Trądzik niemowlęcy – przyczyny i objawy. Jak leczyć trądzik niemowlęcy?

Krostki i grudki w okolicach czoła, brody, nosa, policzków, zrogowaciały naskórek… Skąd bierze się trądzik niemowlęcy?

zmiany skórne u niemowlaka


Podziel się na


Trądzik niemowlęcy to zmiany na skórze dziecka, które mogą wystąpić u noworodków w ciągu pierwszych kilku tygodni życia. Jak wygląda? Trądzik niemowlęcy objawia się małymi, czerwonymi krostkami lub grudkami na skórze twarzy, szczególnie w okolicach policzków, czoła i brody. Jak leczyć trądzik niemowlęcy? Sprawdź!

Trądzik niemowlęcy – objawy

Trądzik niemowlęcy to stan w którym, w różnych miejscach ciała niemowlaka  pojawiają się krostki. Najczęściej krostki pojawiają się na różnych częściach twarzy

  • głównie na czole;
  • nosie;
  • policzkach.

W zależności od nasilenia schorzenia mogą być to:

  • grudki (okrągłe, twarde, wypukłe, czerwone);
  • krosty (wykwity z ropą);
  • zaskórniki (drobne, białe, z otworkiem w części środkowej, częściej zamknięte; zaskórniki otwarte są rzadsze, ciemne na szczycie, z otworkiem przez który wydostaje się łój i obumarłe komórki naskórka);
  • torbiele ropne (przestrzeń na skórze wypełniona ropą).

Trądzik niemowlęcy – przyczyny

Trądzik niemowlęcy to stosunkowo częsta dolegliwość, bo dotyczy co piątego maluszka w wieku 1-12 miesięcy (głównie chłopców). W zależności od prawdopodobnej przyczyny schorzenia oraz wieku dziecka, można wyróżnić dwie postacie trądziku: trądzik noworodkowy oraz trądzik niemowlęcy.

Trądzik noworodkowy pojawia się w pierwszych tygodniach życia, a nawet – już przy urodzeniu. Możliwe, że zmiany skórne są w tym przypadku efektem zwiększonego stężenia androgenów (hormonów, które odpowiadają za męskie cechy organizmu, powodują zwiększoną aktywność gruczołów łojowych) w organizmie dziecka. Poziom androgenów u kobiety rośnie w czasie ciąży, dostają się więc one do organizmu dziecka wraz z substancjami odżywczymi oraz tlenem. Inna droga ich przenikania to pokarm matki (hormony dostają się do organizmu malca wraz z mlekiem w czasie karmienia). Poziom hormonów spada w przeciągu kilku miesięcy, schorzenie więc nie wymaga leczenia.

Trądzik niemowlęcy pojawia się u starszych maluszków i w tym przypadku przyczyna dolegliwości rzeczywiście nie jest do końca jasna. Możliwym powodem zmian skórnych jest nadmierne przegrzewanie organizmu malca, ubieranie w kilka warstw ubrań itp. (zwiększona temperatura pobudza pracę gruczołów łojowych).

Trądzik niemowlęcy

Jak leczyć trądzik niemowlęcy?

Kiedy na twarzy maleństwa pojawiają się jakiekolwiek zmiany, rodzicom natychmiast zapala się czerwone światełko. Czy to aby nie początek poważniejszej choroby? Czy zmiany znikną same, czy też wymagają leczenia? Czy aby trądzik nie pozostawi śladów na całe życie?

Na szczęście w większości przypadków trądzik niemowlęcy nie pozostawia żadnych śladów na buźce malca (z wyjątkiem torbieli ropnych, które są następstwem stanu zapalnego, więc po wygojeniu mogą pozostawić blizny). Ponadto, mimo spekulacji co do tego, że trądzik w dzieciństwie może utorować drogę do pojawienia się trądziku w czasie dojrzewania, nie ma ku temu żadnych wiarygodnych przesłanek.

W takim razie co na trądzik niemowlęcy? Czym smarować trądzik niemowlęcy? Trądzik u noworodków, jak już zostało wspomniane, nie wymaga leczenia. Podobnie rzecz ma się z trądzikiem niemowlęcym, a dokładnie z jego łagodną odmianą. Czym przemywać trądzik niemowlęcy? Należy dbać o czystość skóry dziecka, stosując łagodne mydło i unikać silnych detergentów czy kosmetyków na bazie oleju, które mogą zatykać pory.  Ważne jest również unikanie stosowania wszelkich produktów do pielęgnacji skóry, które nie są przeznaczone dla niemowląt.

Konsultacji z lekarzem wymagają silne odmiany trądziku oraz zmiany trądzikowe, które nie ustępują po upływie około 6. miesięcy.

Dowiedz się także: