Trzeci trymestr ciąży – kilka rad i wskazówek

Końcówka ciąży to czas, kiedy musisz na siebie bardziej uważać i więcej odpoczywać. Podrzucamy kilka wskazówek, które pomogą ci przejść przez trzeci trymestr ciąży ze spokojem, ale i z ręką na pulsie.

kobieta w trzecim trymestrze ciąży


Podziel się na


Za tobą ponad połowa ciąży – teraz powinno być już z górki! Ale spokojnie, nie zbiegaj z niej zbyt szybko. Końcówka ciąży to czas, kiedy musisz na siebie bardziej uważać i więcej odpoczywać. Podrzucamy kilka wskazówek, które pomogą ci przejść przez trzeci trymestr ciąży ze spokojem, ale i z ręką na pulsie. 

Zapobiegaj obrzękom

Statystyki mówią, że boryka się z nimi prawie trzy czwarte przyszłych mam – jest ryzyko, że dotkną również ciebie. Obrzęki są typowe dla końca drugiego i całego trzeciego trymestru, kiedy to brzuszek powiększa wydatnie swój rozmiar i zwyczajnie ciąży. Na powstanie obrzęków są narażone szczególnie te panie, u których końcówka ciąży przypada na sezon letni – upał potęguje uczucie zmęczenia i wzmaga opuchliznę. By zapobiec powstaniu obrzęków staraj się spędzać jak najmniej czasu w jednej pozycji. Jeśli nadal pracujesz, a wykonujesz pracę siedzącą, co pół godziny rób sobie przerwy – wstań, przejdź się, delikatnie się porozciągaj. Staraj się wypoczywać na lewym boku, pamiętaj o wypijaniu dużej ilości wody i ograniczeniu spożycia soli.

Uważaj na zgagę

Kolejną dolegliwością, która może ci się przytrafić w trzecim trymestrze ciąży jest zgaga. Jeśli kiedykolwiek miałaś z nią do czynienia, wiesz na pewno, że potrafi skutecznie uprzykrzyć codzienne funkcjonowanie. Jednym z powodów jej wystąpienia jest rozciągnięta macica, która powoduje ucisk na żołądek, drugim – niewłaściwe nawyki żywieniowe. Do zgagi predysponują tłuste, smażone i ostre potrawy i przyprawy, słodycze, kiszonki czy pieczywo razowe. Mogą ją też nasilać owoce i warzywa, głównie owoce cytrusowe, pomidory czy cebula – warto je ograniczyć. Postaraj się jeść powoli i małymi porcjami, by uniknąć przeciążenia układu pokarmowego.

kobieta w trzecim trymestrze ciąży

Licz ruchy dziecka

Już z początkiem trzeciego trymestru warto zacząć monitorować aktywność swojego maleństwa, by mieć pewność, że wszystko u niego w porządku. W jaki sposób liczyć ruchy dziecka? Można wykorzystać do tego tzw. metodę Cardiff. Zaleca się ją stosować od 30. tygodnia ciąży, a polega ona na codziennym liczeniu ruchów płodu między godziną 9.00 a 21.00. Liczymy do momentu, aż dziecko poruszy się 10-krotnie. Jeśli masz wątpliwości, w jaki sposób liczyć ruchy dziecka, poproś o wskazówki swojego lekarza w czasie wizyty kontrolnej.

Pomyśl nad imieniem dla dziecka

Wiele par ma wybrane imię dla swojego dziecka jeszcze zanim dojdzie do zapłodnienia. Równie sporo osób zastanawia się nad imieniem praktycznie do samego porodu. Jeśli jeszcze nie zdecydowaliście, jak nazwać swoje maleństwo, być może warto powoli się nad tym zastanowić? Jeśli zostawicie sobie wybór do samego końca, całkiem możliwe, że nie będzie on całkowicie przemyślany i pewny. Jeśli macie kilka typów, postarajcie się wybrać jedno metodą eliminacji – sprawdza się najlepiej! A może w czasie tych rozmyślań wpadniecie na coś jeszcze innego, co okaże się strzałem w dziesiątkę?

Zacznij kompletować wyprawkę

Początek trzeciego trymestru to dobry moment na skompletowanie wyprawki. Oczywiście możesz się za to zabrać dużo wcześniej, ale łatwiej jest zdecydować się na wybór koloru czy wzoru kocyka mając pewność, czy czekamy na chłopca czy dziewczynkę. Przed rozpoczęciem zakupów przygotuj sobie listę potrzebnych rzeczy, by uniknąć pochopnych wyborów i zbędnych kosztów. Spróbuj zaplanować sobie zakupy i rozłożyć je rozsądnie w czasie. I przypadkiem nie wybieraj się na nie sama – partner z pewnością chce uczestniczyć w tych wyborach!

kobieta w trzecim trymestrze ciąży

Przygotuj miejsce dla dziecka

To najlepszy moment, żeby zastanowić się, gdzie będzie spało dziecko. Nawet jeśli macie dla niego osobny pokój, musicie przemyśleć, czy nie wolicie by przez pierwsze tygodnie maleństwo było razem z wami w sypialni. Jeśli tak, sprawdźcie, czy jest tam wystarczająco dużo miejsca na łóżeczko. Jeśli nie – zróbcie stosowne przemeblowanie. A może lepszym rozwiązaniem na ten czas będzie łóżeczko przenośne? Jak widzisz, jest się nad czym zastanawiać!

Wybierz położną środowiskową

Czy wiesz, że już od 21. tygodnia ciąży przysługuje ci bezpłatna opieka położnej środowiskowej, prowadzona w ramach NFZ? Skierowanie do położnej wydaje lekarz prowadzący ciążę – z takim dokumentem można umówić się z położną przez placówkę, w której pracuje. W okresie przedporodowym: od 21. do 31. tygodnia ciąży w ramach tej opieki przysługuje ci jedna wizyta tygodniowo, od 31. tygodnia ciąży do porodu – dwie wizyty w tygodniu. Nie wahaj się korzystać z tego prawa! A nawet, jeśli nie potrzebujesz takiej pomocy, dobrze przemyśl wybór położnej, bo jej wizyty po porodzie (tzw. wizyty patronażowe) to już obowiązek. Masz prawo do minimum czterech takich wizyt, łącznie przysługuje ci ich sześć. Więcej na temat tego, czym zajmuje się położna środowiskowa.

Spakuj torbę do porodu

Już gotowa, prawda? Stoi tuż obok łóżka i co chwila się o nią potykasz. Przesuń ją nieco bardziej w kąt, bo pod koniec ciąży nietrudno o upadek, ale wcześniej – zweryfikuj jej zawartość. Czy na pewno masz wszystko, czego potrzebujesz? Sprawdź na stronie szpitala, w którym będziesz rodzić, co placówka udostępnia świeżo upieczonym mamom, a co muszą zabrać ze sobą. Zastanów się, czy nie łatwiej będzie ci spakować dwie torby  – jedną dla siebie, a drugą dla dziecka. Pamiętaj też, że przed wyjazdem do szpitala musisz zabrać podręczną torbę z dokumentami, kartą ciąży, wynikami badań, potrzebnymi lekami i telefonem komórkowym.

kobieta w trzecim trymestrze ciąży

Zrób sobie plan porodu

Z pewnością już o nim słyszałaś. Warto go przygotować, bo nie tylko ułatwi pracę personelu medycznego, ale posłuży przede wszystkim tobie. Zwiększy twój komfort w czasie porodu, bo będziesz pewna, że żadna decyzja nie zostanie podjęta wbrew tobie. Plan porodu to dokument, w którym umieszczasz wszystkie swoje oczekiwania wobec przebiegu narodzin maleństwa. Czy będziesz chciała skorzystać ze znieczulenia zewnątrzoponowego? Czy chcesz być aktywna w pierwszej fazie porodu? Jakie pozycje chciałabyś przyjmować? Jaki jest twój stosunek do przebicia pęcherza płodowego i nacięcia krocza? To tylko kilka z pytań, na które musisz sobie odpowiedzieć i warto zrobić to wcześniej – dopóki masz czas na racjonalną i przemyślaną decyzję. Wzór planu porodu możesz pobrać z internetu lub znaleźć na stronie szpitala, w którym będziesz rodzić.

Odwiedź szpital, w którym będziesz rodzić

Warto to zrobić jeszcze zanim odwiedziny okażą się konieczne. Nawet, jeśli słyszałaś o szpitalu same dobre opinie, zweryfikuj to osobiście. Być może uda się porozmawiać z personelem, rozwiać ewentualne wątpliwości i poprosić o wskazówki, które okażą się przydatne w dniu porodu. W czasie obecnej pandemii wiele placówek wprowadza własne dodatkowe standardy czy wewnętrzne obostrzenia. Ważne, byście mieli tego świadomość i ewentualne ograniczenia bądź dodatkowe wymogi nie zaskoczyły was o godzinie „zero”. Wybierzcie się też do szpitala z powodów stricte „logistycznych”: która trasa będzie najbardziej optymalna? Gdzie zaparkować i gdzie uiścić ewentualną opłatę za postój? Gdzie znajduje się główne wejście i którędy najbliżej na porodówkę?

Udanego rozwiązania!