Pakowanie torby do porodu. To zadanie nie ominie żadnej przyszłej mamy. Pytanie, kiedy się za nie zabrać, by nie było ani za wcześnie ani za późno?
Pakowanie torby do szpitala to zadanie zarówno ekscytujące, jak i stresujące. Z jednej strony to kolejny, ważny krok, przybliżający nas do tego szczególnego wydarzenia – dzięki niemu magiczne słowo poród wreszcie nabiera bardziej realnych kształtów. Z drugiej jednak, zadanie to napawa nas swego rodzaju lękiem – przybliża i wyolbrzymia czające się gdzieś w podświadomości obawy dotyczące nadchodzącej nieubłaganie chwili. Kiedy torba do szpitala powinna być już spakowana? W którym tygodniu ciąży torba do porodu powinna już czekać w przedpokoju? Sprawdź nasz artykuł.
Torba do szpitala – nie pakuj jej za wcześnie
Pierwszy trymestr ciąży to nienajlepszy czas na to, by torba do szpitala dla mamy była już spakowana. Nie chodzi nawet o to, że jest to dość niepewny okres (stosunkowo wysokie ryzyko poronienia) – trzy pierwsze miesiące ciąży warto sobie zostawić na swego rodzaju „adaptację” do nowej sytuacji życiowej, w jakiej się znalazłyśmy. Uporządkowanie myśli, przyzwyczajenie do nowego faktu, planowanie przyszłości, ale póki co – jedynie w teorii. Na praktykę przyjdzie jeszcze czas!
W tym okresie przyszła mama często nie czuje się najlepiej: nudności, wymioty, zmęczenie, wahania nastroju – to naprawdę nienajlepszy okres na bieganie po sklepach w poszukiwaniu ciążowej koszuli i szlafroka. Tym bardziej, że w tym czasie sylwetka przyszłej mamy jeszcze niczego nie zdradza i nawet jej samej trudno przewidzieć, jak bardzo się zmieni. Zakupione na tym etapie rzeczy mogą się okazać zupełnie nietrafione.
Torba do porodu, czyli szpitalna wyprawka dla mamy i dziecka
A jednak, z gromadzeniem szpitalnej wyprawki nie warto czekać do ostatniej chwili. Przy czym gromadzenie nie oznacza jeszcze pakowania – zbyt wczesne zasunięcie szpitalnej torby na ostatni zamek może poskutkować tym, że zabraknie w niej wielu ważnych przedmiotów (o najważniejszym często przypominamy sobie dopiero w ostatniej chwili). Dlatego już w drugim trymestrze warto powoli zacząć spisywanie tego, co przyda się w szpitalu – zarówno nam samym, jak i dziecku (koniecznie zróbmy dwie osobne listy!)
Lista wyprawkowa nie powinna jednak powstać w jeden wieczór – warto mieć ją cały czas pod ręką i dopisywać kolejne pozycje. Uwaga! Nie ma jednej obowiązującej listy rzeczy, które należy zabrać do szpitala. Korzystajmy z sugestii i szablonów, ale pamiętajmy o tym, że każda z nas jest wyjątkowa i może potrzebować także dodatkowych przedmiotów, które nie będą potrzebne innym ciężarnym.
Co spakować do szpitala na poród?
Poniżej przedstawimy ogólny spis rzeczy, o jakich powinna pamiętać mama, pakująca torbę na porodówkę:
Dokumenty do porodu
- dowód osobisty;
- dokument poświadczający ubezpieczenie;
- karta ciąży;
- skierowanie do szpitala;
- wyniki badań;
- grupa krwi i czynnik Rh, a przy ujemnym Rh – badanie na obecność przeciwciał anty Rh;
- zrobione po 32. tygodniu badanie HBS;
- odczyn WR;
- wynik USG zrobionego po 36. tygodniu ciąży;
- ostatnia morfologia i badanie moczu;
- inne – zapytaj swojego lekarza, jakie jeszcze badania musisz ze sobą mieć przed cesarskim cięciem.
Artykuły kosmetyczne i higieniczne do porodu
- kosmetyki, takie jak: pasta i szczoteczka do zębów, dezodorant, mydło, płyn do higieny intymnej, szampon, odżywka, krem do twarzy, krem do rąk, pomadka do ust – najlepsza bezbarwna oraz inne kosmetyki, których używasz na co dzień;
- szczotka lub grzebień do włosów, suszarka, gumka do włosów, spinki.
- ręczniki (co najmniej 3, najlepiej ciemne);
- ręcznik papierowy, jednorazowy;
- podkłady ginekologiczne;
- podpaski połogowe (lub duże podpaski o największej chłonności);
- majtki połogowe – kilka sztuk;
- wkładki laktacyjne;
- Octanisept;
- chusteczki higieniczne, papier toaletowy, ręcznik papierowy.
Ubrania do porodu
- koszula porodowa;
- piżama, koszula nocna;
- szlafrok;
- staniki laktacyjne;
- skarpetki;
- kapcie z antypoślizgową podeszwą;
- klapki pod prysznic;
- odzież na wyjście – najlepiej luźne spodnie – legginsy lub dres, tunika.
Uwaga! Nieważne, czy dzień po porodzie będziesz wyglądać tak, jakbyś nigdy nie rodziła albo… jeszcze nie urodziła – wszystko jest sprawą indywidualną. Wskazane jest noszenie przewiewnych, nieprzylegających do ciała ubrań.
Artykuły spożywcze do porodu
- woda mineralna;
- ulubiona herbata lub kawa bezkofeinowa;
- zdrowe przekąski – musy w tubkach, herbatniki, orzechy, batony energetyczne, sucharki itp.
Inne rzeczy, które przydadzą się w szpitalu
- telefon komórkowy;
- laktator;
- ładowarka, power bank;
- książka, czasopismo;
- poduszka do karmienia dziecka;
- stale przyjmowane leki – zawsze przed przyjęciem poinformuj o nich lekarza;
- ulubiony kubek i sztućce;
- drobne pieniądze, na wypadek gdybyś potrzebowała czegoś ze szpitalnego sklepiku lub automatu.
Artykuły dla noworodka do porodu
Wszystkie ubranka dla dziecka do porodu powinny być wyprane i przeprasowane. Warto wykorzystać szpitalne rzeczy, jeśli są dostępne.
- bawełniane koszulki lub kaftaniki;
- pajacyki (śpiochy z rękawami i nogawkami – wygodniejsze są rozpinane w kroku);
- czapeczki;
- bluza lub sweterek;
- pieluchy tetrowe (przydają się również dla mamy do przecierania twarzy lub okładów);
- skarpetki (także do założenia na dłonie dziecka, by ochronić buzie malucha przed zadrapaniem);
- kocyk lub rożek;
- pieluszki jednorazowe;
- chusteczki do pupy;
- smoczek;
- butelkę;
- delikatny krem do pupy.
Teraz już wiesz, co zabrać do szpitala do porodu, ale kiedy spakować torbę na porodówkę? Tego dowiesz się z kolejnej części naszego artykułu!
Torba do porodu – nie czekaj do ostatniej chwili!
Kiedy mamy już gotową listę, możemy powoli zacząć jej realizację. Nie nastawiajmy się jednak na to, że za jednym razem zakupimy wszystko, co potrzebne. To wręcz niewskazane! Odhaczając kolejne pozycje „na siłę” możemy dokonać pospiesznych i nieprzemyślanych wyborów. Czasami lepiej najpierw dokonać researchu przez internet – poczytać opinie innych kobiet, porównać ceny i modele poszczególnych przedmiotów z listy.
W okolicach trzeciego trymestru warto już mieć pod ręką swego rodzaju „prototyp” torby do porodu. Chodzi o to, że w tym okresie wzrasta prawdopodobieństwo nieplanowanego pobytu w szpitalu. Warto być przygotowanym na ten moment. Kiedy zacząć pakować torbę do porodu? W okolicach ósmego miesiąca ciąży. Wówczas wzrasta prawdopodobieństwo przedwczesnego porodu. Będziesz spokojniejsza wiedząc, że „w razie czego” jesteś w pełni przygotowana na wybicie godziny 0 – nawet, gdyby ciążowy zegar niespodziewanie przyspieszył. Jeśli w tym czasie wyjeżdżasz poza miejsce zamieszkania – nawet na jeden dzień, warto zabrać torbę na porodówkę ze sobą. Nie ma żadnej gwarancji, że nagle nie pojawią się jakieś niepokojące objawy, które trzeba będzie zweryfikować w szpitalu, a w takim przypadku często konieczne jest pozostanie na obserwację w placówce.
Pamiętaj, że istnieją rzeczy, których nie możemy spakować do torby na porodówkę od razu, ponieważ mogą być nam potrzebne na bieżąco, jak chociażby dokumenty osobiste, ewentualne przyjmowane leki itp. Warto spisać listę takich przedmiotów i włożyć ją do jednej z przegródek, by w chwili, kiedy wyjazd do szpitala okaże się konieczny, w nerwach niczego nie pominąć. Na fakt, że torba do szpitala do porodu nie jest jeszcze w pełni spakowana warto uczulić też bliską osobę – poinformować o istnieniu takiej listy i pokazać, gdzie leżą konieczne do zabrania przedmioty.
—
Podsumowując, przygotowanie torby do szpitala to ważny krok w planowaniu porodu. Zaleca się, aby torbę z rzeczami do szpitala spakować w okolicach 8 miesiąca ciąży. Ten czas pozwala na spokojne zgromadzenie wszystkich potrzebnych rzeczy, a jednocześnie daje pewność, że wszystko jest gotowe na wypadek, gdyby poród rozpoczął się wcześniej.
Dowiedz się także: