą w najróżniejsze konstrukcje.

Zabawka w sklep, kuchnię, lekarza…

Dwuletnie dziecko może powoli już bawić się odgrywając różne role. Można więc pokusić się o dziecięcą kuchnię dla niego, zestaw małego lekarza, teatrzyk pacynkowy, akcesoria do „robienia zakupów”…

Zabawki plastyczne

Maluch, który ukończył drugi rok życia może powoli zaznajamiać się z zabawkami plastycznymi. Nie chodzi tylko o kredki, ale całą gamę innych gadżetów, jak m.in. tablica do rysowania i kreda, piasek kinetyczny, plastelina i ciastolina.

Lalki

To już ten moment, w którym dziecko będzie chciało zajmować się np. lalkami bobasami. Warto rozejrzeć się, bo wybór jest ogromny – przyjemne są chociażby lalki szmaciane, które wykonane są z przyjemnego materiału, idealnego do przytulania.

Puzzle

Dopasowanie kształtów i obrazków, tworzenie większej całości z kilku-kilkunastu mniejszych to zadania, które dwulatek powinien już powoli opanowywać. Puzzle są nie tylko świetną zabawą, ale fantastycznym „wspomagaczem” rozwoju.

screen

Nasze typy: lego Duplo Ciężarówka z alfabetem Kraina Zabawek; puzzle z ukrytymi obrazkami od Moi Mili; lalka chłopczyk Miniland od bebeconcept.