Wiele szkół rodzenia proponuje zajęcia online. Czy to dobry pomysł? A może lepiej skorzystać z tradycyjnych lekcji?
Wiele par, szczególnie debiutujących w roli rodziców, decyduje się na wykupienie zajęć szkoły rodzenia. Obecnie niektóre z nich proponują także zajęcia w formie online. Czy to dobry pomysł? A może lepiej skorzystać z tradycyjnych lekcji?
Szkoła rodzenia online
Pandemia COVID-19 zmieniła wiele aspektów naszego życia. Jednym z nich jest popularyzacja wszelkiego rodzaju spotkań czy wizyt online i telefonicznych. Wcześniej, przed 2020 rokiem, mało kto korzystał z teleporad lekarskich. Obecnie są one już standardem, bez którego wielu z nas nie wyobraża sobie funkcjonowania. Czy jednak zawsze wersja online jest równie dobra, jak ta „na żywo”?
To oczywiście zależy od konkretnej sytuacji i „branży”. Z pewnością nie można generalizować i twierdzić, że wartość mają tylko wizyty, lekcje, czy warsztaty prowadzone na żywo. A jak wygląda sytuacja ze szkołami rodzenia? Przyjrzyjmy się!
Szkoła rodzenia – online czy na żywo?
W okresie pandemii wiele szkół rodzenia zdecydowało się na wprowadzenie do oferty zajęć odbywających się metodą online. Dla jednych jest to doskonała opcja – mogą bez ruszania się z domu, stania w korkach i traceniu czasu na dojazd zdobyć potrzebną wiedzę. Inni mają pewne wątpliwości co do takiego rozwiązania. Prawda, oczywiście, leży pośrodku.
Zajęcia w formie online mają swoje niezaprzeczalne plusy, ale także i istotne minusy. Wśród zalet szkół rodzenia online można wskazać:
- bezproblemowość – możemy uczestniczyć w zajęciach siedząc na swojej kanapie;
- brak konieczności dojazdu;
- możliwość uczestnictwa w zajęciach nawet, kiedy jesteśmy przeziębieni czy nieco gorzej się czujemy;
- szeroki wybór – nie jesteśmy ograniczeni wyłącznie do stacjonarnych szkół w naszym mieście czy okolicy;
- w przypadku szkoły rodzenia online, lecz nie live – możliwość wyboru czasu i pory nauki;
- dostępność lekcji i filmów instruktażowych bez ograniczeń – brak obaw, że coś zostanie pokazane raz i nie zdążymy zapamiętać.
Zajęcia online prowadzone są przez specjalistów, a ich program odpowiada programowi szkół stacjonarnych. Jednak mają także swoje wady:
- ograniczony kontakt z osobami prowadzącymi (w przypadku kursu udostępnianego jako materiały wideo – znikoma możliwość rozmowy, czasem udostępniany zostaje adres e-mail) oraz zadawania pytań osobom prowadzącym;
- ograniczona możliwość korygowania np. technik oddychania, pielęgnacji dziecka.
To zaledwie dwie wady, ale dla niektórych mogą być przeważające na korzyść zajęć stacjonarnych.
Jaką szkołę rodzenia wybrać?
Wybierając szkołę rodzenia, niezależnie od tego, jaka będzie forma zajęć, warto kierować się opiniami, poleceniami znajomych oraz tym, jak wygląda plan zajęć. W przypadku, kiedy mamy dylemat – jaką formę kursu wybrać, warto zadać sobie pytanie, czy praktyka jest dla nas równie ważna jak teoria (a może jest wręcz ważniejsza ). Jeśli odpowiedź brzmi tak, a podczas zajęć chcemy przede wszystkim nauczyć się „namacalnie” np. pielęgnacji noworodka – być może lepiej będzie zdecydować się na zajęcia stacjonarne. Szkoła rodzenia online to dobry wybór dla tych, którzy mają mało czasu na dojazdy lub ciężko im znaleźć dobrą placówkę w okolicy, cenią sobie elastyczność i nie obawiają się nauki praktyki przez ekran monitora.
Warto pamiętać, że szkoła rodzenia nie jest obowiązkowa, to dodatkowy element przygotowań do roli rodzica, jeśli więc decydujemy się na skorzystanie z niej, niech to doświadczenie będzie dla nas czymś pozytywnym i przyjemnym oraz dopasowanym do naszych preferencji.