Top 5 „niebanalnych” filmów dla przyszłych mam

Oto nasza subiektywna i niekompletna lista filmów o dzieciach, mamach i macierzyństwie.

Przyszła mama przed telewizorem ogląda filmy o ciąży


Podziel się na


Wybraliśmy filmy mniej znane, a równocześnie takie, które zdecydowanie dają do myślenia. Sprawdźcie nasze top 5.

Bobasy (reż. Thomas Balmes)

To dokumentalny film o czwórce maluchów, których życie podglądamy od momentu ciąży aż do ukończenia przez nie pierwszego roku życia. Poznajemy Mari z Tokyo, Ponijao z Nambii, Bayarjagal z Mongolii i Hattie z San Francisco. Choć maluchy różni pochodzenie, kolor skóry, wychowanie, to łączy je niesamowita ciekawość świata i wielka miłość do mamy. Film jest ujmujący i bardzo ciepły!

Erin Brockovich (reż. Steven Soderbergh)

Erin Brockovich (grana przez Julię Roberts) ma ostry język i wybuchowe usposobienie, jest też dwukrotną rozwódką i samotnie wychowuje trójkę dzieci. Nie ma pieniędzy ani wykształcenia. Cudem zdobywa pracę w kancelarii wziętego adwokat i przez przypadek odkrywa, że potężny koncern doprowadził do zanieczyszczenia wody w miasteczku. Erin kieruje sprawę do sądu i udaje jej się wywalczyć odszkodowanie dla mieszkańców miasteczka – największe w historii amerykańskiego wymiaru sprawiedliwości. Wojując z firmą, prawie nie zauważa, kiedy jej najmłodsze dziecko zaczyna mówić…

Ki (reż. Leszek Dawid)

Ki (grana przez Romę Gąsiorowską) to młoda matka dwuletniego Pio. Ciągle podrzuca komuś swoje dziecko, pożycza pieniądze i stara się żyć tak, żeby bycie matką jej nie ograniczało. Ki nie chce powielać schematu własnej matki – samotnej, umęczonej kobiety z dzieckiem. To opowieść o późnym wchodzeniu w dorosłość i trudnej nauce samodzielności. Film był reklamowany hasłem „Ki. Nie polubisz jej”. Warto oglądnąć i sprawdzić!  • plakat
  • plakat
  • plakat
  • plakatPierwsza miłość (reż. Krzysztof Kieślowski)

Najdłuższy z dokumentów, jakie nakręcił Kieślowski. Pokazuje on historię młodej pary, Romka i Jadzi, którzy dowiadują się, że będą rodzicami, a co za tym idzie – muszą szybko wydorośleć. Oglądając film stajemy się świadkami ich życia: od momentu, gdy dowiaduje się że Jadzia jest w ciąży, poprzez wędrówki po urzędach, urządzanie małego mieszkanka, ślub, aż po narodziny dziecka. Miłość bohaterów wystawiana jest na coraz cięższe próby, którym na każdym kroku towarzyszy kamera.

Mama (reż. Xavier Dolan)

Mama to film o trudnej relacji pomiędzy matką a nastoletnim dzieckiem z problemem ADHD. Po kolejnym wydaleniu syna z placówki wychowawczej, mama decyduje się samodzielnie zająć się wychowaniem i edukacją dziecka. Nie jest to proste zadanie, ze względu na jej wybuchowy charakter i zmiany nastrojów. Zapanować nad chaosem i niepokornym synem pomaga jej atrakcyjna sąsiadka Kyla. To film pełen sprzecznych emocji, przenikających się co chwilę miłości i nienawiści.