Uniwersytet dzieci – wiedza dla maluchów

Odkąd na świecie pojawiają się nasze dzieci, chcemy dla nich wszystkiego, co najlepsze. Dlatego od samego początku wspieramy ich rozwój – kupujemy edukacyjne zabawki.

dzieci na uniwersytecie dziecięcym


Podziel się na


Gdy podrosną zapisujemy je do najlepszych szkół. Możemy zrobić coś jeszcze. Od kilku lat istnieją uniwersytety dla dzieci, wspomagające zdobywanie przez nich wiedzy.

Trochę historii

Pierwszy uniwersytet dzieci w Europie powstał w 2002 roku. Pierwszy w Polsce uniwersytet powstał w Krakowie w maju 2007 roku. Inicjatorem była Fundacja PAIDEIA. Pierwsza tego typu placówka w Europie powstała pięć lat wcześniej w Tybindze. W zeszłym roku w naszym kraju było już około 130 szkół dla najmłodszych. Idea ta została nagrodzona przez Unię Europejską nagrodą Kartezjusza za popularyzowanie nauki. Co roku przedstawiciele uczelni spotykają się światowych konferencjach tych uniwersytetów.

Założenia Uniwersytetu Dziecięcego

Ideą jest wykorzystanie naturalnej otwartości dzieci na świat, ich łatwości uczenia się i ciekawości. Najważniejszą zasadą uczestnictwa jest dobrowolność. Najlepszym narzędziem, w jaki wyposażamy dzieci jest właśnie nauka i chęć zdobywania wiedzy. Nie jest ważne, by uczyć konkretnych przedmiotów jak w szkole, a by pobudzić zainteresowanie światem i dążenie do nauki. Na uniwersytetach nie ma współzawodnictwa. Autorytety mają zmotywować maluchy do zadawania pytań. W przyjaznej atmosferze dzieci mają chłonąć wiedzę, a nie ją „wykuwać” na pamięć.

Studenci Dzieci

Są nimi dzieci od 6 do 13 roku życia. Krakowski uniwersytet oferuje swoim studentom cztery kierunki studiów. Każdy skierowany jest do innej grupy wiekowej:

  • odkrywanie – dla 6 i 7 latków. Poprzez doświadczenia i zabawę mali naukowcy mają odpowiadać na pytanie „co to jest?”.
  • inspiracje – skierowane do 8 i 9- latków. Bazuje na naturalnej ciekawości dzieci w tym wieku. Tematyka szkoleń jest zróżnicowana, by poznać złożoność nauki. Zadaniem zaś jest odpowiedź na pytanie – jak?
  • tematy – dla dziesięcio- i jedenastolatków. Tym razem dzieci dążą do poznania przyczyn zjawisk istniejących w świecie. Ma nauczyć dociekliwości i stawiania pytań.
  • mistrz i uczeń – to program dla nastolatków (12 i 13 lat). Na tym etapie młodzież wie już co je interesuje, jakie mają predyspozycje. Dlatego też mogą wybrać interesujące je specjalizacje.
dzieci na uniwersytecie dziecięcym

Zajęcia na Uniwersytecie Dziecięcym

Wykłady trwają około 45 – 120 minut, maksymalnie 2 w ciągu jednego dnia. Tematyka jest różnorodna od przyrody, fizyki po nauki społeczne. Przykładowe zajęcia:

  • Ile waży litr wody?
  • Dlaczego Afryka kojarzy się z biedą?
  • Jak fotografować w plenerze?
  • Czy można złapać zapach?

Jak zapisać dziecko na Uniwersytet Dziecięcy?

Zajęcia są płatne, ale ceny za rok nauki jest niewysoki, tak by każdy mógł mieć dostęp do wiedzy. W zajęciach uczestniczyć może każde dziecko. Rekrutacja odbywa się w czerwcu, według kolejności zgłoszeń. Wystarczy wypełnić i wysłać internetowy formularz, by nasza pociecha została studentem. Nauka odbywa się w sobotnie przedpołudnia, a w wykładach uczestniczyć mogą tylko dzieci. Uczestnictwo w uniwersytecie dla maluchów jest płatne. Rocznie cena waha się od 350 – 490 (w wersji minimalnej) do 440 – 640 (w wersji maksymalnej). Celem organizacji nie jest zarobek, dlatego rodzice mają możliwość wyboru wariantu cenowego opłat.