Ułożenie dziecka w brzuchu

Od ułożenia płodu w dużej mierze zależy bowiem to, w jaki sposób Twoje dziecko przyjdzie na świat. Co ono oznacza?

płód na usg


Podziel się na


Mówiąc o ułożeniu płodu w brzuszku mamy, mówimy o czterech podstawowych parametrach. Są to położenie, ułożenie, ustawienie płodu i wstawianie się główki.  Specjalnie dla wszystkich przyszłych mam wyjaśniamy, co oznaczają te pojęcia. Od ułożenia płodu w dużej mierze zależy bowiem to, w jaki sposób Twoje dziecko przyjdzie na świat.

Co to jest położenie płodu?

Jest to stosunek długiej osi płodu do długiej osi macicy. Innymi słowy, położenie płodu informuje nas, czy w macicy mamy do czynienia z płodem położonym poprzecznie, podłużnie (równolegle) czy skośne.

Co to jest ustawienie płodu?

Jest to relacja pewnych części płodu do macicy. Głównie chodzi o ustawienie grzbietu i główki dziecka. Grzbiet może być (przy położeniu podłużnym) po lewej lub prawej stronie macicy. O położeniu lewym mówimy wtedy, gdy grzbiet znajduje się po lewej stronie macicy. Nazywamy to ustawienie jako I. Gdy grzbiet dziecka znajduje się po prawej stronie nazywamy to ustawienie prawym lub II. Ponieważ nie mówi się „położenie podłużne, ustawienie grzbiet po lewej” tylko skraca się nazwę, mówiąc „położenie lewe” (oznacza to, że dziecko jest w położeniu podłużnym z grzbietem po lewej stronie).

Co to jest ułożenie płodu?

Jest to stosunek poszczególnych, drobnych części płodu względem siebie. Określa ona zatem, jak układa się płód w macicy. Wyróżnia się ułożenie takich części ciała dziecka, jak: główka, nóżki i rączki. Najważniejsze oczywiście jest określenie ustawienia główki w stosunku do tułowia podczas jej porodu. Podczas wstawiania się prawidłowe ułożenie główki to maksymalne możliwe przygięcie bródki do klatki piersiowej.

kobieta w ciąży trzyma na brzuchu zdjęcia usg płodów

Co to jest wstawianie się główki?

Jest to stosunek części przodującej, a więc tej, która zostanie pierwsza urodzona (w około 98% przypadków jest to oczywiście główka) do kanału rodnego. Wstawiającym się jest ten fragment, na który podczas badania położniczego przez pochwę natrafia palec badającego.

Statystyka

Na 100 kobiet w ciąży, u 99 płód znajduje się w ułożeniu podłużnym (równoległym) a jeden w poprzecznym (poród drogą cięcia cesarskiego). Na 99 kobiet, u których płód jest w ułożeniu podłużnym, u 94 przoduje główka, a u 5 miednica. Zatem na 99 porodów w 94 występuje ułożenie podłużne główkowe, a w pięciu przypadkach – położenie miednicowe.

Wśród najczęstszych położeń mamy do czynienia z położeniem główkowym, miednicowym, poprzecznym oraz z kombinacjami ułożeń przy ciążach mnogich. W dodatkowym artykule na naszych stronach znajdziecie Państwo więcej informacji na temat każdego z tych ułożeń oraz ich konsekwencji dla matki, dziecka oraz sposobu porodu.