Zakochałeś się i postanowiłeś związać na poważnie. Wasza miłość kwitnie. Jest tylko jedno małe „ale” – ona ma dziecko. Teraz czeka cię nowa życiowa rola – bycie ojczymem.
Bez względu na to, czy jesteś już ojcem czy nie, związanie się z kobietą mającą dziecko niesie ze sobą wiele trudności. Jak więc być dobrym ojcem dla dziecka partnerki i czy w ogóle nim być?
Różni ojczymowie
Relacje ojczyma z dzieckiem mogą być różne. Wynika to z sytuacji dziecka i wiążącej się po raz kolejny kobiety. Najtrudniejsze chwile dla dziecka i nowego taty to te, kiedy straciło ono swojego biologicznego ojca lub jego rodzice się rozwiedli. W takich sytuacjach nie możemy dziwić się maluchowi, że zaakceptowanie nowego taty nie jest łatwe. Nowy partner zawsze będzie przez dziecko postrzegany jako zagrożenie w jego relacjach z mamą i biologicznym ojcem.
Jak być dobrym ojczymem?
To pytanie jest bardzo trudne i nie ma na nie niestety prostej rady. Wszystko zależy od nastawienia twojego i dziecka, a także jego relacji z biologicznymi rodzicami. Potrzebna będzie ci cierpliwość, wiara i chęci, by stosunki między tobą a dzieckiem były jak najlepsze.
Nigdy nie buntuj dziecka przeciw biologicznemu tacie
Jeśli dziecko ma biologicznego ojca, uszanuj kontakty z nim. To bardzo częsty błąd ojczymów. Nie powinieneś nastawiać dziecka przeciwko ojcu czy bronić mu z nim kontaktów. To jego tata i zawsze nim pozostanie. Pomyśl jak ty byś się czuł, gdyby zabroniono ci kontaktów z rodzicem. Uszanuj wolę dziecka i pozwól mu samodzielnie podejmować decyzje.
Bądź przyjacielem
Poświęć dziecku jak najwięcej swojego czasu, postaraj się z nim zaprzyjaźnić. Zacznijcie od stopniowego i naturalnego poznawania siebie. Pośpiech nie będzie wam pomocny. Dowiedz się, czym dziecko się interesuje, znajdźcie wspólne hobby, dużo rozmawiajcie. To pozwoli wam nawiązać i zbudować pozytywne relacje.
Nie wprowadzaj radykalnych zmian
Dzieci boją się zmian. Gdy ich sytuacja w domu się zmienia, jest to dla nich ogromny stres – jeśli więc od razu wprowadzasz swoje zasady, tylko go pogłębiasz. Zwłaszcza, jeśli te zasady radykalnie odbiegają od dotychczasowych. Pozwól dziecku być sobą, przekonaj, że nie chcesz zmienić jego życia. Pamiętaj o nim przy podejmowaniu decyzji. Jeśli zawsze będziesz pytał je o zdanie, dziecko poczuje się dowartościowane i potrzebne.
Nie daj odczuć pasierbowi/pasierbicy, że mniej je kochasz
Okazuj dziecku miłość i szacunek, by i ono szanowało ciebie. Jeśli masz własne dzieci z poprzedniego związku lub inne dzieci z matką pasierba, sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej. Mimo najszczerszych chęci, stosunek do własnego dziecka a do pasierba zawsze będzie się różnił. By stworzyć dobre relacje z dzieckiem partnerki, nie możesz mu okazać, że jest dla ciebie gorsze, bo nie jest twoje. Okazuj mu swoją miłość i otocz je opieką jak swoje biologiczne potomstwo.
Poproś o wsparcie partnerkę
Rola, jaką odgrywa matka w relacji dziecka z ojczymem jest bardzo duża. Jeśli ona nie wspiera partnera i nie pomaga mu budować więzi z dzieckiem, to prawdopodobnie te więzi w ogóle nie powstaną. Sytuacja jest nieco podobna do tradycyjnego wychowania – jeśli rodzice nie są konsekwentni w podejmowanych decyzjach i sobie nie pomagają, to dziecko to wykorzysta. Jeśli więc dziecko cię lekceważy, poproś o pomoc partnerkę. Niech ona, jako osoba najlepiej znająca malucha pomoże ci nawiązać z nim kontakt.
Pozwól dziecku wybrać, jak chce się do ciebie zwracać
Niech malec sam zdecyduje, jak chce do ciebie mówić – po imieniu, wuju czy w inny sposób. Będzie to zależało od jego wieku i dotychczasowej waszej znajomości. Nie narzucaj mu jednak formy, niech zwraca się do ciebie tak, jak jest mu wygodniej. Jeśli wasze relacje się unormują i będą dobre, możesz wrócić do tego tematu i zaproponować zmianę formy.