Test pozytywny a brak ciąży

Czy możliwa jest sytuacja – test pozytywny a brak ciąży? Czy test może wyjść pozytywny mimo braku ciąży? Tak, to się zdarza częściej niż myślisz!

Test ciążowy pozytywny


Podziel się na


Spis treści
1. 
Czy test może wyjść pozytywny mimo braku ciąży?
2. 
Test ciążowy pozytywny w ręce, a ciąży brak…
3. 
Pozytywny wynik testu ciążowego a brak ciąży – dlaczego?
4. 
Zapłodnienie – tak. Ciąża – nie
4.1. 
Test pozytywny a brak ciąży – przyczyna: ciąża ektopowa
4.2. 
Test pozytywny a brak ciąży – przyczyna: puste jajo płodowe
5. 
Brak drugiej kreseczki – brak ciąży?

Spóźniająca się miesiączka zrobiła nadzieje, a pozytywny wynik testu ciążowego dołożył kolejną – tym razem graniczącą z pewnością. Czy możliwa jest jednak sytuacja – test pozytywny a brak ciąży? Czy test może wyjść pozytywny mimo braku ciąży? Tak, to się zdarza częściej niż myślisz! Test pozytywny a brak ciąży – sprawdźmy, co może być przyczyną!

Czy test może wyjść pozytywny mimo braku ciąży?

Zgodnie z zaleceniami farmaceutów i lekarzy, dodatni test ciążowy zawsze należy potwierdzić w gabinecie ginekologa. Większości kobiet wydaje się jednak, że celem takiej wizyty jest po prostu założenie karty ciąży oraz poproszenie lekarza o zalecenia na ten szczególny czas. Tymczasem, jej głównym celem jest właśnie sprawdzenie, czy test ciążowy przypadkiem się nie mylił. czy test może wyjść pozytywny mimo braku ciąży? Tak!

Test ciążowy pozytywny w ręce, a ciąży brak…

Pojawienie się na teście ciążowym drugiej kreski – szczególnie w przypadku par starających się o dziecko, to niejako informacja o zapłodnieniu. Tymczasem, wyniku testu nie należy interpretować w taki sposób.

Dodatni test ciążowy może nam co najwyżej zasugerować, jaka jest przyczyna spóźniającej się miesiączki – pewną odpowiedź da nam dopiero badanie ginekologiczne. Dlatego też, nawet gdy test ciążowy pozytywny w ręce wywołuje u ciebie euforię, zawsze należy udać się do lekarza, który ciążę potwierdzi.

czy test może wyjść pozytywny mimo braku ciąży?

Pozytywny wynik testu ciążowego a brak ciąży – dlaczego?

Gdzie szukać przyczyny tego, że – mimo pozytywnego wyniku testu ciążowego – lekarz wyklucza ciążę? Okazuje, że przyczyną mogą być:

  • zbyt wczesne wykonanie testu ciążowego – test wykonany zaraz po owulacji może skutkować sytuacją: wynik testu ciążowego pozytywny mimo braku ciąży – wszystko z powodu obecności hormonu podobnego do hCG;
  • przyjmowanie przez kobietę leków:

– przeciwpsychotycznych,

– psychotropowych,

– przeciwhistaminowych (w szczególności leków zawierających chloropromazynę, fenotiazynę oraz prometazynę);

– silnych preparatów przeciwbólowych, np. metadonu;

– preparatów poprawiających płodność, które zawierają w składzie gonadotropinę kosmówkową;

– zastrzyków hormonalnych po zapłodnieniu in vitro – zawarte w nich hormony są podobne do hCG;

  • problemy zdrowotne kobiety:

– choroba tarczycy,

– choroba nerek,

– białkomocz,

torbiele na jajnikach,

– nowotwory – np. jajnika, jelita, trzustki, wątroby, żołądka;

  • pozostałe fragmenty łożyska z poprzedniej ciąży;
  • wejście kobiety w okres okołomenopauzalny.

Zapłodnienie – tak. Ciąża – nie

To nie wszystko. Istnieją też sytuacje, w których do zapłodnienia doszło, a jednak para nadal musi poczekać na spełnienie swoich marzeń o rodzicielstwie:

Test pozytywny a brak ciąży – przyczyna: ciąża ektopowa

Ciąża pozamaciczna, tak jak normalna ciąża zwiększa ona obecność hormonu hCG w moczu, dlatego test wskazuje wynik pozytywny testu ciążowego. I dobrze, bo dzięki temu kobieta udaje się do lekarza, a i w tym przypadku jest to konieczne – ciąża pozamaciczna to stan patologiczny, który zagraża zdrowiu kobiety. Jak sama nazwa wskazuje, rozwija się poza jamą macicy – zazwyczaj w jajowodzie, dlaczego należy ją jak najszybciej usunąć z uwagi na niemożność prawidłowego rozwoju płodu.

Test pozytywny a brak ciąży – przyczyna: puste jajo płodowe

Ciąża bezzarodkowa, w takiej sytuacji w czasie badania USG stwierdza się brak rozwijającego się zarodka w pęcherzyku ciążowym (albo dochodzi do obumarcia zarodka na bardzo wczesnym etapie albo zarodek nie wykształca się w ogóle, podczas gdy trofoblast rozwija się normalnie). Z uwagi na to, że objawy ciąży bezzarodkowej są takie same, jak normalnie rozwijającej się ciąży (nie tylko zatrzymanie miesiączki, ale też nudności, wymioty, obrzęk i bolesność piersi) – test daje wynik pozytywny. Zazwyczaj ciąża taka kończy się samoistnym poronieniem, a jeśli to nie następuje – konieczne jest wyłyżeczkowanie jamy macicy.

pozytywny wynik testu ciążowego a brak ciąży

Brak drugiej kreseczki – brak ciąży?

Co oznacza brak drugiej kreski na teście ciążowym? Zazwyczaj, że nie doszło do zapłodnienia. Zdarzają się jednak również sytuacje odwrotne. Istnieje możliwość, że – mimo pojawienia się na teście drugiej kreski, do zapłodnienia wcale nie doszło. Kiedy zachodzi takie prawdopodobieństwo?

  • jeśli test został wykonany zbyt wcześnie (powinno się go wykonać dopiero po terminie spodziewanej miesiączki, a najwcześniej 8 dni po podejrzewanym zapłodnieniu),
  • jeśli test został wykonany po południu lub wieczorem – stężenie hormonu HCG może być wówczas zbyt małe;
  • jeśli przed wykonaniem testu kobieta przyjęła duże ilości płynów – płyny rozrzedzają mocz, a tym samym zaburzają jego obraz.

Podsumowując, zarówno nasze niedopatrzenie, jak i czynniki zupełnie od nas niezależne mogą zaburzać wynik testu ciążowego. Wynik pozytywny testu ciążowego a brak ciąży – to dość częsty przypadek. Tym bardziej, że wspomniana na opakowaniu czułość testu odnosi się wyłącznie do sytuacji, kiedy test został wykonany całkowicie prawidłowo i nie zaistniały żadne z wyżej opisanych okoliczności, mogących wpłynąć na jego obraz.

Czy test może wyjść pozytywny mimo braku ciąży? Tak! Test pozytywny a brak ciąży – ta sytuacja może wywołać wiele pytań i obaw. Ważne jest jednak pamiętanie, że istnieje wiele czynników, które mogą wpłynąć na wynik i skutkować sytuacją: test pozytywny ciążowy! Warto pamiętać, że dwie kreseczki nie zawsze oznaczają ciążę. To właśnie dlatego po wykonaniu domowego testu – bez względu na jego rodzaj i wynik, zawsze należy odwiedzić ginekologa, który potwierdzi lub wkluczy nasze przypuszczenia.

Dowiedz się także: