Top 10 książek idealnych na czas kwarantanny

Jeśli przypadkiem znajdziecie w tym szczególnym okresie nieco więcej niż zwykle chwil dla siebie, polecamy zapoznać się z poniższym zestawieniem.

kobieta czyta książkę podczas kwarantanny


Podziel się na


Kiedy, jak nie teraz sięgnąć po dobrą książkę? Każdy z nas potrzebuje czego innego, by się zrelaksować i oderwać od rzeczywistości. Niektórzy silnych emocji i wrażeń, inni wzruszeń i łez, jeszcze inni śmiechu. Dlatego podsuwamy wam kilka różnorodnych propozycji, które być może pozwolą wam złapać nieco oddechu od tego, co się dzieje. Polecamy lektury na czas kwarantanny.

1. Ottessa Moshfegh, „Mój rok relaksu i odpoczynku”

Literatura piękna

Bohaterka powieści – młoda, piękna, świetnie wykształcona i zamożna Amerykanka wydaje się być idealną towarzyszką naszej „niedoli”. Podobnie jak my zostaje zamknięta w domu – tyle, że z własnej woli. Postanawia odseparować się od świata, nazywając ten moment swojego życia „hibernacją”. Bo choć na pierwszy rzut oka powinna być szczęśliwa, wcale taka nie jest. Jak twierdzi, tylko długi odpoczynek i odcięcie się od rzeczywistości mogą dać jej nadzieję na dalsze normalne życie.

„Mój rok relaksu i odpoczynku” to opowieść o niemożliwej do przezwyciężenia samotności i braku radości z życia mimo tego, że na pozór wszystkie okoliczności sprzyjają. To dowód na to, że w ciągłej pogoni za kimś lub za czymś – często trudnym do określenia, warto na chwilę przystanąć i poszukać szczęścia w samym sobie. Banalne? A może właśnie prawdziwe? Może warto wykorzystać ten czas na takie poszukiwania….?

2. Paris B.A. „Za zamkniętymi drzwiami”

Kryminał, sensacja, thriller

Każdy z nas wiedzie teraz życie „za zamkniętymi drzwiami”. Aż chciałoby się zobaczyć, jak to życie wygląda u innych… A może by tak podejrzeć, co dzieje się u Jacka i Grace? Z pozoru idealne małżeństwo, idealny dom, idealna rodzina. On – doskonały mąż, bogaty i przystojny. Ona – piękna, czarująca, elegancka, perfekcyjna gospodyni domowa. Nierozłączni. Wspólne wakacje, wspólne wyjścia, wspólne kolacje z przyjaciółmi w ich wspaniałym domu. Zdawałoby się, że są szczęśliwi. Bardzo szczęśliwi.

Jak wiele takich historii znasz? A przynajmniej myślisz, że znasz…? Bo im bliżej zaczniesz ich poznawać, tym częściej zadasz sobie pytanie, co tu właściwie jest prawdą. Co takiego kryje się pod tą fasadą pozorów? Dlaczego Grace nigdy nie wychodzi sama z domu, nie pracuje, nie ma telefonu, a w oknach jej sypialni są kraty. Co dzieje się „Za zamkniętymi drzwiami”….?

3. Adrianna Trzepiota, „Zimowa jutrzenka”

Literatura obyczajowa, romans

A może by tak na ten trudny czas zaszyć się w małej, mazurskiej wsi, przepełnionej mrozem, chłodem i magią? W końcu i tak nie powinniśmy wychodzić z domu – śnieg i mróz za oknem tylko zachęcą nas do zaszycia się w domowych pieleszach. Główna bohaterka powieści to 44-letnia redaktorka poczytnego kobiecego pisma. Jej świat wali się w dniu, w którym odkrywa, że ukochany mąż od ponad roku zdradza ją z inną. Rozczarowana kobieta decyduje się sama zerwać z przeszłością i wraz z córką wyjeżdża na Mazury, do miejsca, w którym wychowała się jej mama.

Chce nawiązać kontakt z bratem zmarłej matki, wujem Hilarym, ale nikt w rodzinie nie wie, co się z nim dzieje. Podczas podróży odżywają wspomnienia z dzieciństwa, a kobieta zaczyna uczyć się życia na nowo. Odkrywa swoją siłę i niezależność, zaczyna dostrzegać piękno nowej rzeczywistości, w której się znalazła. A może i my powinniśmy skupić się na tym, co w tej nowej rzeczywistości dobre i piękne…? Na pewno są takie rzeczy i warto je teraz docenić!

4. Zośka Papużanka, „Przez”

Literatura piękna

Mężczyzna nie wychodzi z mieszkania, zakupy robi przez internet, nie kontaktuje się z nikim. Hmmm, brzmi znajomo? Mamy nadzieję, że nie do końca, bo bohater książki „Przez” podgląda i fotografuje mieszkańców sąsiedniego bloku. Kiedyś mieszkał naprzeciwko, a teraz podpatruje własną żonę, którą sam porzucił kilka lat wcześniej. Jak się poznali? Dlaczego się rozstali? Kim tak naprawdę jest mężczyzna? Czy chce wrócić? A może ma inny powód? Potrzeba odizolowania się, konieczność dominacji, pragnienie bycia zbrodniarzem doskonałym, mimo, że nie popełnia się żadnej zbrodni. Wszystko ma dokładnie przemyślane i zorganizowane. Ale czy naprawdę panuje nad rzeczywistością?

Książka (http://www.ciazowy.pl/artykul,ksiazki-o-trudnych-sprawach-dla-dzieci,4264,1.html) o wielopłaszczyznowości ludzkiego myślenia i fascynującym problemie linearnej koncepcji czasu. O pamięci funkcjonującej w osobowości zaburzonej. I wreszcie bohater nie mniej ważny – fotografia. Amatorskie próby utrwalenia świata po, by nad nim zapanować. Czy czegoś nam to nie przypomina…?

5. Alex Michaelides, „Pacjentka”

Kryminał, sensacja, thriller

Książka okrzyknięta tytułem najbardziej oczekiwanego thrillera psychologicznego 2019 roku. Jej bohaterką jest znana i ceniona malarka i fotografka mody Alicia Berenson, która wiedzie życie, jakiego z pozoru każdy mógłby jej pozazdrościć. Do czasu. Pewnego wieczoru, gdy mąż kobiety wraca do domu, ta strzela mu w głowę. Od tego momentu przestaje mówić. Nikt poza nią nie wie, co wydarzyło się tej feralnej nocy. Kobieta trafia do zamkniętego ośrodka psychiatrycznego, w którym niebawem rozpoczyna pracę psychoterapeuta Theo.

Zafascynowany postacią Alicii i jej historią mężczyzna robi wszystko, co w jego mocy, by dotrzeć do pacjentki. Przy okazji chce także rozwikłać zagadkę śmierci jej męża. Poznając coraz bardziej swoją pacjentkę, psychoterapeuta nieoczekiwanie odnajduje wiele podobieństw w jej i swoim losie. Dokąd zaprowadzą go ich rozmowy i co się stanie, jeśli Alicia wreszcie zacznie mówić? (Nie sugerujemy bynajmniej podobieństwa naszej obecnej sytuacji do sytuacji bohaterki, która znalazła się w szpitalu psychiatrycznym…).

6. Stacey Halls, „Czarownica ze wzgórza”

Powieść historyczna

A może by tak przenieść się w miejscu (o tak! Gdziekolwiek, byle poza dom!) i czasie? Fabuła powieści rozgrywa się w 1612 roku w Lancaster, w Anglii, w czasach, kiedy w okolicy trwają polowania na czarownice, a kobiety są podejrzewane o stosowanie czarnej magii. Kiedy Pendle Hill, która kilka razy utraciła ciążę, po raz kolejny spodziewa się dziecka, ma ogromną nadzieję, że tym razem urodzi dziedzica.

Jej świat staje na głowie, kiedy odkrywa list swojego lekarza do jej męża. Dowiaduje się z niego, że może nie przeżyć kolejnej ciąży. Przerażona tym odkryciem udaje się na spacer po lasach. Spotyka Alice, miejscową akuszerkę, która zapewnia, że może ona urodzić zdrowe dziecko. Wkrótce jednak zostaje posądzona o uprawianie czarnej magii. Bohaterowie osadzonej w czasach procesu wiedźm powieści nawiązują do postaci historycznych i wciągają nas w fascynujący świat siedemnastowiecznych obyczajów i praw. Naprawdę warto je poznać!

7. Sally Rooney, „Normalni ludzie”

Literatura piękna

To jedna z najgłośniejszych powieści 2018 roku. Opowiada o trudnej miłości Marianne i Connell, którzy – choć żyją tuż obok siebie, pochodzą z dwóch zupełnie różnych światów. Mieszkają w niewielkim mieście, chodzą do tej samej szkoły, ale na korytarzu mijają się bez słowa. Unikają nawet wzajemnych spojrzeń, chociaż łączy ich znacznie więcej niż wspólne lekcje. Choć ukrywanie tej znajomości nie jest szczególnie skomplikowane, kiedy między dwójką ludzi budzi się uczucie, zaczynają się problemy.

Jak twierdzą niektórzy, to współczesna historia Romea i Julii, która unika sentymentalizmu. Powieść została nominowana do Nagrody Bookera oraz otrzymała Costa Book Award w 2019 r. Historia może też wkrótce doczekać się sfilmowania.

8. PetitCollin Christel, „Jak mniej myśleć. Dla analizujących bez końca i wysoko wrażliwych”

Poradnik

Prawdopodobnie większość z nas obecnie myśli i analizuje zdecydowanie zbyt dużo… Ale są tacy, którzy analizują nawet w „normalnych” warunkach. Za dużo myślę. Moi bliscy mówią, że jestem zakręcona i że zadaję sobie za dużo pytań. W mojej głowie stale coś się kłębi – czasem marzę o tym, żeby wcisnąć wyłącznik umysłu. Mam wrażenie, że jestem z innej planety. Nie mogę sobie znaleźć miejsca. Czuję się niezrozumiana. Jeśli masz wrażenie, że chociaż jedno z tych zdań opisuje właśnie ciebie, prawdopodobnie rozpoznasz się w profilu osoby nadwydajnej mentalnie.

To bywa męczące, ale mózg – właśnie ten, który myśli zbyt wiele – to prawdziwy skarb. Jego subtelność, złożoność i szybkość, z jaką działa, są naprawdę zdumiewające, ale potrzebuje on kogoś, kto przejmie nad nim kontrolę i poprowadzi na właściwe tory. Autor książki zapewnia, że możemy zrobić to samodzielnie. Może warto zająć myśli właśnie jego okiełznaniem…?

9. Janina Bąk,”Statystycznie rzecz biorąc, czyli ile trzeba zjeść czekolady, żeby dostać Nobla?”

Literatura popularnonaukowa

Też macie wrażenie, że odkąd nie wychodzicie z domu, zdecydowanie za dużo w nim czekolady..? Tylko skąd się bierze…? „Statystycznie rzecz biorąc…” to przezabawna książka o statystyce. Tak, o statystyce właśnie!

Czego się z niej dowiemy? Ile trzeba zjeść czekolady, by dostać Nobla? (odradzamy sprawdzanie na sobie). Dlaczego koń i szop pracz nigdy nie dostali doktoratu? Czy język angielski powoduje zawały serca, a masło przedłuża życie? Czego statystyka nauczyła się od martwego łososia? A przede wszystkim: czy naukowcy są jak żony i nigdy się nie mylą? Dzięki setkom ciekawostek zobaczycie, że statystyka potrafi zmierzyć wszystko i – wbrew pozorom – przydaje się do wszystkiego. Pozwala nawet oszacować matematyczny wzór na miłość…. Sprawdzacie?

10. Jennifer Wright, „Co nas (nie) zabije. Największe plagi w historii ludzkości”

Literatura popularnonaukowa

I na koniec trochę przewrotnie. Wszyscy mamy nadzieję, że epidemia, choć na pewno pozostawi po sobie niemałe ślady ostatecznie sprawi, że wyjdziemy z tego kryzysu mocniejsi. O nową wiedzę, doświadczenia, lepsze podejście do życia i drugiego człowieka. Bo przecież, jak mówi stare powiedzenie – co nas nie zabije, to nas wzmocni. Z tej książki dowiemy się, że zabić może nas wszystko: taniec, brudne ręce, a nawet – seks (http://www.ciazowy.pl/artykul,seks-po-porodzie-jak-wyglada,246,1.html). Kilka przykładów? W 1518 roku kobieta zaczęła tańczyć w centrum Strasburga. Po tygodniu dołączyły do niej 34 osoby, po miesiącu kolejne 400. Wszyscy zmarli z powodu ataków serca, udarów mózgu, wycieńczenia organizmu. Zatańczyli się na śmierć….

„Co nas (nie) zabije. Największe plagi w historii ludzkości” pozwala spojrzeć nam na najmroczniejsze chwile w historii. Z lekkością i humorem poznać najtragiczniejsze zarazy oraz bohaterów, którzy z nimi walczyli. I może nabrać nieco tak potrzebnego nam teraz dystansu do rzeczywistości….?

„Wymówkę”: nie mam czasu na czytanie, mamom wybaczamy nawet w czasie kwarantanny. Ale jeśli uda nam się znaleźć choć krótką chwilę, to zamiast poświęcać ją na kolejny serwis informacyjny czy oglądanie setek zdjęć opatrzonych hashtagiem zostań w domu, warto sięgnąć po lekturę, która pozwoli nam choć na moment oderwać się od rzeczywistości i przenieść myśli w nieco innym kierunku. A wy co czytacie? Podrzućcie nam swoje propozycje!