Testy ciążowe – co należy o nich wiedzieć?

Test ciążowy jest jednym z trzech – obok laboratoryjnego testu moczu lub krwi – sposobów na wczesne wykrycie ciąży.

kobieta w ciąży w wannie po wykonaniu testu ciążowego


Podziel się na


Na rynku dostępne są różne testy, dzięki którym już krótko po zapłodnieniu i w wygodnej formie możesz sprawdzić, czy spodziewasz się dziecka. Który z nich wybrać, jak i kiedy go wykonać? I – przede wszystkim – czy taki test może nas oszukać?

Jak działają testy ciążowe?

Gonadotropina kosmówkowa (hCG) – hormon pozwalający zdiagnozować ciążę – jest obecny w moczu kobiety już w kilka dni po zapłodnieniu. Pozwala to samodzielnie wykryć obecność zarodka jeszcze zanim pojawią się pierwsze znaczące objawy ciąży. Do tego właśnie służy ultraczuły test ciążowy. Jest on dostępny bez recepty w aptekach, a także w drogeriach i sklepach kosmetycznych. Prawidłowo przeprowadzone badanie podaje wynik w ciągu zaledwie kilku minut.

Rodzaje testów ciążowych

Wśród domowych testów ciążowych można wyróżnić trzy rodzaje:

  • paskowy – mocz pobierany jest do specjalnego naczynia, w którym zanurza się dołączony pasek, zawierający antyciała hormonu hCG;
  • płytkowy – z naczynka z moczem pobierane jest pipetą kilka kropel, które następnie umieszcza się na płytce pomiarowej w celu odczytania wyniku;
  • strumieniowy („flamaster”) – końcówkę absorbującą testu podkłada się na krótką chwilę pod strumień moczu.

Kiedy wykonać badanie?

Test można wykonać już w 7 dni po odbytym stosunku, jednak idealnym terminem badania jest czas spodziewanej menstruacji. Stężenie gonadotropiny kosmówkowej w moczu jest wtedy dostatecznie wysokie, by test wykrył potencjalną ciążę. Należy pamiętać, że do badania najlepiej użyć porannego moczu – po nocnej przerwie jest on gęstszy, przez co nie tylko łatwiej wykryć hormon hCG, ale też wynik jest bardziej miarodajny. Standardowo do badania można użyć nawet moczu popołudniowego. Im więcej czasu minęło od zapłodnienia, tym wynik będzie bardziej wiarygodny.

kobieta w ciąży w wannie po wykonaniu testu ciążowego

Czy test ciążowy może się mylić?

Teoretycznie tak. Chociaż testy ciążowe są skuteczne w 99%, to zdarza się, że diagnozują ciążę, której w rzeczywistości nie ma (rzadziej na odwrót). Taka sytuacja może spotkać kobiety przekwitające, mające problemy z tarczycą, nerkami lub spożywające leki antydepresyjne, ale także te, u których wystąpiła ciąża pozamaciczna lub pozostały fragmenty łożyska z poprzedniej ciąży. W innych przypadkach – gdy wynik okazuje się pozytywny, a laboratoryjne badanie krwi nie wykazało żadnych zmian – wina zwykle wynika z pośpiechu – test został wykonany zbyt wcześnie. Jeśli badanie domowym testem wykluczyło ciążę, a po kilku godzinach zauważysz na nim wynik pozytywny, nie oznacza to, że jesteś w ciąży. W teście zachodzą reakcje chemiczne, które utrudniają odczyt i często pokazują błędną informację. Najlepiej więc wtedy powtórzyć dla pewności badanie, kupując nowy test.

Ciekawostki związane z testem ciążowym

Wraz z rozwojem techniki – przede wszystkim internetu – dostępne stają się niestandardowe techniki badań. Podobnie dzieje się w przypadku testów ciążowych. Dla zapalonych internautek stworzono specjalną witrynę internetową, dzięki której mogą wykonać test ciążowy online. Wystarczy odpowiedzieć na kilka pytań, by otrzymać informację, że jego „wiarygodny” wynik zostanie przesłany drogą SMS-ową za jedyne 6,10 zł brutto. Znajdzie się też coś dla miłośniczek gadżetów. Test ciążowy na USB działa podobnie, jak inne rodzaje domowych testów. Różnica polega tylko na tym, że – po naniesieniu próbek moczu na pasek przymocowany do urządzenia – wynik odczytujemy dopiero po włożeniu testu do portu USB w komputerze. Specjalne oprogramowanie wykonuje analizę hormonów w moczu, a informacja o ciąży pojawia się na ekranie monitora, gdzie widzimy aktualny poziom hormonów hCG, hCG-H i LH.

Niemniej jednak, gdy otrzymasz pozytywny wynik domowego testu ciążowego (lub po prostu wtedy, gdy odczuwasz objawy świadczące o ciąży), koniecznie wybierz się do lekarza, który dysponując odpowiednim sprzętem stwierdzi ze stuprocentową pewnością, czy spodziewasz się dziecka czy też nie.