Tacierzyństwo, czyli wielki powrót taty do szkolnej ławki

Znowu do szkoły? Ta perspektywa może z początku wydawać się niezbyt atrakcyjna. Ale szkoła, o jakiej tu mówimy, nie jest zwyczajna – to specjalne miejsce dla ojców oczekujących na pierwsze dziecko.Podziel się na


Warsztaty dla taty. Bo być gotowym na ojcostwo, to niełatwa jest rzecz!

Pierwsze kroki

Nowo otwarta w Krakowie szkoła dla przyszłych ojców działa w ścisłym centrum, tuż przy Rynku Głównym, a w sieci funkcjonuje pod adresem www.tacierzynstwo.net. Z przyjemnością pragniemy poinformować, że Ciążowy.pl jest partnerem tej niezwykłej inicjatywy i wspiera ideę szkoleń dla tatusiów. O wartości warsztatów dla przyszłych ojców stanowi wyspecjalizowana kadra specjalistów, w skład której wchodzą: położne, psychologowie, lekarze położnicy i ginekolodzy, pediatrzy oraz pedagodzy. Oni też dołożą wszelkich starań, aby ojcowska wiedza dotycząca ciąży, porodu, a także rozwoju małego dziecka – a więc procesu rodzicielstwa ukazanego w perspektywie całościowej – okazała się przystępna dla uczestników kursu. Jak podkreślają twórcy warsztatów dla ojców, Tacierzyństwo nie jest szkołą rodzenia, a wszystkie zajęcia – zarówno praktyczne, jak i teoretyczne – przeznaczone są dla ojców, którzy oczekują pierwszego dziecka.

Żeby być dobrym ojcem

Ojcem potrafi być prawie każdy mężczyzna, ale o wiele trudniej jest być dobrym ojcem. Gdy rodzi się dziecko, wszystko w życiu się zmienia. I to nie na gorsze! Tacierzyństwo w naszym rozumieniu to pełne współuczestniczenie mężczyzny w tym wielkim wydarzeniu, jakim jest pojawienie się w rodzinie małego człowieczka. Dlatego też dzielimy się wiedzą i doświadczeniem, które przydadzą się wam od momentu, gdy dowiadujecie się, że zostaniecie ojcami – aż do czasu, gdy maleństwo będzie mieć kilka miesięcy. Po to, aby ojcowie rozumieli, jaka jest ich rola – mówią pomysłodawczynie tacierzyńskich warsztatów – Natalia Iwan i Alicja Bębenek.

Zrozumienie i komunikacja

Wiedza wyniesiona ze spotkań pozwoli młodym ojcom na lepsze zrozumienie i komunikację z żonami, a także da im podstawy do pewnego i świadomego oczekiwania na rozwiązanie i pojawienie się dziecka. To z kolei na pewno uszczęśliwi przyszłe mamy, które będą mogły liczyć na męskie wsparcie. Pamiętaj tato – przecież Twoje dziecko to Twoja krew, a każdy rodzic powinien wiedzieć, jak podejść do malucha, aby zbudować z nim trwałe więzi na całe życie, kształtując jego postawy, a także dzieląc się z nim swoimi pasjami. Bo jak mówią twórczynie Tacierzyństwa: rola ojca rozpoczyna się już w okresie ciąży partnerki – może wspierać kobietę, pomagać jej w codziennych obowiązkach, być zainteresowanym wizytami u lekarza, nastrojami partnerki.

W męskim gronie

Warsztaty dla taty to praktyczna wiedza o problemach i możliwościach ich rozwiązania – w dodatku przekazywana w przystępny sposób. Tematyka realizowana jest w formie wykładu z prezentacją oraz poprzez dyskusję i ćwiczenia. Co ważne, są one przeprowadzane w przyjaznej atmosferze sprzyjającej otwarciu się ojców – przecież w męskim gronie zdecydowanie łatwiej przyznać się do własnych obaw czy smutków. Zajęcia te mają za zadanie przygotować mężczyznę do jego nowej życiowej roli – bycia ojcem. Przy omawianiu tematów uwzględnia się ich różne aspekty, wliczając w to między innymi problemy medyczne, finansowe, psychologię (kwestia właściwej komunikacji z partnerką w sprawach ciąży i dziecka), a także inne problemy charakterystyczne dla poszczególnych etapów ciąży i rodzicielstwa. Zajęcia mają też być źródłem konkretnych odpowiedzi na konkretne pytania, pełniąc rolę swoistego kompendium.

Pięć filarów

Warsztaty dla taty

Źródło: www.tacierzynstwo.net . Zajęcia warsztatowe to cykl pięciu spotkań, które odbywają się dwa razy w tygodniu, w poniedziałki i środy, w godzinach 18:00 – 19:30. Każde spotkanie obejmuje jeden z pięciu filarów tematycznych, do których należą: ciąża, przygotowanie do porodu, poród, powrót do domu oraz pierwsze miesiące po powrocie ze szpitala. Miejsce spotkań to kameralna sala teatralna przy ulicy Wiślnej 12. Zapisy ogłaszane są z miesięcznym wyprzedzeniem, aby można było odpowiednio wcześniej zebrać i podzielić grupę (nie może przekraczać dwudziestu osób) na dwie części – tak, aby zapewnić Panom odpowiednie warunki warsztatowe. W ten sposób placówka ma nadzieję zrealizować swój jasny cel, jakim jest przygotowanie przyszłych ojców do ich roli – zarówno w teorii, jak i przede wszystkim w praktyce.

Czego więc można się spodziewać się na każdym spotkaniu? Przede wszystkim podpowiedzi jak sobie radzić, jak się zachowywać, by dbać o dobre relacje z matką dziecka i samym maluchem. Dowiecie się, dlaczego żona czasem staje się nieznośna, dlaczego chce jeść surowe mięso albo przeszkadza jej zapach perfum. Zapamiętacie, co – oprócz żony – powinniście zabrać do szpitala. Nikt nie będzie Was namawiał do uczestniczenia w porodzie razem z kobietą. Sami zdecydujecie, co będzie dla waszej rodziny najlepsze. Dla przykładu, abyście dokładnie wiedzieli, jak mogą odbywać się proponowane przez nas zajęcia, podajemy kilka informacji związanych z najtrudniejszym dla tatusiów zagadnieniem, czyli pierwszymi miesiącami życia nowej rodziny po porodzie – mówią pomysłodawczynie Tacierzyństwa.

***

Zapraszamy na stronę www.tacierzynstwo.net. Już teraz warto zapisać się na warsztaty – debiut w roli ojca to bowiem duże wyzwanie, do którego należy się odpowiednio przygotować. A wszystko po to, żeby być lepszym ojcem i lepszym partnerem. Powodzenia!