Świńska grypa – czy jest naprawdę groźna?

Czym naprawdę jest ta choroba? W jaki sposób różni się od „zwykłej” grypy i, co najważniejsze, czy faktycznie powinna powodować aż tak ogromne obawy?

świnka z papieru


Podziel się na


Świńska grypa, jak sama nazwa wskazuje, jest dolegliwością, na którą zapadają świnie. W przypadku tych zwierząt to zakaźna choroba układu oddechowego powodowana przez wirus grypy typu A lub C. Do 2009 roku, w którym nastąpiła wśród ludzi epidemia zachorowań na świńską grypę, takie przypadki przenoszenia wirusa na ludzi były bardzo rzadkie. Zarażały się zazwyczaj osoby mające bezpośredni kontakt z tymi zwierzętami.

Skąd się wzięła świńska grypa?

Świńską grypę wywołuje wirus H1N1. Ludzi zaatakowała jednak zmutowana wersja wirusa, która ma w sobie nie tylko geny świńskiej, ale ludzkiej i ptasiej grypy. Cztery lata temu Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła najwyższy stopień zagrożenia wirusem A/H1N1, czyli tzw. pandemię. Po dwóch miesiącach największe zagrożenie minęło, co jednak nie oznacza, że sama choroba zniknęła. Utrzymuje się po prostu tak, jak grypa sezonowa.

Objawy świńskiej grypy

Niestety, objawy świńskiej grypy nie różnią się w zasadzie od tych, jakie możemy zaobserwować
w przypadku tej „zwykłej”. Są to:

  • wysoka gorączka,
  • bóle mięśni oraz stawów,
  • dreszcze,
  • brak apetytu,
  • ból głowy,
  • ból gardła, suchy kaszel,
  • uczucie rozbicia,

Dodatkowo mogą pojawić się też nudności, wymioty i biegunka, a w skrajnych przypadkach nawet dezorientacja czy utrata przytomności. Skoro objawów nie da się rozróżnić wniosek jest jeden – grypy absolutnie nie wolno lekceważyć.

Kto jest najbardziej narażony?

Grypę (zarówno świńską, jak i zwykłą) zacznie gorzej przechodzą i są narażone na powikłania osoby o osłabionej odporności (cierpiące m.in. na niewydolność nerek, cukrzycę, choroby krążenia i układu oddechowego), a także seniorzy i, co ważne, dzieci. Odpowiedź na pytanie zadanie w tytule jest więc jasna. Świńska grypa jest groźna dla dzieci. Właśnie dlatego w sezonie, kiedy liczba zachorowań rośnie trzeba być bardziej czujnym i ostrożnym, a także stosować kilka prostych zasad, które pomogą uniknąć zachorowania. Bardzo istotne jest także, aby nie lekceważyć grypy i zaraz po zaobserwowaniu u dziecka jej objawów udać się do lekarza.

Jak jej uniknąć?

Nie da się w stu procentach uchronić organizmu, zarówno swojego, jak i dziecka, przed grypą. Można jednak zrobić wszystko aby zminimalizować ryzyko zachorowania i ewentualnych powikłań. Warto wprowadzić w życie poniższe zasady;

  • unikać zatłoczonych miejsc, np. komunikacji miejskiej, supermarketów itp.,
  • unikać kontaktu z osobami chorymi,
  • nie dotykać powierzchni, które mogły mieć kontakt z wirusem (wirus poza organizmem może przeżyć nawet dwie godziny, np. na stole, klamce),
  • dbać o higienę – np. często myć ręce (w przypadku małego dziecka to bardzo ważne, maluchy bardzo lubią wkładać własne piąstki, jak i różne napotkane przedmioty do ust – na to również trzeba uważać),
  • wietrzyć pomieszczenia,
  • w przypadku kataru używać chusteczek higienicznych tylko raz, po czym je wyrzucać.

Leczenie

Większość osób, które zapadają na świńską grypę przechodzi ją podobnie, jak grypę „zwykłą” i zdrowieje samoistnie. Niestety, nie ma stuprocentowo skutecznego leku na grypę. W przypadku świńskiej grypy zaleca się jednak podawanie leków przeciwwirusowych takich, jak Tamiflu i Relenza.